- wtorek, 10 maja 2022
-
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba twierdzi, że Ukraina ma dziś ambitniejszy cel i chce całkowicie wyprzeć rosyjskie siły z kraju. Ale będzie to możliwe, tylko jeśli zachodni sojusznicy sprawnie dostarczą obiecaną ciężką broń i sprzęt.
-
Ukraińska Pravda pokazuje zdjęcia, na których widać, że w wyniku nocnego, rosyjskiego ostrzału centrum handlowego na przedmieściach Odessy zniszczeniu uległy sklepy wewnątrz i magazyny na tyłach obiektu, fasada i wejście główne - ocalały. ''Teren wokół miejsca wybuchu jest ogrodzony, przechodnie nie mają tam wstępu''.
--
Przypomnijmy, że w poniedziałek o godz. 22.35 trzy rakiety uderzyły w centrum handlowo-rozrywkowe pod Odessą, a po godz. 1 w nocy kolejne rakiety spadły na trzy magazyny w dzielnicy Suworowa w samym mieście. Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych.
??? "???'???" ??? ??????, ???? 9 ?????? ???????? ???????.
— ?????????? ?????? ?? (@ukrpravda_news) May 10, 2022
??????? ???? ?????? ?????? ????????? ?? ????? 7 ?????.
On May 9, Russians attacked the shopping mall near Odesa.
In total, the enemy launched 7 missiles at the city that evening. pic.twitter.com/Mev4ChARLT -
- Wojna w Ukrainie będzie długa i trudna, a Władimir Putin popełnił cztery strategiczne błędy, rozpoczynając tę inwazję - powiedział minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla stacji BFM TV.
~
Jego zdaniem Putin "zamyka się w swoich celach militarnych i tym konflikcie, izolując się od świata". - Cele wojny są takie same: neutralizacja Ukrainy, jej demilitaryzacja, jej "denazyfikacja", jak określa to Putin - stwierdził.
-
Dwie trzecie mieszkańców Kijowa wróciło do stolicy - twierdzi mer miasta Witalij Kliczko, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina. Burmistrz zaznaczył, że w związku ze stanem wojennym w Kijowie wciąż jest wiele ograniczeń: obowiązuje godzina policyjna, wciąż działa duża liczba posterunków, istnieje zagrożenie ostrzału stolicy, a wszystkie podmiejskie tereny zielone są zamknięte. ''Oznacza to, że jest wiele ograniczeń. Ale jeśli nie boicie się tych ograniczeń, naprawdę możecie wrócić'' - powiedział Kliczko.
--
Szacuje się, że od wybuchu wojny z Kijowa wyjechała połowa mieszkańców tego prawie 4-milionowego miasta. Kliczko twierdzi, że wielu z nich wróciło już do domów.
-
"W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę NATO ma w każdej chwili do dyspozycji patrol do 30 samolotów. Aby odstraszyć jakąkolwiek potencjalną agresję na aliantów, NATO rozmieszcza bezprecedensową 'mieszankę' myśliwców, samolotów zwiadowczych i samolotów wsparcia" - czytamy w komunikacie NATO na Twitterze. Na dołączonej do wpisu mapie widać, jak rozmieszczone są maszyny.
In response to Russia?s invasion of #Ukraine, NATO has up to 30 aircraft on patrol at any moment.
— NATO (@NATO) May 10, 2022
To deter any potential aggression against Allies, #NATO is deploying an unprecedented mix of fighter jets, reconnaissance aircraft and support planes ?? pic.twitter.com/zQW35paSv8 -
Na briefingu prasowym w Genewie szefowa misji monitorującej prawa człowieka ONZ w Ukrainie Matilda Bogner powiedziała, że liczba zabitych cywilów w Ukrainie jest o tysiące wyższa niż początkowo podana liczba 3381, a wskaźniki śmiertelności pogorszyły się, ponieważ ludzie nie mają dostępu do pomocy medycznej.
-
Szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym embargo na ropę naftową, jest potrzebny. To jest coś, co jest dla nas niezbędne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do słowackiego parlamentu.
--
Tymczasem najwyższy dyplomata UE Josep Borrell powiedział, że ma nadzieję, że wkrótce zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie unijnego embarga na zakup ropy z Rosji.
--
W ubiegłym tygodniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że KE proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca bieżącego roku. KE zaproponowała dłuższe okresy przejściowe dla Węgier, Czech i Słowacji. Zgodnie z nimi Węgry i Słowacja mogłyby kupować rosyjską ropę do końca 2024 roku, a Czechy - do czerwca 2024 roku.
-
Według ONZ zgłaszane są przypadki łamania praw człowieka w Ukrainie, "które można uznać za zbrodnie wojenne", w tym zabójstwa, przemoc seksualna i zaginięcia.
~
Szefowa misji monitorującej prawa człowieka ONZ w Ukrainie Matilda Bogner powiedziała, że po odwiedzeniu 14 miast w obwodach Kijowa i Czernihowa otrzymała doniesienia o gwałtach, wymuszonej nagości i groźbach przemocy seksualnej. - Kobiety i dziewczęta to najczęstsze ofiary wymienionych zbrodni - powiedziała.
~
- Otrzymaliśmy wiarygodne informacje o torturach, maltretowaniu i przetrzymywaniu w odosobnieniu przez ukraińskie siły zbrojne jeńców wojennych należących do rosyjskich sił zbrojnych i powiązanych grup zbrojnych - powiedziała Bogner. - Rosja i Ukraina muszą niezwłocznie i skutecznie zbadać te zarzuty i poinstruować swoje siły, aby zaprzestały dalszych naruszeń - dodała.
Misja obserwacyjna ONZ na Ukrainie dokumentuje naruszenia prawa humanitarnego i praw człowieka od rozpoczęcia inwazji 24 lutego.
-
Prezydent Andrzej Duda przyjął sekretarza generalnego ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa Qu Dongyu. Tematem rozmów jest bezpieczeństwo żywnościowe - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
#PałacPrezydencki. Prezydent @AndrzejDuda przyjął Sekretarza Generalnego @FAO @FAODG Qu Dongyu. Tematem rozmów bezpieczeństwo żywnościowe. pic.twitter.com/8HljakMsZT
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 10, 2022 -
Mieszkańcy Kijowa jedną ze stacji metra chcą nazwać ''Warszawska'', by podziękować za pomoc Polski - informuje PAP.
--
W zakończonym w poniedziałek plebiscycie mieszkańcy stolicy Ukrainy mogli wybierać między pięcioma propozycjami nowych nazw dla każdej stacji. W głosowaniu swoją opinię wyraziło ponad 170 tys. kijowian.
--
W ten sposób wyłoniono propozycje nowych nazw dla pięciu stacji kijowskiego metra. Stacja ''Bohaterów Dniepru'' ma zostać przemianowana na ''Bohaterów Ukrainy'', ''Mińska'' na ''Warszawską'', ''Plac Lwa Tołstoja'' na ''Wasyla Stusa'', ''Przyjaźni Narodów'' na ''Botaniczną'', a ''Brzeska'' na ''Buczańską''.
--
Wyniki zostaną teraz przedstawione radzie miejskiej Kijowa, która w najbliższym czasie ma rozpatrzyć proponowane zmiany.
-
Demokraci na Kapitolu chcą zwiększyć nowy, zaproponowany przez Biały Dom pakiet wsparcia dla Ukrainy do niemal 40 mld dol. Tymczasem prezydent Joe Biden podpisał nową wersję ustawy Lend-Lease, która ułatwi dostawy broni i sprzętu.
-
Bank USA wyemitował okolicznościowe monety z symbolami ukraińskimi. Poinformowało o tym Muzeum Pieniądza Narodowego Banku Ukrainy.
--
Obie monety mają podobny wygląd. Rewersy przedstawiają kobiety, które ucieleśniają obraz wolności. Rewers pierwszej monety przedstawia kobietę z wieńcem kwiatów, wokół której powiewa niebiesko-żółta flaga. A na drugiej monecie kobieta ubrana w barwy ukraińskiej flagi spaceruje po polu słoneczników. Na awersie obu monet można zobaczyć amerykańskiego orła, który został przedstawiony w locie. Jedna moneta otrzymała kolorowy wzór, a druga - klasyczny.
-
Reuters: Francuski szef MSZ Clément Beaune powiedział, że porozumienie UE w sprawie rosyjskiego zakazu ropy może zostać osiągnięte w tym tygodniu.
-
"Rozmawiałem z łotewskim ministrem obrony Artisem Pabriksem. Omówiliśmy szereg projektów, m.in. leczenie rannych ukraińskich żołnierzy, rozminowywanie zajętych terytoriów Ukrainy, pozyskiwanie funduszy na zakup sprzętu krytycznego. Doceniam niezłomne wsparcie polityczne i praktyczne zapewniane przez Łotwę dla Ukrainy" - napisał Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony.
Spoke with the ???? #DefMin @Pabriks. We discussed a number of projects incl. treatment of wounded ???? soldiers, demining the deoccupied territories of ????, fundraising for procurement of critical equipment. I appreciate the steadfast political&practical support provided by ???? to ???? pic.twitter.com/FxhKUtSQkm
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) May 10, 2022 -
Ponad 1000 żołnierzy ukraińskich, w tym wielu rannych, pozostaje na terenie huty Azowstal w kontrolowanym przez Rosję Mariupolu - podaje agencja AFP.
--
W schronach pod Azowstalem cały czas przebywa też ponad 100 cywilów. Rosjanie nadal ostrzeliwują hutę. W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły 34 naloty na kombinat.
--
W ostatnich dniach ewakuowano ok. 600 cywilów, którzy przez blisko dwa miesiące ukrywali się w schronach na terenie Azowstalu. Po zakończeniu ewakuacji rosyjskie wojsko rozpoczęło ponowny szturm na hutę.
#UPDATE Kyiv says that more than 1,000 Ukrainian troops, many of them injured, remained in the sprawling Azovstal steel works in the Russian-controlled port city of #Mariupol pic.twitter.com/9IRzuC7PmK
— AFP News Agency (@AFP) May 10, 2022 -
W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły 34 naloty na kombinat Azowstal, pozostający ostatnim punktem oporu sił ukraińskich w Mariupolu nad Morzem Azowskim ? poinformował pułk Azow. 8 spośród nalotów przeprowadzono przy użyciu bombowców strategicznych.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) May 10, 2022 -
Grecja ponownie otworzyła swoją ambasadę w Kijowie.
~
Personel wycofał się ze stolicy Ukrainy wkrótce po rosyjskiej inwazji 24 lutego, a dyplomaci wzmocnili grecki konsulat we wschodniej Ukrainie, zamieszkanej przez blisko 150 tys. etnicznych Greków.
~
Na czele ambasady stanie Manolis Androulakis, który jako grecki konsul generalny w Mariupolu był ostatnim wysłannikiem UE, który opuścił oblężone nadmorskie miasto w marcu.
-
Fot. Max Pshybyshevsky / AP Photo
Zniszczony budynek na przedmieściach Odessy, Ukraina, 10 maja 2022 r.
Fot. Max Pshybyshevsky / AP Photo
Zniszczony budynek na przedmieściach Odessy, Ukraina, 10 maja 2022 r.
Fot. Max Pshybyshevsky / AP Photo
Zniszczony budynek na przedmieściach Odessy, Ukraina, 10 maja 2022 r.
-
Litwa uznała działania rosyjskiego wojska w Ukrainie za ludobójstwo.
''Wojskowe i polityczne kierownictwo Rosji dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego, więc takie działania należy uznać za ludobójstwo'' - czytamy w rezolucji, którą we wtorek przyjął litewski parlament. ''Federacja Rosyjska, której siły zbrojne celowo i systematycznie wybierają cele cywilne do zbombardowania, jest państwem, które wspiera i popełnia akty terrorystyczne'' - czytamy dalej.
--
Pod koniec kwietnia parlamenty Estonii i Łotwy również uznały działania Rosji w Ukrainie za ludobójstwo.
-
Zbliżają się mecze towarzyskie reprezentacji #Ukrainy w piłkę nożną. Piłkarze założą koszulki z flagami wszystkich państw, które wspierają ich kraj podczas wojny.
— Biełsat (@Bielsat_pl) May 10, 2022
W numery na strojach piłkarzy będą wpisane nazwy miast, które ucierpiały od rosyjskiej agresji
??informator_UKR pic.twitter.com/s6tCuxHnkT
Wojna w Ukrainie. 10 maja, 76. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Agnieszka Kwiatkowska,