- wtorek, 12 kwietnia 2022
-
Prawie 3 tysiące ukraińskich cywilów ewakuowało się we wtorek z obszarów walk - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jej zdaniem tylko 208 osób mogło opuścić Mariupol. Natomiast z Berdianśka i Melitopola wyjechało we wtorek 2135 osób. Z Ługańska ewakuowano 328 osób.
-
? Białoruski dyktator dostarczył rzekomo #Putinowi dowody na to, że zbrodnie, których dokonali Rosjanie w #Buczy są "brytyjską prowokacją". Na oględziny "dowodów" można się zgłosić do... rosyjskiego FSB ??
— Biełsat (@Bielsat_pl) April 12, 2022
O spotkaniu #Putina i #Łukaszenki tutaj ?
??https://t.co/98YQz84uNC pic.twitter.com/5ZzaGG0u9Q -
Podczas wizyty w Polsce prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier potwierdził, że jego planowana wizyta w Kijowie została uznana przez stronę ukraińską za niepożądaną.
--
''Wspólnie z prezydentami Łotwy, Litwy i Estonii chcieliśmy pojechać do Kijowa, aby wysłać silny sygnał europejskiej solidarności z Ukrainą. Byłem na to gotowy. Ale Kijów tego nie chciał'' - powiedział prezydent Niemiec, którego cytuje Ukraińska Prawda.
--
Wcześniej we wtorek niemiecka gazeta ''Bild'' poinformowała, że Steinmeier chciał złożyć wizytę w Kijowie, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odmówił mu spotkania. Powodem mają być bliskie stosunki Steinmeiera z Rosją w ostatnich latach oraz to, że prezydent Niemiec był wielkim zwolennikiem gazociągu Nord Stream 2.
-
Aleksander Łukaszenka także zabrał głos po dzisiejszym spotkaniu z Władimirem Putinem. Zdaniem Łukaszenki, gdyby Rosja nie zaatakowała Ukrainy, to Zachód najpóźniej w ciągu miesiąca ''zadałby miażdżący cios na terytorium Rosji''. ''Gdyby tylko Rosja choć trochę opóźniła swoją operację militarną, to dwa tygodnie, miesiąc później Zachód zadałaby miażdżący cios na terytorium Rosji. Jesteśmy teraz wyraźnie przekonani, że było to możliwe'' - miał powiedzieć Łukaszenka, którego cytuje "Guardian", powołując się na białoruską państwową agencję Biełta.
-
W dużej części obwodu kijowskiego wciąż nie ma prądu i łączności telefonicznej, w części miejscowości również gazu i wody. Mieszkańcy, którzy przeżyli rosyjską okupację, są wciąż w szoku, ale cieszą się, że mieli szczęście i przeżyli. I chociaż ostatni rosyjscy żołnierze wycofali się z obwodu kijowskiego 31 marca, to mieszkający w jego północnej części Ukraińcy boją się kolejnego rosyjskiego ataku.
Bez prądu, łączności, ale też bez okupantów. Mieszkańcy północnej części obwodu kijowskiego przeżyli pod rosyjską okupacją 36 dni.
-
W Mariupolu zginęło do 22 tysięcy osób - powiedział w CNN szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. ''Obecna sytuacja w Mariupolu, który jest oblężony i zablokowany, utrudnia mówienie o dokładnej liczbie ofiar. Ale wstępnie szacujemy, że w Mariupolu zginęło od 20 do 22 tysięcy osób'' - twierdzi Kyryłenko.
--
Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w Mariupolu zginęły ''dziesiątki tysięcy'' osób.
-
"Bild": Zełenski nie chce się spotkać w Kijowie ze Steinmeierem. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier planował w środę przyjechać do Kijowa. Tyle że - zdaniem ''Bilda'' - prezydent Ukrainy nie chce się z nim spotkać. Powodem mają być bliskie stosunki Steinmeiera z Rosją w ostatnich latach oraz to, że prezydent Niemiec był wielkim zwolennikiem gazociągu Nord Stream 2. ''Wszyscy znamy bliskie stosunki Steinmeiera z Rosją. W tej chwili nie jest on mile widziany w Kijowie. Zobaczymy, czy to się zmieni'' - powiedział ''Bildowi'' jeden z ukraińskich dyplomatów.
--
W ubiegłym tygodniu Steinmeier przyznał, że popełnił błędy w kontaktach z Rosją. Za błąd uznał m.in. popieranie Nord Stream 2. Dziś prezydent Niemiec przebywa w Polsce, gdzie rozmawiał m.in. z Andrzejem Dudą.
-
Rosyjski dron został zestrzelony przez ukraińską armię przy użyciu brytyjskiego lekkiego pocisku wielozadaniowego Martlet. W ten sposób okazało się, że pociski te zostały przekazane Ukrainie, o czym nikt wcześniej nie wspominał - zwraca uwagę dziennik ''The Times''.
--
Brytyjski rząd nigdy nie wspomniał o pociskach Martlet, gdy wymieniał sprzęt dostarczony Ukrainie. Ale wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii, na którego powołuje się brytyjski dziennik, zdradził, że martlety zostały przekazane wcześniej jako część ''pakietu obrony powietrznej''.
#Ukraine: The first video of a UK-supplied Martlet multirole missile - not a Starstreak as widely claimed - in action with the Ukrainian troops. As reported, it took out a Russian Orlan-10 UAV and this appears credible given the reaction, but we cannot see precisely what was hit. pic.twitter.com/i6sP6649h6
— ???? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) April 10, 2022 -
Trzech żołnierzy zostało rannych w wyniku eksplozji nieznanej substancji w Mariupolu, którą Rosjanie zrzucili z drona. Jest za wcześnie, by stwierdzić, że był to atak chemiczny - napisał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
--
W poniedziałek wieczorem pułk Azow, którego bojownicy bronią Mariupola, poinformował, że wojska rosyjskie użyły w mieście trującej substancji nieznanego pochodzenia, która została zrzucona z drona. Trzy osoby miały mieć wyraźne oznaki zatrucia chemicznego, ale bez katastrofalnych konsekwencji.
--
We wtorek rano rzecznik Pentagonu powiedział, że Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić potencjalnego użycia broni chemicznej w Mariupolu.
-
Wśród uchodźczyń z Ukrainy przeważają specjalistki i nauczycielki. Aż pięć na sto uciekających do Polski osób to pielęgniarki, a jedna na sto jest lekarzem. Przyzwyczailiśmy się, że z pracownikami ze Wschodu można bez trudu się dogadać. Musimy szykować się na zmianę: blisko połowa uchodźczyń po polsku nie mówi wcale. Przed wojną takich osób było 6 proc.
-
Marine Le Pen przeciwko sankcjom na rosyjskie ropę i gaz. Le Pen miała powiedzieć, że ogólnie popiera sankcje nakładane na Rosję, ale nie jeśli chodzi o ropę lub gaz. BBC cytuje słowa kandydatki na prezydenta Francji z wywiadu dla France Inter Radio, w którym Le Pen powiedziała, że nie chce, aby naród francuski ''poniósł konsekwencje sankcji''.
-
Ambasada Ukrainy w Watykanie sprzeciwia się pomysłowi, by podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek wspólnie krzyż niosły rodziny ukraińska i rosyjska.
--
Zgodnie z pomysłem Watykanu, o którym informowaliśmy wczoraj, rodziny pielęgniarek i przyjaciółek - ukraińskiej i rosyjskiej - mają wspólnie nieść krzyż podczas jednego z przystanków Drogi Krzyżowej, która w Wielki Piątek zostanie odprawiona w rzymskim Koloseum. Idea ta nie podoba się Andrijowi Juraszowi, ambasadorowi Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej.
--
''Ukraińska ambasada przy Stolicy Apostolskiej rozumie i podziela ogólne zaniepokojenie w Ukrainie i wielu innych wspólnotach ideą połączenia ukraińskich i rosyjskich kobiet w niesieniu krzyża podczas piątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Pracujemy nad tą kwestią, starając się wyjaśnić trudności w jej realizacji i możliwe konsekwencje'' - napisał Jurasz na Twitterze.
????Embto????understands&shares general concern in????&many other communities about idea to bring together???? &???? women to carry Cross during Friday?s CrossRoad at Collosseum. Now we are working on the issue trying to explain difficulties of its realization and possible consequences pic.twitter.com/fIqFeN5TsM
— Andrii Yurash (@AndriiYurash) April 12, 2022 -
??Natalia Izdebska, radna Irpienia w #RozmowaRMF: Osoby, które zostały w Irpieniu opowiadają o śmierci, o gwałtach na kobietach i dzieciach. Rosjanie to nie ludzie. To dzika horda @RMF24pl pic.twitter.com/yoermLHhKm
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) April 12, 2022 -
W Ukrainie są cztery obwody, w których walki toczą się przez całą dobę: doniecki, ługański, charkowski i chersoński - podsumowuje BBC.
-
Oto, co jeszcze powiedział Władimir Putin podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką:
- Ukraina odeszła od porozumień zawartych podczas negocjacji w Stambule, a rozmowy utknęły w ''ślepym zaułku'';
- ''operacja specjalna'' przebiega zgodnie z planem, a jej zakończenie zależy od ''intensywności walk'';
- Zachód nie rozumie, że trudna sytuacja jednoczy Rosjan;
- zdjęcia i nagrania martwych ciał z Buczy są fałszywe.
-
Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki od początku wojny w Ukrainie śledzi prasę rosyjską. We wtorek, 12 kwietnia piszą w niej m.in. o pozbawianiu Rosjan obywatelstwa za krytykowanie wojny czy farmerach z Ekwadoru, którzy "protestują, bo nie mogą dostarczyć bananów do Rosji".
-
Dotychczas znaleziono 403 ciała ofiar rosyjskiej agresji w podkijowskiej Buczy - poinformował mer tego miasta Anatolij Fedoruk, a jego słowa przytacza PAP. Fedoruk przekazał podczas briefingu, że we wtorek rozpoczęto prace związane z drugim masowym grobem w mieście. Zaznaczył, że jest zbyt wcześnie na to, by mieszkańcy wracali do domów.
-
W Rumunii pozostało 80 z 700 tysięcy uchodźców, którzy przybyli do tego kraju z Ukrainy. Dlatego rumuński minister spraw wewnętrznych Lucian Bode nazwał swój kraj ''tranzytowym''. Z 80 tysięcy Ukraińców, którzy pozostali w Rumunii, ok. 36 tysięcy osób to dzieci. MSW w Bukareszcie szacuje, że dotychczas wniosek o azyl w Rumunii złożyło 4,3 tysiąca obywateli Ukrainy, zaś 5 tysięcy kolejnych osób wystąpiło o pozwolenie na pobyt stały.
-
?? Ukraińskie władze mają nadzieję, że ulewne deszcze zmuszą rosyjskie wojska do korzystania z dróg, co uczyni je łatwym celem dla ukraińskiej armii ? twierdzi Samuel Ramani z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).
— Outriders (@outrid3rs) April 12, 2022 -
"The New York Times": Bucza. Miesiąc koszmaru
Nauczycielka zastrzelona na progu domu, spalone ciała pięciorga członków jednej rodziny, kobieta więziona jako seksualna niewolnica, zamordowana w piwnicy na ziemniaki - dziennikarze "New York Timesa" po tygodniu w Buczy opowiadają: "To makabra".
Wojna w Ukrainie. 12 kwietnia, 48. dzień inwazji [NA ŻYWO]
Agnieszka Kwiatkowska, Rafał Wójcik, Jakub Łukaszewski