- wtorek, 10 maja 2022
-
"To straszne i oburzające. Śmieszne, a zarazem chce się płakać. Starają się nas cofnąć do czasów ZSRR" - mówią Ukraińcy. W samej zaś Rosji obchody Dnia Zwycięstwa świętowano z pompą jeszcze większą niż dawniej. Prokremlowskie media nie ustają w mieleniu kłamstw i propagandy.
-
Niemieckie koncerny zbrojeniowe szykują się do dostarczenia Ukrainie "najnowocześniejszych systemów do ochrony jej miast przed przyszłymi atakami" - zapowiedziała w Kijowie Annalena Baerbock, niemiecka minister spraw zagranicznych.
- Będziemy nadal wspierać europejską, wolną Ukrainę w kwestiach humanitarnych, finansowych, gospodarczych, technologicznych, politycznych i energetycznych - powiedziała. Dodała, że za kilka dni rozpoczną się szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, które dostarczą Ukrainie Niemcy wraz z Holandią.
Zdaniem szefowej niemieckiego MSZ Ukraina powinna zostać członkiem Unii Europejskiej. Zaznaczyła jednak, że na drodze do członkostwa nie ma skrótów.
Baerbock jest pierwszą przedstawicielką rządu Niemiec, która przybyła do Kijowa od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wcześniej odwiedziła także Irpiń i Buczę.
-
Co najmniej 3 tysiące osób zmarło w Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji z powodu braku możliwości leczenia przewlekłych chorób - podaje Światowa Organizacja Zdrowia.
ONZ udokumentowała ok. 200 ataków na placówki opieki zdrowotnej w Ukrainie. "W 40 proc. gospodarstw domowych jest co najmniej jedna osoba wymagająca stałego leczenia, którego dziś nie ma szans dostać. To oznacza około 3 tys. przedwczesnych zgonów, których można było uniknąć" - powiedział Hans Kluge, szef WHO na Europę. Wymienił m.in. nowotwory oraz HIV/AIDS.
-
Do Kijowa wróci niemiecka ambasador Anka Feldhusen a placówka ponownie zacznie działać - podaje Kyiv Independent, powołując się na szefową niemieckiego MSZ Annalenę Baerbock, która przebywa z wizytą w Ukrainie.
-
Ołeksandr Wiłkuł: W Rosji stworzono religię, w której głównym bożkiem jest guzik atomowy
- Wojna rozpoczęła się o piątej rano, a ja minutę później zacząłem się spontanicznie zajmować obroną miasta. Blokowaliśmy lotnisko i drogi ciężkim sprzętem budowlanym - wspomina Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu, miasta, z którego pochodzi prezydent Wołodymyr Zełenski
-
Mer Kijowa Witalij Kliczko napisał na Telegramie, że koszt renowacji budynków w stolicy Ukrainy po rosyjskich atakach wyniesie 70 mln euro.
~
"W wyniku militarnej agresji Rosji uszkodzeniu uległo łącznie 390 budynków w stolicy Ukrainy. 222 z nich to budynki mieszkalne. Zidentyfikowaliśmy już 20 domów, w których należy rozpocząć prace konserwatorskie, aby ludzie mogli szybko wrócić do domów. Ostrzał i bombardowanie miasta zniszczyło 75 placówek oświatowych, z których 30 to przedszkola. 17 placówek służby zdrowia, 11 placówek kultury" - napisał.
-
Zarząd główny wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował na Telegramie, że zboże ukradzione przez siły rosyjskie w Ukrainie znajduje się obecnie na pokładzie statków na Morzu Śródziemnym, które kierują się najprawdopodobniej do Syrii. Z Syrii skradzione zboże może być przemycane do innych krajów Bliskiego Wschodu - czytamy w powiadomieniu.
-
Cywile ewakuowani z Azowstalu: Modlimy się, żeby żołnierze też wyszli stamtąd żywi
Rodzice jedli raz dziennie, żeby wystarczyło jedzenia dla dzieci, nie mieli światła ani łączności, a zwykłe wyjście do toalety było igraniem ze śmiercią - cywile ewakuowani ze schronów pod Azowstalem opowiadają o koszmarze, jaki przeżyli.
-
Reuters: Strona francuska zaproponowała dyplomatyczny odczyt rozmowy między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem a jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem.
~
W komunikacie biura prezydenckiego napisano, że podczas rozmowy poruszano tematykę sytuacji w Ukrainie oraz światowego kryzysu żywnościowego będącego skutkiem wojny.
~
- Dwie głowy państw potwierdziły swoje zobowiązanie do poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - przekazał Pałac Elizejski.
-
Ukraińcy będą próbowali wypchnąć Rosjan z Donbasu. Już w czerwcu [LA REP]
- Putin nie dał najmniejszego sygnału gotowości na rozwiązanie dyplomatyczne. Ale biorąc pod uwagę sytuację militarną - tym gorzej dla niego - uważa Ian Bremmer, założyciel Eurasia Group, firmy konsultingowej zajmującej się ryzykami geopolitycznymi.
-
Rosja stała za masowym cyberatakiem na satelitarną sieć internetową, który w dniu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę pozbawił dostępu do internetu tysiące Ukraińców - przekazał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
-
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że ma nadzieję na szybkie porozumienie państw członkowskich w sprawie embarga UE na ropę naftową z Rosji. Zapowiedział, że być może uda się tę kwestię rozstrzygnąć w najbliższy poniedziałek. Szefowie dyplomacji państw UE mają się spotkać w poniedziałek 16 maja w Brukseli na posiedzeniu ministerialnym.
-
- Rosjanie zachowują się jak terroryści, trzymają mieszkańców Mariupola jak zakładników zamkniętych w getcie, które dla nich stworzyli - powiedział we wtorek mer miasta Wadim Bojczenko podczas konferencji prasowej. Zaapelował o natychmiastową ewakuację cywilów.
~
Poinformował też, że dotychczas udało się ewakuować z miasta ok. 200 tys. osób, a na wyjazd czeka nadal 100 tys. cywilów.
-
Niemiecki dziennik "Tagesschau": Rząd federalny długo się wahał, ale w końcu możliwe będą dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy. Koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że pierwsze egzemplarze gąsienicowych wozów bojowych Marder będą gotowe w ciągu trzech tygodni.
-
Nagrody Pulitzera przyznane. Specjalne wyróżnienie dla dziennikarzy z Ukrainy
W USA rozdano prestiżowe Nagrody Pulitzera: otrzymały je m.in. "Washington Post" za odmalowanie kompleksowego obrazu szturmu na Kapitol i "New York Times" za materiały o policyjnej przemocy i o prawdziwej liczbie ofiar bombardowań USA w Iraku, Syrii i Afganistanie.
-
Rosja nie weźmie udziału w specjalnym posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ ds. Ukrainy - poinformowało rosyjskie MSZ.
~
Rada ogłosiła wczoraj, że zorganizuje specjalną sesję w celu zbadania "pogarszającej się sytuacji w zakresie praw człowieka w Ukrainie wynikającej z rosyjskiej agresji". Ponad 50 krajów, w tym Wielka Brytania, Niemcy, Turcja i Stany Zjednoczone, poparło wniosek Kijowa i zażądało nadzwyczajnego posiedzenia.
~
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że rosyjska delegacja "nie usankcjonuje swoją obecnością tego nowego politycznego show zorganizowanego pod przykrywką nadzwyczajnej sesji".
~
- Niestety, nasze argumenty i wyjaśnienia dotyczące prawdziwych celów tej specjalnej operacji wojskowej i rzeczywistej sytuacji w terenie zostały całkowicie zignorowane - stwierdziła. Dodała, iż "oczywiste jest, że argumenty Rosji tym razem też nie zostaną wysłuchane", a posiedzenie nazwała "nowym antyrosyjskim środkiem Zachodu".
-
AFP: Z danych ONZ wynika, że ponad 8 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie.
#BREAKING More than 8 million internally displaced in Ukraine: UN pic.twitter.com/wzpBoNEO9t
— AFP News Agency (@AFP) May 10, 2022 -
W poniedziałek 9 maja rosyjscy wojskowi bezprawnie wywieźli z Mariupola 400 osób, w tym 70 dzieci - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko. W ostatnich dniach z Azowstalu ewakuowano ok. 600 cywilów, którzy przez blisko dwa miesiące ukrywali się w schronach na terenie Azowstalu. Była to wspólna akcja ONZ i Czerwonego Krzyża, a ewakuowani cywile zostali przywiezieni do Zaporoża. Zaraz po zakończeniu ewakuacji rosyjskie wojsko rozpoczęło ponowny szturm na hutę.
--
Ponad 1000 żołnierzy ukraińskich, w tym wielu rannych, pozostaje na terenie huty Azowstal - podaje z kolei agencja AFP. Wcześniej we wtorek pułk Azow przekazał, że w schronach pod hutą cały czas przebywa też ponad 100 cywilów. Rosjanie nadal ostrzeliwują hutę. W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły 34 naloty na kombinat.
-
- Zbrodnie rosyjskie w Ukrainie są tak strasznym doświadczeniem wielu ludzi, że w jasny sposób pojawienie się ambasadora Rosji pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich jest prowokacją. Ambasador powinien się dostosować do ostrzeżenia polskiego MSZ w tej sprawie - powiedział premier Mateusz Morawiecki zapytany przez dziennikarzy o wczorajszy incydent z udziałem ambasadora Rosji, który został oblany czerwoną farbą.
-
Litwa. Parlament uznał Rosję za państwo terrorystyczne, a wojnę w Ukrainie za ludobójstwo
Litewski parlament przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo terrorystyczne, a działania Rosji w Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa. Uchwałę przyjęto jednomyślnie - głosowało za nią 128 parlamentarzystów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.
Wojna w Ukrainie. 10 maja, 76. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Jakub Łukaszewski, Agnieszka Kwiatkowska,