- Stałem przed lustrem i wypracowywałem sobie zupełnie nowy styl bycia. Pilnie uczyłem się nowego mnie. I tak stałem się młodym mężczyzną - opowiada Karl Ove Knausg?rd, słynny norweski pisarz, autor...
Anna Maria Potocka znowu wzbudza kontrowersje. Tym razem była dyrektorka MOCAKu wzięła udział w akcji artystycznej Roberta Kuśmirowskiego.
- Niebywały zalew rynku wydawniczego toksycznymi tytułami to świeża sprawa - mówi Marta Wiktoria Trojanowska, bibliotekarka, autorka książki "Siłaczka z Młodzianowa. O bibliotekarce Stanisławie...
- Kiedy trafiłam na "Gdzie mieszkają dzikie stwory" Maurice'a Sendaka wiedziałam, że to jedna z lepszych książek, jakie napisano w historii ludzkości. Dopiero po chwili zdałam sobie sprawę, że to...
"Czarne wesele" Edwarda Pasewicza przenosi nas do żydowskich dzielnic przedwojennego Krakowa. Powieść przyprawia o zawrót głowy.
Bezpieczeństwo, wydajność i harmonia to jedyne cnoty zajmujące nowe imperium. Chiny nie dążą do końca historii, nie hołdują utopijnym ideom, nie są autodestrukcyjne.
- Putin ma nadzieję, że z kimś takim jak Trump uda mu się skutecznie podzielić świat na strefy wpływów i zaprowadzić nowy porządek - mówi Michaił Zygra, autor "Wojny i kary".
Cierpliwie korzystam z każdego dnia, nie chcę nikogo zadręczać własnymi radami i nie ma już we mnie nic z beztroskiej Julii - mówi Margaret Atwood, wybitna kanadyjska pisarka.
Zamiast szaleńczego pędu przez muzealne galerie obwieszone arcydziełami, warto czasem zobaczyć tylko jedno dzieło. Zachwycić się. I wyjść. Co zachwyciło mnie w Zachęcie?
Postapokaliptyczna opowieść o zbrodni, uznaniu winy i szukania odkupienia poetki, prozaiczki i psychoterapeutki Katarzyny Szaulińskiej najbardziej ujęła jurorskie grono.
Andrei Yanushkevich przesiedział w więzieniu bez wyroku niemal miesiąc. Potem wyjechał do Polski.
Jestem dumny z recenzji, jaką Bardini wygłosił o mnie: Można powiedzieć o Łazuce różne rzeczy, ale za nim się tęskni.
Gdyby porządnie zekranizować biografię Rafała Lemkina, mielibyśmy wreszcie tę historyczną superprodukcję, która by światu opowiedziała, jak to było żyć między Hitlerem a Stalinem.
Opowieść o tym, jak psychiatria stała się prawdziwą nauką, to materiał na film.
Panie Juliuszu, kiedy kolejna książka?
7 milionów zł dla wydawców z tytułu spornych rozliczeń i ponad 10 tys. abonentów. To pierwsze koszty w "aferze Legimi". Kolejnych rozliczeń domagają się jednak autorzy i wydawcy.
Porównywana z Virginią Woolf pisarka zdobywczynią Bookera, najważniejszej - po Noblu - nagrody literackiej na świecie. Jej książka już niedługo po polsku!
Występował w znanych filmach i serialach, ale od zdradzania tajemnic Hollywoood woli podzielić się przepisem na domowe ragu, ulubione spaghetti z cukinią, kotlety jagnięce i kultowe negroni, którym...
Hoffman o Małgorzacie Braunek w roli Oleńki: "Nikt nie przewidział, że Andrzej Żuławski skłoni ją po porodzie do gwałtownego schudnięcia. Trzeba było zwężać kostiumy".
To on do poetyckiego słownika wprowadził "wkrocz", rewizje, przesłuchania, wyrzucenie z pracy czy odmowę paszportu - a przy tym żaden jego wiersz nie brzmiał nigdy jak bezsilna skarga. 10 lat temu...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.