Chętnie dyskutuję z wami na forum Wyborcza.pl. Ale mam kilka zasad, które pomagały mi dotąd nie utonąć w internetowym ścieku.
W czteroletnim liceum uczniowie nie poznają ani jednego tekstu Czesława Miłosza - wynika z projektu podstawy programowej przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, który trafił do konsultacji społecznych. Resort zapewnia, że to błąd.
Nie ma lepszych geografów niż Polacy, informatycy są trzeci na świecie, a biolodzy tak dobrze nie wypadli od 16 lat.
Licealiści z Polski zdobyli cztery medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej (iGeo 2017) w Belgradzie.
To, że Snapchata i Instagrama częściej używają młodzi, nie oznacza, iż ich motywacje do protestów na ulicach muszą być inne niż u osób starszych. Łączy ich pewna idea. Jeżeli zaobserwowaliśmy efekt mody na pewne fundamentalne wartości, to mnie to...
W Dublinie zakończyła się Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna dla licealistów. Młodzi Polacy jeszcze nigdy nie wypadli w tym konkursie aż tak dobrze.
- Wiem, jakie są moje obywatelskie prawa i obowiązki. Dlatego w uzgodnieniu z prokuraturą będę starał się wyjaśniać wszystkie kwestie dotyczące tego śledztwa - zapowiedział Donald Tusk po wielogodzinnym przesłuchaniu w sprawie sekcji zwłok ofiar...
Ministerstwo Edukacji konsultuje podstawy programowe dla wydłużonych o rok liceów i techników. Resort obrony Antoniego Macierewicza właśnie zgłosił swoje propozycje.
Dwa złote medale, srebro i brąz zdobyli licealiści z Polski na 29. Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Teheranie. To nieoficjalne wyniki, które jednak niemal na pewno zostaną zatwierdzone w czwartek.
Minister środowiska Jan Szyszko za nic ma europejski nakaz wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. A jego resort proponuje, by na lekcjach biologii skończyć z "ekoterroryzmem"
W środku lata MEN rozpoczęło konsultacje podstaw programowych dla liceów. Pierwsi uwagi zgłosili uczniowie: nie chcą wybielania historii, chcą akceptacji i zrozumienia dla odmienności.
Na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej (IBO 2017) rozgrywanej w Wielkiej Brytanii polscy licealiści zdobyli cztery medale, w tym aż trzy srebrne.
- Naszym moralnym obowiązkiem jest zminimalizowanie negatywnych skutków zmian, które wprowadza minister Zalewska. Będzie ich sporo - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyda ponad 220 mln zł na tablice interaktywne, a Ministerstwo Cyfryzacji podłączy szkoły do ultraszybkiego internetu. Tak rząd chce wprowadzić edukację w XXI w.
Na 48. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2017) uczniowie z Polski zdobyli dwa medale i honorowe wyróżnienie
Jeśli masz 20 lat - znasz osoby, o których piszemy. Im jesteś starszy, tym mniejsze są na to szanse.
Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaskoczył tym samym obóz rządzący i wspierające go media, co było widać na antenie TVP Info.
Reforma minister Anny Zalewskiej to nie tylko likwidacja gimnazjów. Zmienią się podstawy programowe dla wszystkich klas - czyli to, czego dzieci uczą się w podstawówkach, liceach, technikach i szkołach branżowych.
Dzieci i nauczyciele potrzebują stabilizacji, dlatego nie będziemy znów wprowadzać chaosu i przywracać gimnazjów - mówi Katarzyna Lubnauer, wykładowczyni akademicka, wiceszefowa sejmowej komisji edukacji, przewodnicząca Klubu Nowoczesnej
Polscy licealiści z Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej IMO 2017 przywiozą aż sześć medali. W klasyfikacji generalnej Polska zajęła 22. miejsce.
Po ogłoszeniu przez Londyn i Brukselę planów dotyczących praw imigrantów po brexicie odpowiadamy na najważniejsze pytania o sytuację Polaków na Wyspach i wracających do Polski.
Aleksander Bobko, profesor filozofii, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i współpracownik Jarosława Gowina, niespodziewanie złożył w piątek pięć poprawek do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła we wtorek wyniki matur. Co z nich wynika?
Co czeka dzieci, które już chodzą od szkół i te, które dopiero zostaną uczniami? Z prezentacji minister Anny Zalewskiej oraz założeń do reformy szkolnictwa, ułożyliśmy nowy plan lekcji dla uczniów podstawówek i gimnazjów.
Protestujący w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Kielcach oraz w kilkudziesięciu innych miastach i miasteczkach w całej Polsce wyszli na ulice w obronie niezależności sądów. Największa demonstracja odbyła się na...
17 września mogło się odbyć referendum w sprawie reformy edukacji, ale posłowie PiS zagłosowali za odrzuceniem wniosku obywateli w tej sprawie.
Tylko w Warszawie zaplanowano trzy duże demonstracje. W protesty przeciw zmianom w Sądzie Najwyższym włączają się kolejne miasta i miasteczka.
Awanturą na posiedzeniu komisji sprawiedliwości zakończył się drugi dzień sejmowej debaty na temat ustawy o Sądzie Najwyższym. Jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS) w niespełna pół godziny doprowadził do odrzucenia wszystkich zastrzeżeń...
Sejmowa komisja ustawodawcza głosami opozycji, przy wstrzymujących się posłach PiS, pozytywnie zaopiniowała wniosek o referendum w sprawie reformy edukacji.
To najczęściej zgłaszane problemy do telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Efekt? Polscy nauczyciele uczą się właśnie rozmawiać z uczniami o serialu "13 powodów", który bije rekordy popularności.
Ustawa o Sądzie Najwyższym w Sejmie. Dzień drugi
Medycyna, filologie i informatyka - to najbardziej oblegane kierunki studiów w 2017 roku. Rekord - 66 chętnych na miejsce - padł na inżynierii i analizie danych na Politechnice Warszawskiej.
Transparent z Krakowa: "Zima czy wakacje - walczymy o demokrację". "Nie oddamy wolnych wyborów" - to Łódź. Tysiące ludzi przed Sejmem i Sądem Najwyższym w Warszawie. W weekend w całej Polsce protestowano przeciwko zmianom w sądownictwie.
Publiczna stacja TVP Info na żywo relacjonowała demonstrację przed Sejmem w obronie Sądu Najwyższego. Na tzw. paskach widzowie mogli przeczytać, że to "nawoływanie do puczu".
- Oczekujemy od prezydenta weta w sprawie Sądu Najwyższego, bo chcemy żyć w praworządnym, solidarnym kraju - mówiła w sobotę Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przed Pałacem Prezydenckim. W odpowiedzi kilkaset osób skandowało: "Wolność, równość,...
Licealiści z Lublina, Gdyni, Krakowa i Szczecina zdobyli cztery medale na 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Nakhon Pathom w Tajlandii.
- Dzieci korzystające z edukacji domowej są dyskryminowane - mówi dr Mariusz Dzieciątko, prezes Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie. Rodzice, którzy uczą dzieci w domach - w tym wielu Polaków na emigracji - oczekują od MEN zmiany prawa.
Rolnicy, elektrycy, nauczyciele i prawnicy. 49 polityków Prawa i Sprawiedliwości. Kim są posłowie, którzy podpisali się pod projektem likwidującym Sąd Najwyższy w dotychczasowym kształcie?
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiadało rewolucję w kształceniu zawodowym. Ale od września zmienią się głównie tabliczki z nazwami - szkoły zawodowe zostaną zastąpione branżowymi.
Program 500 plus ogranicza skrajne ubóstwo wśród najmłodszych. Ale bieda to niejedyny problem, z którym mierzą się dzieci. Co gryzie młodego Polaka?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.