- sobota, 04 czerwca 2022
-
Dziękujemy Państwu bardzo za śledzenie relacji ze 101. dnia wojny w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro
-
Rosjanie siłą deportowali część mieszkańców z Siewierodoniecka - podała Ukraińska Prawda
??????? ????????? ??????? ??????? ????????? ?? ?????????????? ? ???https://t.co/VfcgYYogvX pic.twitter.com/0NbzzH0hCL
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) June 4, 2022Portal powołuje się na rozmowę telefoniczną z merem Siewierodoniecka Ołeksandrem Striukiem. Według niego w mieście przed atakiem wojsk rosyjskich przebywało ok. 13 tys. osób.
Striuk powiedział także, że ukraińskie wojsko podejmuje starania o przejęcie pełnej kontroli Ukrainy i jest przekonany, że "wszystko się ułoży".
-
Centrum Doniecka zostało wieczorem ostrzelane - poinformowały na Twitterze Novosti Donbassa. Co najmniej 10 osób miało zostać rannych
????? ??????? ????? ??? ???????: ??????? 10 ???????????? https://t.co/KUfooALVth
— ??????? ???????? (@novostidnua) June 4, 2022 -
Haftowana koszula Zelenskiego sprzedana na aukcji za 100 tys. dolarów
????????? ??????????? ??????? ?? ???????? ?? 100 ????? ???????https://t.co/qHrEBdGpto pic.twitter.com/gxnzC47PEt
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) June 4, 2022Haftowana koszula noszona przez Wołodymyra Zełenskiego w Dniu Haftu 19 maja została sprzedana na aukcji w Waszyngtonie za kwotę 100 tysięcy dolarów - podała Ukraińska Prawda, powołując się na Głos Ameryki.
Pieniądze z aukcji, która odbyła się w Domu Ukraińskim w Waszyngtonie, mają trafić na konto Narodowego Banku Ukrainy z przeznaczeniem na pomoc dla ofiar wojny. Haftowaną koszulę prezydenta Ukrainy kupiła firma prawnicza Asters USA.
-
Szef Pentagonu zapowiada kolejny szczyt w sprawie Ukrainy
Finally, I'll go to Brussels, Belgium ???? to host the next in-person Ukraine Defense Contact Group meeting. Defense leaders from literally all over the world will be there to discuss the ongoing crisis in Ukraine in the wake of Russia's unprovoked invasion. (5/6)
— Secretary of Defense Lloyd J. Austin III (@SecDef) June 4, 2022Generał Llyod Austin zapowiedział na Twitterze serię podróży w przyszłym tygodniu, którą zwieńczy wizyta w Brukseli, gdzie odbędzie się spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy z udziałem ministrów obrony z całego świata. Cel to omówienie trwającego na Ukrainie kryzysu po niesprowokowanej inwazji Rosji. W Brukseli odbędzie się także posiedzenie państw NATO, na którym omówione zostaną wnioski Szwecji i Finlandii o przystąpienie do sojuszu. Mają być także kontynuowane zapoczątkowane w Ramsteinie rozmowy na temat reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Also while in Brussels, I'll participate in the @NATO #DefMin. Among many topics, we'll discuss the applications of Sweden and Finland, and we'll continue our ongoing dialogue about the response to Russia's invasion of Ukraine. (6/6)
— Secretary of Defense Lloyd J. Austin III (@SecDef) June 4, 2022 -
Rosja nie boi się embarga na ropę - twierdzi Siergiej Ławrow
Cytowany przez agencję TASS rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że zachodnie sankcje nie będą miały wpływu na eksport ropy naftowej. Stwierdził, że spodziewa się w tym roku skokowego wzrostu zysków Rosji.
Ławrow odniósł się w ten sposób do szóstego pakietu sankcji ogłoszonego ostatnio przez Unię Europejską. W pakiecie jest m.in. embargo na import ropy naftowej z Rosji. Zdaniem szefa rosyjskiego MSZ wzrost cen, jaki nastąpił w wyniku wprowadzenia przez kraje zachodnie sankcji, sprawił, że Rosja nie poniosła żadnych strat budżetowych. - Wręcz przeciwnie, w tym roku znacząco zwiększymy zyski z eksportu naszych surowców energetycznych - stwierdził.
-
"Wojsko albo areszt". Policjanci siłą doprowadzają młodych Rosjan przed komisje wojskowe
Ale rosyjskie władze twierdzą, że w kraju nie ma powszechnej mobilizacji. Natomiast kontrakt z armią coraz łatwiej podpisać, Władimir Putin zniósł także ograniczenia wiekowe.
-
Borodzianka straszliwie ucierpiała - napisała Bridget A. Brink, ambasadorka USA w Ukrainie po sobotniej wizycie w tej podkijowskiej miejscowości.
Borodyanka has suffered horribly. Bearing witness to atrocities committed in Russia?s brutal war, including families killed in their own homes, only strengthens my resolve to do everything we can to hold the perpetrators of these awful crimes to account. pic.twitter.com/vPQ7AzKzPc
— Ambassador Bridget A. Brink (@USAmbKyiv) June 4, 2022Dawanie świadectwa okrucieństwom popełnionym podczas tej brutalnej wojny wywołanej przez Rosję, w tym zabijaniu rodzin w ich własnych domach, wzmacnia tylko moje postanowienie, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pociągnąć do odpowiedzialności sprawców tych okropnych zbrodni - dodała Brink.
-
Tona pszenicy przekroczyła 2000 zł. Przed wojną kosztowała 800 zł. Na świecie głoduje 175 mln ludzi. Przez Putina będzie głodowało 300 mln
-
101. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie utrzymują, że niszczą jedynie infrastrukturę wojskową
Rosyjska armia nie odnosi w ostatniej dobie znaczących sukcesów w Ukrainie - do takich wniosków doszli w najnowszym raporcie specjaliści z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną. Według Kremla zaś realizowany jest plan "demilitaryzacji" i "denazyfikacji".
-
Putin: Rosyjska obrona zgniata ukraińską artylerię jak orzechy
Słowa Wladimira Putina cytuje rosyjska państwowa agencja RIA Novosti. Padły w wywiadzie, który ma zostać wyemitowany w niedzielę przez telewizję Rossija1.
Putin odniósł się w ten sposób do informacji o nowym pakiecie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w którym znajdą się nowoczesne systemy rakietowe HIMARS, zdolne do rażenia celów na odległość do 80 km. Podkreślił, że Rosja dotąd z łatwością sobie radziła i już zniszczyła "dziesiątki" sprzętu dostarczanego Ukrainie przez Amerykanów.
Prezydent USA Joe Biden wahał się w sprawie wysłania Ukrainie systemów HIMARS. Ostatecznie zgodził się, ponieważ ta obiecała, że nie wykorzysta ich do ataków na cele na terytorium Rosji. Cytowany przez RIA Novosti rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził jednak, że Moskwa nie ufa stronie ukraińskiej ?ponieważ porozumienia mińskie przestały obowiązywać także z winy Kijowa?.
-
Rosyjska artyleria ponownie uderzyła w Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim - napisał na Telegramie Wołodymyr Zełenski.
Klasztor Wszystkich Świętych w Ławrze został konsekrowany w 1912 roku. Po raz pierwszy został zniszczony w czasach sowieckich. W środę w klasztorze eksplodowały rosyjskie pociski. Cztery osoby - mnisi i zakonnica - zginęły, a cztery inne zostały ciężko ranne. "Okupanci dokładnie wiedzą, jaki obiekt jest ostrzeliwany. Wiedzą, że na terenie Ławry Świętogorskiej nie ma celów wojskowych" - napisał Zełenski. Dodał, że Rosja powinna zostać wykluczona z UNESCO.
-
Happening przed ambasadą Węgier. "Smaczna ukraińska krew. Sprzedam niedrogo"
W sobotę 4 czerwca pod ambasadą Węgier odbyła się demonstracja, w której lała się sztuczna krew. Miała symbolizować krew Ukraińców płynącą rurociągiem Przyjaźń.
-
Wejście Szwecji i Finlandii do NATO będzie trudne dla Rosji
Wejście Finlandii i Szwecji do NATO postawi Rosję na Morzu Bałtyckim w trudnej pozycji - stwierdził generał Mark Milley, przewodniczący kolegium połączonych szefów sztabów armii amerykańskiej, na konferencji prasowej w Sztokholmie.
Jak donosi Reuters, gen. Milley, najwyższy rangą amerykański wojskowy, odwiedził Sztokholm przed dorocznymi wspólnymi ćwiczenia wojskowymi Finlandii i Szwecji z siłami NATO na Morzu Bałtyckim.
Obydwa kraje w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę w maju złożyły wnioski o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeśli do tego dojdzie, całe wybrzeże Morza Bałtyckiego - poza krótkimi odcinkami w okolicach Kaliningradu i Sankt Petersburga - będzie należało do państw NATO.
- Z militarnego punktu widzenia będzie to dla Rosji bardzo problematyczne i bardzo korzystne dla NATO - stwierdził gen. Milley.
-
CNN: Unia Europejska, USA i Wielka Brytania debatują nad zakończeniem wojny. Bez Ukrainy
Amerykańska redakcja CNN zwraca uwagę, że w posiedzeniach, podczas których omawiane są scenariusze zakończenia wojny w Ukrainie, nie biorą udziału przedstawiciele jej władz. Trwa debata nad propozycją Włoch, by "rozbroić" konflikt w czterech etapach.
-
Chcę jechać do Kijowa, czekam na odpowiedni moment - powiedział papież Franciszek, odpowiadając na pytanie chłopca z Ukrainy.
W sobotnim spotkaniu na dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim uczestniczyło 160 dzieci, w tym mali ukraińscy uchodźcy, a także dzieci z niepełnosprawnościami. Papież odpowiadał na ich pytania. - Nie mam pytania, a raczej prośbę: czy możesz przyjechać na Ukrainę, aby ratować wszystkie dzieci, które teraz tam cierpią? - zapytał ukraiński chłopiec o imieniu Sachar.
- Cieszę się, że tu jesteście: dużo myślę o dzieciach w Ukrainie i z tego powodu wysłałem tam kilku kardynałów, aby pomogli i byli blisko wszystkich ludzi, ale przede wszystkim dzieci. Chciałbym pojechać na Ukrainę. Muszę po prostu poczekać, żeby to zrobić, wiesz, bo nie jest łatwo podjąć decyzję, która może wyrządzić całemu światu więcej szkody niż pożytku. Muszę poczekać na odpowiedni moment, aby to zrobić - odpowiedział papież.
Franciszek zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu przyjmie przedstawicieli ukraińskiego rządu. Tematem rozmów ma być m.in. ewentualna wizyta papieża w Kijowie.
-
Szef ukraińskiego MSZ: Wezwania do nieupokarzania Ukrainy mogą tylko upokorzyć Francję
Emmanuel Macron powtórzył w wywiadzie dla prasy regionalnej, że nie wolno poniżać Rosji, tak aby w dniu zaprzestania walk w Ukrainie można było szukać rozwiązania na drodze dyplomacji. Podobne słowa wypowiedział już kilka tygodni temu.
Tym razem zareagował Dmytro Kułeba, szef ukraińskiego MSZ. Kułeba napisał na Twitterze: "Wezwania do unikania upokorzenia Rosji mogą tylko upokorzyć Francję i każdy inny kraj, który by do tego wzywał. Bo to Rosja sama się poniża. Lepiej wszyscy skoncentrujmy się na tym, jak umieścić Rosję na jej miejscu. To przyniesie pokój i ocalenie".
Calls to avoid humiliation of Russia can only humiliate France and every other country that would call for it. Because it is Russia that humiliates itself. We all better focus on how to put Russia in its place. This will bring peace and save lives.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) June 4, 2022 -
Rosjanie wysadzają mosty w Siewierodoniecku, aby uniemożliwić Ukraińcom sprowadzenie do miasta posiłków wojskowych i pomocy dla cywilów - podał Reuters, powołując się na gubernatora obwodu ługańskiego.
Gubernator Serhij Hajdaj miał poinformować o tym w czasie transmisji telewizyjnej. Powiedział także, że ukraińskie siły utrzymują swoje pozycje w mieście, a w kilku miejscach udało się doprowadzić do wycofania sił rosyjskich.
-
Ukraina dzisiaj obchodzi Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji wspominając 261 dzieci, które zginęły w wyniku rosyjskiego najazdu.
— Biełsat (@Bielsat_pl) June 4, 2022
Na zdjęciu dziecięcy rysunek z #Mariupola z bombardowanym domem i rannym wzywającym pomocy. Fot. @unian pic.twitter.com/OKB7SljEH5 -
USA i ich sojusznicy podkreślają potrzebę wynegocjowania porozumienia w celu zakończenia wojny w Ukrainie - podała stacja CNN, powołując się na źródła w kręgach dyplomatycznych. Niemniej jednak na Zachodzie panuje przekonanie, że ani społeczeństwo ukraińskie, ani rząd nie zgodzą się na żadne ustępstwa terytorialne po tym, jak ukraińska armia zrównała z ziemią rosyjski blitzkrieg na Kijów.
Wojna w Ukrainie. 4 czerwca, 101. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Rafał Wójcik,