"Wieczorynka" - blok programów przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zapoczątkowany w latach 50. - od września ma zniknąć z TVP1. Bajki na dobranoc będą emitowane w TVP Kultura w czasie "Wiadomości". Przypominamy najlepsze spośród tych, które bawiły i edukowały kolejne pokolenia Polaków przez ponad pół wieku.
Wieczorynki wszech czasów: "Myszka Miki i przyjaciele"
Serial, a właściwie dwa seriale (65-odcinkowy "Myszka Miki i przyjaciele" oraz poprzedzający go 52-odcinkowy "Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda"), na które składa się tzw. klasyka Disneya, czyli krótkometrażowe filmy z lat 30. i 40. XX wieku wyprodukowane przez wytwórnię Walt Disney Productions. Miki (Mickey to zdrobnienie od imienia Michael) narodził się w 1928 roku wraz z filmem "Plane Crazy". Głosu użyczył mu sam Walt Disney, który w 1932 roku otrzymał honorowego Oscara za powołanie do życia tej postaci. W latach 30. Miki i jego przyjaciele nabrali barw dzięki technikolorowi. Tytułowymi przyjaciółmi słynnej myszy było wiele kultowych postaci, m.in. kochliwy, wrażliwy i wiecznie wpadający w tarapaty pies Pluto; naiwny i fajtłapowaty, ale zawsze chętny do pomocy Goofy; wzorowany na Ebenezerze Scrooge'u - skąpcu z "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa - Sknerus McKwacz; czy wreszcie doskonale znany kaczor Donald z trojgiem siostrzeńców: Hyziem, Dyziem i Zyziem. Poza serialem animowanym Miki stał się również popularnym bohaterem komiksów oraz gier komputerowych.
Książę Krak oraz Hipolit Gąbka, brat wybitnego naukowca Baltazara Gąbki, przypuszczają, że badacz został porwany w Krainie Deszczowców, do której wyruszył w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Amfibią wyrusza z Krakowa ekspedycja mająca sprowadzić profesora do kraju. W jej skład wchodzą m.in. Smok Wawelski oraz nadworny kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka. W ślad za nimi podąża Don Pedro de Pommidore - szpieg z Krainy Deszczowców. Po drodze do celu przemierzą m.in. Krainę Psiogłowców, Słonecję, Kraj Gburowatego Hipopotama i spotkają dobrych zbójów oraz smoka Mlekopija. 13-odcinkowy serial animowany zrealizowano w latach 1969-70 na podstawie wydanej w 1965 roku powieści dla dzieci autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tym samym tytułem. Zarówno powieść, jak i kreskówka zyskały dużą popularność wśród dzieci i młodzieży. W utworze umiejętnie połączono schematy powieści szpiegowskiej i podróżniczej, a całość wzbogacono o humor sytuacyjny i słowny (m.in. zabawne imiona postaci, jak Chryzostom Trąba, nadworny malarz księcia Kraka, czy Onufry Arkadiusz Paralaksa - nadworny astrolog). Sukces utworu skłonił autora do napisania kontynuacji - "Misji profesora Gąbki" (1975) oraz "Gąbki i latających talerzy" (1979). Kolejne powieści nie zostały jednak zaadaptowane przez animatorów i filmowców.
3 z 5
Wieczorynki wszech czasów: "Przygody kota Filemona"
W wiejskiej chacie z babcią i dziadkiem mieszkają dwa koty - młody, naiwny i ciekawy świata Filemon oraz stary i doświadczony Bonifacy lubujący się w spaniu na gorącym piecu. Ukochaną formę spędzania czasu zakłóca czarnemu kocurowi małe, białe i nieporadne kociątko, które mądry towarzysz wprowadza w świat ludzi oraz rozmaitych zwierząt. W latach 1972-81 w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for powstało 13 odcinków "Dziwnego świata kota Filemona" oraz 26 odcinków "Przygód kota Filemona", a w latach 90. jeszcze trzy odcinki specjalne ("Filemon i przyjaciele", "Gwiazdka kota Filemona" i "Kocia Wielkanoc"). Twórcą zarówno literackiego, jak i bajkowego Filemona był pisarz i scenarzysta Marek Nejman. Urzekająca niewinnością i ciekawością świata postać była bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży, a opowiadania o puszystym kociątku doczekały się wydań m.in. na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Niemczech i Bułgarii.
4 z 5
Wieczorynki wszech czasów: "Reksio"
Zaczęło się w roku 1967 od "Reksia poligloty". Do roku 1990 wyprodukowano 65 odcinków składających się na dwie serie oraz trzy odcinki specjalne. Pomysłodawcą postaci i serialu zrealizowanego w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej był reżyser i scenarzysta Lechosław Marszałek. Reksio jest zwykłym, małym, białym psem z dwoma dużymi plamami, który mieszka w budzie na podwórku pod domem. Potrafi stawać na tylnych łapach, a także rozmawiać z innymi psami, zwierzętami, ludźmi, a nawet kosmitami. Lubi się bawić i jest bardzo uczynny - często pomaga w kłopotach innym stworzeniom. Przeżywa przygody związane ze zwierzętami, na które natrafia, nadchodzącymi porami roku lub ze swoimi planami odnośnie do tego, kim chciałby zostać. Uczy się wiele o świecie i nigdy nie traci pogody ducha. Reksio gościł również w świecie Bolka i Lolka, a Bolek i Lolek pojawiali się w świecie Reksia. Doczekał się wielu wersji obcojęzycznych, pomnika w Bielsku-Białej, a nawet został maskotką bielskiego klubu sportowego TS Podbeskidzie.
5 z 5
Wieczorynki wszech czasów: "Krecik"
Ahoj! - mawiał popularny w ponad 60 krajach czeski (wcześniej czechosłowacki) bohater kreskówek. W 1956 roku stworzył go Zdeněk Miler, który - jak głosi legenda - nie chciał naśladować postaci Disneya (myszka, kaczor, pies, kot) i w poszukiwaniu inspiracji udał się do lasu. Nie znalazł nic ciekawego i gdy zrezygnowany wyszedł na polanę, potknął się o kopiec kreta. "To taka dziwaczna mysz bez uszu, z długim nosem i do tego nie widzi. Próbowałem narysować ją tak, by stał się z niej sympatyczny przewodnik w filmie dla dzieci. Rysowałem tak długo, aż postać zaczęła mi się całkiem podobać" - wspominał narodziny Krecika autor. A zaczęło się od tego, że rysownik otrzymał zlecenie wyreżyserowania filmu edukacyjnego przedstawiającego produkcję tkaniny. Obraz miał zawierać wiele informacji i opisy działania maszyn. Nie spodobał się Milerowi, który uznał, że dla młodego widza ciekawsze będą przygody zwierzątka, w których tle zawarty zostanie przekaz edukacyjny. Tak powstał pierwszy film o tym, jak Krecik otrzymał nowe spodenki. Początkowo nie było planów kontynuacji, lecz bajka odniosła duży sukces i autor zaczął tworzyć kolejne odcinki. Do roku 2002 powstało ich 49. Charakterystyczny bohater ma wielu przyjaciół, z którymi przeżywa liczne przygody i dzięki którym dowiaduje się istotnych rzeczy o otaczającym go świecie. Jego popularność była tak duża, że w 2011 roku maskotkę Krecika wysłano z załogą promu kosmicznego Endeavour w jego ostatnią misję.
> Ahoj! - mawiał popularny w ponad 60 krajach czeski (wcześniej czechosłowacki) bohater kreskówek.
No a co miał mawiać, skoro Czesi się tak właśnie witają? Guten Tag?
Wszystkie komentarze