- czwartek, 12 maja 2022
-
Głównym celem Rosjan pozostaje ustanowienie całkowitej kontroli nad miastem Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj. W obwodach ługańskim i donieckim odparto w ciągu nocy ze środy na czwartek łącznie dziewięć ataków wroga.
-
"Przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z prezydentem Finlandii Saulim Niinistem o gotowości Finlandii do złożenia wniosku o członkostwo w NATO. Rozmawialiśmy również o integracji Ukrainy z Unią Europejską i współpracy wojskowej między Ukrainą a Finlandią" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Had a phone conversation with President of Finland @niinisto. Commended the readiness of ???? to apply for NATO membership. We also discussed Ukraine's European integration. And ???? - ???? defense interaction.
— ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) May 12, 2022 -
Wieś Stepanka w obwodzie charkowskim. W marcu rosyjska bomba zabiła tutaj 4 osoby. Policja dokumentuje na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach Ukrainy dowody zbrodni ??
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 12, 2022
??https://t.co/w79Rw5honv pic.twitter.com/CQwBVpZLn5 -
Pani Grażyna udziela pomocy mieszkaniowej siedmiorgu wojennym uciekinierom z Ukrainy niemal od początku wojny. Do tej pory nie otrzymała wsparcia. - Trzeba opłacić mieszkanie, kupić coś do jedzenia, a pieniędzy brakuje - mówi.
Trzeci miesiąc gości siedem osób z Ukrainy. Pieniędzy brakuje, a wniosek o 40 zł na osobę czeka
Urzędnicy warszawskiego ratusza zapewniali, że w kwietniu miasto zacznie wypłacać świadczenie za pomoc Ukraińcom. Pani Grażyna złożyła wniosek, urzędnicy go zaakceptowali, ale pieniędzy do tej pory nie dostała. A z utrzymaniem gości coraz trudniej. Okazuje się, że wypłaty są opóźnione w kilku dzielnicach Warszawy.
-
Rosja jest w gotowa udzielić "najbardziej zdecydowanej" odpowiedzi każdemu państwu, które zaangażuje się w konflikt w Ukrainie i będzie utrudniać przebieg "specjalnej operacji wojskowej" - ostrzegł Pieskow, zaznaczając, że "wszyscy chcą uniknąć bezpośredniego starcia NATO i Rosji".
-
Akcesja Finlandii do NATO to "z całą pewnością" zagrożenie dla Rosji - powiedział podczas czwartkowego wideopołączenia z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zdaniem władz w Moskwie "ekspansja" Sojuszu nie sprawi, "że świat i Europa będą bardziej stabilne" - za to stanowi uzasadniony powód, by Rosja dokonała "symetrycznej odpowiedzi" na ten ruch.
-
Ukraińskie Służby Bezpieczeństwa zapobiegły zamachowi terrorystycznemu w Zaporożu i zatrzymały osobę, która planowała ten zamach.
Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, zamach miał zostać przeprowadzony ''w jednym z obiektów zgromadzeń masowych''. ''Napastnikiem okazał się mieszkaniec Dniepru, urodzony w 1966 roku. Sam wykonał ładunek wybuchowy, który ukrył w piwnicy jednego z mieszkań'' - informuje SB Ukrainy.
--
Poinformowano także, że zamachowiec przyjechał do Zaporoża dwa dni przed planowanym terminem ataku. Dodano, że napastnik przybył z zachodniej części kraju, a ładunek wybuchowy został już ''zneutralizowany''.
-
- Nawet nie obliczam rozmiaru strat - kwituje Oleg, właściciel dużego gospodarstwa w Chersoniu na południu Ukrainy, w rozmowie z "Financial Timesem". Dziennik pozbierał i opisał informacje o rosyjskich atakach, które dowodzą, że Rosjanie celowo niszczą i kradną Ukraińcom żywność.
"Financial Times": Rosja celowo głodzi Ukraińców. Przypomina im Hołodomor
Rosyjscy żołnierze konsfiskują ziarno, bombardują spichlerze, kradną sprzęt rolniczy, a ludzie nie pracują w polu, bo boją się bomb i pożarów - Ukraińcy alarmują, że Rosja, po blisko stu latach, znowu próbuje głodzić Ukrainę
-
- Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim Niemcom za ich wsparcie dla mojego kraju - mówił szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w trakcie czwartkowej wizyty w Berlinie.
Kułeba pochwalił rząd niemiecki za zmianę postawy wobec Rosji. - Niemcy przejęły wiodącą rolę - mówił Kułeba w wywiadzie dla stacji ARD - Można zauważyć zmianę nastawienia do dostaw broni oraz do debaty na temat sankcji.
Kułeba oskarżył również Rosję o odpowiedzialność za przerwy w dostawach gazu do Europy, bo "to Rosja przejęła ważne elementy infrastruktury" związane z siecią gazociągów.
Minister spraw zagranicznych #Ukraina ???? Dmytro Kuleba określił #Niemcy ???? jako europejskiego lidera w kwestii wsparcia Ukrainy w zakresie dostaw broni oraz wprowadzania sankcji przeciwko Rosji.https://t.co/UBPOBqHGpc
— Arndt Freytag von Loringhoven (@Amb_Niemiec) May 12, 2022 -
Eksport zboża z Ukrainy spadł o ponad połowę w porównaniu z majem ubiegłego roku - informuje ukraińskie ministerstwo rolnictwa. W maju 2021 roku Ukraina eksportowała 667 tys. ton zboża, a w roku 2022 - prawie 300 tys.
-
W obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła, a trzy inne zostały ranne w ataku rakietowym na miasto Dergacze - poinformował o tym na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Synehubow. ''Ostatni dzień w Charkowie był stosunkowo spokojny, wróg nie uderzył w samo miasto. Jednak osady w regionie cierpią z powodu ostrzału. Okupanci ostrzelali wieś Mała Daniłówka z kilku wyrzutni rakietowych. Dziś rano wróg zaatakował Dergacze. Niestety jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne'' - napisał Synehubow.
-
- U nas od dowódcy kompanii wymaga się, żeby znał wszystkich swoich żołnierzy. Trzeba pamiętać około 100 nazwisk, zwykle oficer wie także, skąd pochodzi żołnierz i czym się zajmuje w cywilu. W rosyjskiej kompanii rządzi sierżant, czyli "starszyna", i fala, czyli starsi żołnierze. Oficer jest ponad to. Nie rządzą procedury, ale rozkaz. To zwiększa odpowiedzialność dowódcy. A tych żołnierzy po dwóch i pół miesiąca operacji po prostu zaczyna Rosji brakować - mówi "Wyborczej" generał Mieczysław Bieniek, b. zastępca dowódcy transformacji NATO:
Gen. Bieniek: Rosji zaczyna brakować żołnierzy. Mobilizacja nic by jej nie dała
Ukraińcy starają się rotować swoimi siłami. Żołnierze otrzymują urlopy, choćby na tydzień. Rosyjska armia rządzi się zupełnie innymi zasadami. I zaczyna jej brakować ludzi.
-
Rosjanie pochwalili się, że zestrzelili ukraińskiego drona Bayraktar w pobliżu Wyspy Węży - informuje rosyjski oddział BBC. Informację tę podał rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony na swojej codziennej odprawie.
--
Kilka dni temu o sukcesach związanych z walkami o wyspę informowała armia ukraińska. Siły ukraińskie miały zniszczyć w sobotę w pobliżu Wyspy Węży trzy okręty rosyjskie, a czwarty znacznie uszkodzić. Jednak we wtorek Rosjanie komunikowali, że Ukraina podjęła ''kilka desperackich prób'' opanowania wyspy z morza i powietrza. Zdaniem rzecznika ministerstwa Igora Konaszenkowa podczas prób przejęcia Wyspy Węży zginęło ponad 50 ukraińskich żołnierzy.
--
Ukraińscy marynarze z Wyspy Węży, skrawka ziemi na Morzu Czarnym oddalonego o jakieś 120 km od Odessy, stali się sławni już na samym początku wojny. Bezpardonowo kazali rosyjskiemu okrętowi wojennemu ''iść w ch...", gdy jego dowództwo zażądało poddania się. Ukraińcy zostali schwytani przez Rosjan i wywiezieni do Sewastopola na Krymie. Tam przez kilka tygodni byli jeńcami wojennymi, a następnie zostali wymienieni na rosyjskich marynarzy, których Ukraińcy uratowali z Morza Czarnego po zatonięciu ich statku.
-
Dania będzie nalegać na szybkie przyjęcie Finlandii do NATO - stwierdziła w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.
-
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew straszy Zachód wojną nuklearną, po tym jak Finlandia zapowiedziała szybkie złożenie wniosku o przystąpienie do NATO. ''Pompowanie broni do Ukrainy przez państwa NATO, szkolenie jej wojsk, użyczanie zachodniego sprzętu, prowadzenie ćwiczeń blisko naszych granic zwiększa prawdopodobieństwo bezpośredniego i otwartego konfliktu między NATO i Rosją. To niesie ze sobą ryzyko przekształcenia się w pełną wojnę nuklearną'' - napisał Miedwiediew na Telegramie. Były prezydent Rosji już wcześniej sygnalizował, że rozszerzanie granic NATO o Finlandię i Szwecję może skłonić Rosję do rozmieszczenia broni nuklearnej w Kaliningradzie (choć najprawdopodobniej trzyma ją tam od dawna, na co zwrócił uwagę litewski minister obrony Arvydas Anušauskas).
-
W czwartek polski Sejm zajmie się m.in. sprawą embarga na import ropy z Rosji.
Powołanie prezesa NBP, inflacja, pomoc uchodźcom z Ukrainy. Sejm wznowi obrady
Głosowanie nad wyborem Adama Glapińskiego na kolejną kadencję szefa NBP, ochrona polskich kredytobiorców przed skutkami inflacji, wdrożenie pakietu sankcyjnego, w tym embarga na import ropy z Rosji. Tym między innymi zajmą się w czwartek posłowie.
-
Normalizacja relacji z Putinem jest w przyszłości niemożliwa, nawet gdyby prezydent Rosji wyraził skruchę za inwazję - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie z brytyjską stacją radiową LBC. - Krótka odpowiedź [na to pytanie] brzmi nie. Nie będzie renormalizacji i Zjednoczone Królestwo mówi o tym bardzo jasno - stwierdził Johnson.
-
- W momencie, gdy rozmawiamy, komisja ds. zagranicznych w parlamencie przygotowuje raport o zmianach środowiska bezpieczeństwa wokół Finlandii i Szwecji, i prawdopodobnie w weekend uznamy, że Finlandia powinna dołączyć do NATO. Następnie - prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - rząd będzie mógł złożyć wniosek - powiedziała w rozmowie z BBC Elina Valtonen, opozycyjna fińska posłanka zasiadająca w komisji ds. zagranicznych.
Przywódcy Finlandii zapowiadają wniosek o członkostwo w NATO. Historyczne obwieszczenie
- Finlandia musi bezzwłocznie zawnioskować o członkostwo w NATO - ogłosili w czwartek rano prezydent Sauli Niinistö i premier Sanna Marin, zapowiadając podjęcie odpowiednich kroków przez parlament w najbliższych dniach.
-
Według szwedzkiej gazety codziennej "Expressen" Szwecja planuje złożenie wniosku o dołączenie do NATO w przyszłym tygodniu. W poniedziałek ma odbyć się debata na ten temat w szwedzkim parlamencie, po czym odbędzie się specjalne posiedzenie rządu, na którym zapadnie ostateczna decyzja - twierdzi gazeta, powołując się na anonimowe źródła w rządzie.
-
- Decyzja Finów o dołączeniu do NATO jest ważna i weźmiemy ją pod uwagę podczas podejmowania naszej decyzji w kwestii przynależności do Sojuszu - powiedziała w czwartek szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde.
Wojna w Ukrainie. 12 maja, 78. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Jakub Wencel, Tomasz Jakubowski