- wtorek, 12 kwietnia 2022
-
Wołodymyr Zełenski złożył Rosji propozycję w sprawie schwytanego dziś przez Ukraińców prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Zełenski jest gotów oddać Moskwie ukraińskiego polityka sympatyzującego z Władimirem Putinem w zamian za ukraińskich jeńców wojennych.
-
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo. Zapraszamy jutro!
-
Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy nazwał rosyjskie działania w Ukrainie ''ludobójstwem''. Biden miał użyć tego słowa w Iowa, podczas przemówienia dotyczącego rosnących cen energii. - ''Budżet twojej rodziny, możliwość napełnienia baku - to nie powinno zależeć od tego, czy jakiś dyktator wypowie wojnę i dokona ludobójstwa w innej części świata'' - powiedział prezydent USA, którego cytuje BBC.
--
Wcześniej o ''ludobójstwie'' mówił m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który mianem tym określił rosyjskie zbrodnie w Buczy.
--
Dzisiaj podczas spotkania, zarówno Władimir Putin jak i Aleksander Łukaszenka, twierdzili, że zdjęcia ofiar zbrodni w Buczy to ''fałszywki'', za które odpowiada m.in. wywiad brytyjski.
-
Na chodniku ulicy Belwederskiej, vis-a-vis gmachu ambasady Rosji, pojawił się niebiesko-żółty napis w języku ukraińskim: "Chwała Ukrainie". Swoją działalność rozpoczyna w tym miejscu uliczna Galeria Wolna Ukraina.
-
CNN: Pentagon zorganizuje w środę spotkanie czołowych producentów broni w USA, aby określić zdolność amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego do wspierania Ukrainy w przedłużającej się wojnie z Rosją. Spotkanie dotyczyć ma możliwości przyspieszenia produkcji istniejących systemów obrony i opracowania nowej broni, która byłaby kluczowa z punktu widzenia potrzeb Ukrainy. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele takich firm jak np. General Dynamics czy Lockheed Martin.
-
We wtorek we wschodniej Ukrainie wojsko ukraińskie skutecznie odparło serię ataków rosyjskich okupantów, zestrzeliło helikopter i dwa drony oraz zniszczyło kilka jednostek wrogiego sprzętu wojskowego - poinformowała ukraińska armia. W wieczornym komunikacie na Facebooku armia Ukrainy sprecyzowała, że w obwodach donieckim i ługańskim odparła sześć ataków rosyjskich. Żołnierze ukraińscy zniszczyli też dwie jednostki sprzętu samochodowego i trzy systemy artyleryjskie przeciwników.
-
Senat przyjął z poprawkami ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
--
Ustawa wprowadza między innymi zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez nasz kraj węgla pochodzącego z Rosji oraz z niekontrolowanych przez Ukrainę obwodów donieckiego i ługańskiego.
--
Tzw. ustawa sankcyjna zakłada także zamrażanie majątku osób i podmiotów w związku ze wspieraniem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
-
Katowiccy lekarze wrócili z Ukrainy. Pomogli dziecku z Mariupola i rannym żołnierzom
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zoperowali i skonsultowali w ostatnich dniach we Lwowie kilkunastu pacjentów.
-
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska przyznała CNN, że ona i prezydent Wołodymyr Zełenski od ponad miesiąca mieszkają osobno, aby chronić ją i jej dzieci. - ''Wołodymyr i jego ekipa mieszkają w gabinecie prezydenta. Ze względu na niebezpieczeństwo zabroniono mi i moim dzieciom tam przebywać. Od ponad miesiąca komunikujemy się więc tylko telefonicznie'' - napisała pierwsza dama w emailu do CNN (taką formę komunikacji z mediami zaleciły jej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy).
-
Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która ma m.in. usprawnić rejestrację ukraińskich uchodźców w systemie PESEL. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
--
Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy zapewnia im prawo do legalnego pobytu w Polsce, dostęp do polskiego rynku pracy, prawo do zasiłków i do opieki medycznej. Uchodźcy mogą ubiegać się także o przyznanie numeru PESEL. W wersji przesłanej do Sejmu przez rząd - a później przegłosowanej przez posłów - zawierała zapisy gwarantujące w wielu przypadkach bezkarność politykom i urzędnikom. Jednak później senat je usunął.
-
Szara eminencja Kremla wypadła z łask Putina
Według niepotwierdzonych informacji do aresztu, na razie domowego, miał trafić Władysław Surkow, najważniejszy ideolog współczesnej Rosji, owiana legendami postać z najbliższego otoczenia Putina.
-
W obwodzie kijowskim znaleziono już 720 ciał cywilów, 200 osób zaginęło - przekazał szef policji obwodu kijowskiego Andrij Nebytow w raporcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na który powołuje się Ukraińska Pravda.
--
Obwód kijowski to m.in. takie miejscowości jak Bucza, Hostomel i Irpiń. W samej Buczy, w dwóch zbiorowych grobach, znaleziono ciała ponad 400 osób.
-
Societe Generale pozbywa się banku i ryzyk w Rosji
Francuski bank Société Générale sprzedaje swój bank w Rosji, którego konto obciąża 15,4 mld euro kredytów dla rosyjskich klientów. Francuski bank jako pierwszy z dużych zachodnich banków wycofuje się ze swojej filii w Rosji.
-
Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko, którego cytuje PAP.
--
Śmiertelna ofiara rosyjskiego ataku zginęła w mieście Bachmut, kolejny mężczyzna został ranny w Marince. Kyryłenko dodał, że jedna osoba została ranna w sąsiednim obwodzie ługańskim.
-
Putin: Negocjacje pokojowe są w martwym punkcie, Bucza to fałszywka
W najmocniejszej dotąd deklaracji gotowości do kontynuowania wojny Putin ocenił, że negocjacje pokoju z Ukrainą znalazły się w "martwym punkcie". - Nie mam żadnych wątpliwości, że osiągniemy nasze szlachetne cele. Spokojnie i rytmicznie - powiedział.
-
Holenderski rząd poinformował we wtorek, że w sumie 20 jachtów należących do rosyjskich oligarchów nie może teraz opuścić Holandii. Stało się to po tym, jak holenderscy urzędnicy celni umieścili we wtorek kolejnych sześć kolejnych statków na liście jachtów ''pod zwiększonym nadzorem''. To efekt nałożonych na Moskwę europejskich sankcji. Z 20 zablokowanych jachtów 14 jest w budowie, dwa znajdują się w magazynach, a cztery są w trakcie konserwacji.
-
Ukraińskie służby zatrzymały zbiegłego "kuma Putina" [KORESPONDENCJA]
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskich sił nazywanego "kumem Putina". Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski.
-
Associated Press: We wtorek pociski spadły na szkołę gastronomiczną w pobliżu lotniska w Charkowie, niszcząc budynek i uszkadzając kolejny budynek w pobliżu. Nie jest jasne, jakiego typu broń spadła na szkołę i czy ktokolwiek znajdował się wówczas w budynku. Świadkowie - na których powołuje się agencja AP - słyszeli głośny huk, po którym nastąpiła eksplozja. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale ukraińskie służby często podają takie informacje dopiero następnego dnia.
-
Rachunek opiewający na 2,3 mln zł wystawi stołecznemu ratuszowi operator Stadionu PGE Narodowego za pomieszczenia i obsługę działającego w tym miejscu centralnego punktu nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Miasto liczy na to, że poniesione koszty zrefunduje rząd.
-
Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała o rosyjskich zbrodniach w Browarach i okolicach tego miasta, które leży na północny wschód od Kijowa.
--
W piwnicy we wsi Szewczenkowe znaleziono ciała sześciu cywilów z ranami postrzałowymi.
--
Prokuratorzy badają również zarzuty, że siły rosyjskie ostrzelały konwój cywilów próbujących wyjechać samochodem ze wsi Peremoha w powiecie Browary, zabijając cztery osoby, w tym 13-letniego chłopca.
--
W innym ataku pod Buczą w wyniku ostrzału samochodu zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci.
Wojna w Ukrainie. 12 kwietnia, 48. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Agnieszka Kwiatkowska, Rafał Wójcik, Jakub Łukaszewski