Nigdy nie jest za późno, a geniusz nie pyta o wiek. Helena Berlewi zaczęła malować, mając 79 lat. Szybko doczekała się uznania.
To nie jest wystawa o "odzyskiwaniu", "zwycięstwie" czy jakimś innym triumfie. "Łzy szczęścia" z pracy Oskara Dawickiego skapują w górę. Historia to skacze naprzód, to gwałtownie się cofa - czas...
Piotr Bernatowicz nie jest już dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Najważniejszy kurator polskiej prawicy został odwołany ze stanowiska przez ministrę kultury Hannę Wróblewską.
Gdyby Damien Hirst nie istniał, ktoś musiałby go wymyślić. Nie wiem tylko, czy zrobili by to przeciwnicy sztuki współczesnej, galerzyści czy filozofowie.
Podczas wakacyjnych podróży po Polsce nie zapominajcie o muzeach i galeriach. Szukacie ciekawych wystaw? Oto nasze propozycje.
W życiorysie Julii Keilowej przeglądają się utopijne marzenia jej czasów: o Polsce nowoczesnej, równiejszej, piękniejszej. W jej śmierci - smutny koniec tej utopii.
Po wyborze nowej marszałkini województwa łódzkiego odwołanie Andrzeja Biernackiego, dyrektora Muzeum Sztuki, wydaje się kwestią czasu.
Niezidentyfikowane osoby zdewastowały pracownię artystki Jany Shostak pokazywaną w Zachęcie. - To atak głupoty - mówi kuratorka.
Piotr Bernatowicz, najważniejszy kurator polskiej prawicy, najpewniej pożegna się wkrótce ze stanowiskiem - ustaliła "Wyborcza". Ministerstwo kultury rozpoczęło działania w tej sprawie.
W latach 90. student z Kamerunu pozwał wydawcę gazetki z dowcipami za żart, w którym Afrykanin nazwany jest "oponą". Sąd uznał, że Kameruńczyk nie zna się na żartach.
"Sultan1966", który latami sprzedawał na eBayu antyczne drobiazgi po zaniżonych cenach, był kustoszem i szefem działu w British Museum. Skandal uderzył w i tak już nadszarpniętą reputację muzeum.
Dziedziczka węglowego imperium Gina Rinehart, udowodniła światu (i sobie), że pycha nie popłaca. Jej walka z australijską galerią i aborygeńskim malarzem zakończyła się spektakularną porażką.
Prace Salvadora Dali czy Rene Magritte'a dziś pożyczają do reklam banki, samochody i fundusze ubezpieczeniowe. Ale wystawa w Muzeum Narodowym pokazuje inne oblicze surrealizmu.
- Na lotnisku w Amsterdamie "Dziewczyna z perłą" co chwila obrywa walizką - prof. Maria Poprzęcka tłumaczy, dlaczego nie pojedzie na głośną amsterdamską wystawę dzieł Vermeera. I dlaczego Beksiński i...
Ann Pizzorusso, geolożka i historyczka sztuki ogłosiła, że rozwiązała jedną z zagadek słynnego obrazu Leonarda da Vinci. Cóż, nie jest pierwszą.
Jako nastolatka fotografuje czołgi na ulicach Pragi. Potem pijanych drukarzy, romskie bale, queerowe imprezy w Czechosłowacji i modę w Japonii. - Jeszcze rok temu zagraniczny dziennikarz spytał, czy...
Boom na sztukę i muzea w Polsce? Jaki boom? Budynki są stare, wystawy ciasne, wielkich mistrzów i mistrzyń nie ma. Tylko kolejki są jak w Paryżu czy Amsterdamie
Świat mody - ten dostępny dla zwykłego śmiertelnika - przeszedł od ubrań "na zimę", czy "na lato", do kolekcji zmieniających się nawet co dwa tygodnie.
Ten temat wydał mi się ważny w związku z kryzysem klimatycznym. Być może znajdujemy się w momencie schyłkowym - zarówno jeśli chodzi o klimat, jak i interakcje społeczne - mówi Karol Pałka, który...
Nie tylko Solpol. Polska architektura lat 90. to niezwykłe budynki, które powoli znikają z naszej przestrzeni. Zobacz nasz przewodnik po najciekawszych projektach z epoki transformacyjnego przełomu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.