- piątek, 13 maja 2022
-
Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin zadeklarował w piątek na spotkaniu z dziennikarzami w Rzymie, że kraj będący ofiarą agresji ma "prawo do zbrojnej obrony". Zaznaczył przy tym, że istotne jest, by "reakcja na agresję nie spowodowała większych strat niż agresja".
-
W Kijowie rozpoczął się już proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zabicie ukraińskiego cywila. To pierwszy proces od początku wojny, w którym rosyjski żołnierz oskarżony jest o zbrodnie wojenne. Akt oskarżenia dotyczy żołnierza 4. dywizji pancernej obwodu moskiewskiego Wadima Szyszymarina. Według śledczych 21-letni rosyjski sierżant 28 lutego zabił bezbronnego mieszkańca wsi Czupachiwka, który poboczem drogi prowadził rower. Rosjaninowi grozi dożywocie.
???????? W Kijowie rozpoczyna się proces pierwszego rosyjskiego żołnierza. Wadim Szyszymarin stanie przed sądem za zabójstwo cywila w obwodzie sumskim. Grozi mu dożywocie - Ukraińska Prawda. pic.twitter.com/NrBmHF1kbc
— Cezary Faber (@CezaryFaber) May 13, 2022 -
#NaŻywo | Tallinn. Spotkanie z przedstawicielami mediów Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Estonii Alara Karisa
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 13, 2022
[Sygnał udostępniony przez TVP] https://t.co/hOqhaY0C3Q -
W #Rosji trwa wciąż seria podpaleń. Tym razem w Omsku obrzucono koktajlami Mołotowa Wojskową Komisję Uzupełnień (punkt poborowy).
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 13, 2022
Według mieszkańców na miejscu mocno pachnie naftą, a rozbite zostały 2 okna
Źródło: https://t.co/Hf9TdW0fTW pic.twitter.com/050QgTVpFw -
Serhij Żadan Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej".
Serhij Żadan, pochodzący z Charkowa pisarz, poeta, aktywista i wolontariusz, pomagający w czasie wojny zarówno walczącym z Rosjanami ukraińskim żołnierzom, jak i cywilom, został Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej".
-
Wielka Brytania wprowadza nowy pakiet sankcji na obywateli Rosji - m. in. na osoby powiązane z siecią finansów Putina, na byłą żonę Putina Ludmiłę. partnerkę Putina Alinę Kabajewę i jego kuzynów. Nowa lista sankcyjna obejmuje łącznie 12 osób powiązanych z Kremlem.
"Odsłaniamy i atakujemy sieć powiązań, która podtrzymuje luksusowy styl życia Putina, i wzmacniamy zacisk wokół jego zaufanego kręgu współpracowników. Będziemy kontynuować nakładanie sankcji na wszystkich tych, którzy pomagają i podżegają do agresji Putina: dopóki Ukraina nie zwycięży" - przekazała w komunikacie prasowym szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.
-
Strażacy ugasili pożar na kozackiej wyspie Chortyca, który rozpętał się po uderzeniu rosyjskiej rakiety - poinformowało o tym na Facebooku Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy. - ''Pożar spowodował szkody w środowisku na łącznej powierzchni około 500 metrów kwadratowych'' - twierdzą ratownicy. Nikt nie został ranny. W gaszenie pożaru zaangażowano 16 ratowników z Państwowego Pogotowia Ratunkowego.
--
Chortyca to największa wyspa na Dnieprze, znajdująca się naprzeciw nabrzeża miasta Zaporoże, unikatowy rejon przyrodniczy, a także historyczny.
-
Zaciekła bitwa o Wyspę Węży. Ukraińcy: "Będziemy o nią walczyć do skutku"
Nowe zdjęcia satelitarne pokazują spustoszenia dokonane przez ukraińskie samoloty i drony na Wyspie Węży. - Ten, kto kontroluje wyspę, może w każdej chwili zablokować ruch statków cywilnych we wszystkich kierunkach na południe od naszego wybrzeża - mówi szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kirył Bogdanow.
-
Największy japoński koncern energetyczny - ENEOS - ogłosił, że nie będzie już kupować rosyjskiej ropy - donosi japońska agencja prasowa Kyodo.
-
Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi rozmawiał w piątek w Stuttgarcie - gdzie odbywa się zebranie grupy G7 - ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy Dmytro Kułebą. Hayashi zadeklarował, że zdaniem Japonii "Moskwa musi być podciągnięta do odpowiedzialności" za "niemożliwe do zaakceptowania zbrodnie", których dokonały rosyjskie wojska od początku inwazji na Ukrainę. O stanowisku Japonii i spotkaniu z Kułebą poinformował przedstawiciel japońskiego MSZ w briefingu prasowym.
-
W separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii odnotowano kolejne prowokacje. W piątek rano nieznani sprawcy obrzucili butelkami z substancją zapalającą magazyn ropy naftowej i wojskową komendę uzupełnień - poinformowała gazeta internetowa Ukraińska Prawda za tzw. ministerstwem spraw wewnętrznych samozwańczej ''republiki''.
--
Pod koniec kwietnia na terenie graniczącego z Ukrainą Naddniestrza doszło do serii eksplozji. Rada Bezpieczeństwa ogłosiła czerwony (najwyższy) stopień zagrożenia terrorystycznego.
-
Wizyta w Estonii jest kolejną z serii spotkań Prezydenta @AndrzejDuda z partnerami z regionu. W ostatnim czasie Prezydent RP odwiedził Czechy, Litwę i Słowację. Tematem jest koordynacja pomocy dla Ukrainy. pic.twitter.com/cOdMYY8DCO
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 13, 2022 -
Rosyjskie wojsko korzysta z ukraińskiej bazy lotniczej w pobliżu okupowanego miasta Melitopol - widać na zdjęciach satelitarnych firmy BlackSky. Zdjęcie satelitarne wykonane 12 maja o godzinie 15.58 pokazuje co najmniej siedem myśliwców, które stoją na terenie bazy. CNN zauważa, że wykorzystanie bazy lotniczej przez Rosjan jest ważne, ''biorąc pod uwagę jej strategiczne położenie między okupowanymi miastami Chersoń, Mariupol i częściami wspieranego przez Rosję Donbasu''.
--
Pod koniec marca siły ukraińskie skutecznie zaatakowały lotnisko, niszcząc kilka rosyjskich myśliwców.
????Military continues to use a ????air base outside occupied Melitopol - CNN referring to satellite images from BlackSky.
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) May 13, 2022
At least 7 helicopters are seen at the air base in a satellite image taken on May 12 while only one was seen in a May 7 image.https://t.co/wJ3BeqZWQZ pic.twitter.com/h3BhgsywkQ -
NATO-wskie aspiracje Szwecji i Finlandii zakładnikami chorwackiej wojny wewnętrznej
Prowokacyjne wypowiedzi prezydenta Chorwacji Zorana Milanovicia doprowadziły do kryzysu politycznego w kraju i pogorszenia stosunków z Ukrainą. Teraz grozi on zablokowaniem akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, by wymusić zmiany konstytucyjne w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie.
-
Od 24 lutego Straż Graniczna odprawiła na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,338 mln osób.
~
W drugą stronę, z Polski do Ukrainy odprawiono od 24 lutego 1,214 mln osób.
#Pomagamy???
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) May 13, 2022
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z????do????3,338 mln os.
Wczoraj tj.12.05??22 tys.wzrost o 4%25 (w dn.11.05-21,2 tys.)
Dziś do godz.07.00??5,4 tys. spadek o 13,4%25.
W dn.12.05 z????do????odprawiono 27 tys.os.,od 24.02-1,214 mln os. pic.twitter.com/JGcUAGh8kU -
Gdyby Szwecja dołączyła do NATO, musiałaby liczyć się z ryzykiem rosyjskiej reakcji - mówiła dziennikarzom w piątek minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde. - Potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa od kluczowych państw NATO na okres między złożeniem wniosku a samą akcesją.
Zdaniem Linde akcesja Szwecji do NATO "znacząco" zwiększyła by bezpieczeństwo nie tylko Szwecji, ale także i sąsiednich państw - Członkostwo w NATO podniosło by próg wybuchu potencjalnego konfliktu w regionie i pomogłoby utrzymać pokój w całej północnej Europie - twierdziła Linde.
- Militarna neutralność służyła nam dobrze przez dekady, ale jesteśmy teraz w zupełnie nowej sytuacji - przekonywała szwedzka szefowa MSZ.
-
Lenin z Barentsburga, czyli wojna jest tabu w Arktyce [EL PAIS]
Archipelag Svalbard to miejsce, które w paradoksalny sposób odczuwa skutki agresji Rosji na Ukrainę.
-
Ukraińskie zbiory zbóż w będą w tym roku znacznie mniejsze niż w roku ubiegłym, ponieważ połowa gruntów pod uprawę pszenicy na zimę znajduje się na terenach intensywnych walk lub jest okupowana przez rosyjskie wojsko - zapowiedział ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solskij przed spotkaniem z ministrami rolnictwa państw grupy G7, zwołanym w piątek w Stuttgarcie.
- Tegoroczne zbiory będą znacznie mniejsze niż ubiegłoroczne, ale nadal będą to bardzo duże ilości. Nie unikniemy jednak dużych strat pszenicy - dodał Solskij.
-
Ukraińcy na potęgę kupują w Polsce używane auta. Na Ukrainie zaczynają odbudowywać swoje biznesy
Z polskich komisów znikają kilkunastoletnie volkswageny, skody i renówki. Wykupują je Ukraińcy. Wszystko dlatego, że rząd w Kijowie zniósł cła na sprowadzane z zagranicy auta po to, by pobudzić zrujnowaną podczas wojny gospodarkę.
-
Rosjanie chwalą się sukcesami w Ukrainie. - ''W ciągu ostatniej doby armia rosyjska zestrzeliła ukraiński samolot Su-27, a także zniszczyła magazyn rakiet w obwodzie charkowskim oraz radar przeciwlotniczy w okolicach Charkowa'' - powiedział Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony, którego cytuje rosyjska redakcja BBC.
Wojna w Ukrainie. 13 maja, 79. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Jakub Wencel, Tomasz Jakubowski, Rafał Wójcik