- poniedziałek, 16 sierpnia 2021
-
To już koniec relacji na dziś. Dziękujemy za lekturę!
-
Bernie Sanders w kwietniu: popieram odważną decyzję prezydenta Bidena o zakończeniu najdłuższej wojny w historii Ameryki.
Przypomnę, co Bernie Sanders mówił i pisał w kwietniu.
— Adam Traczyk (@A_Traczyk) August 16, 2021
"I applaud President Biden for making the brave and right decision to withdraw U.S. troops from Afghanistan and bring an end to the longest war in our country?s history".https://t.co/hLz6UMQQfP -
W rosyjskich i prawicowych mediach dziennikarze kpią z amerykańskiej dziennikarki Clarissy Ward, która relacjonuje wydarzenia z Kabulu w hidżabie odkąd miasto przejęli talibowie.
Russians and Republicans are mocking brave Clarissa Ward in perfect unison. What do you think?coincidence or common values? pic.twitter.com/952an2DkCP
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) August 16, 2021 -
Departament stanu USA: będziemy kontynuować misję dyplomatyczną na lotnisku w Kabulu dopóki będzie to bezpieczne.
-
Pentagon: lotnisko w Kabulu znowu działa i obsługuje kolejne loty ewakuacyjne.
-
Talibowie zaczynają konfiskować broń od mieszkańców Kabulu.
-
Węgry "nie zamierzają płacić za błędy Stanów Zjednoczonych" i przyjmować uchodźców z Afganistanu "bez jakichkolwiek restrykcji".
60 krajów podpisało wspólne oświadczenie, w którym uznają prawo Afgańczyków do opuszczenia swojego kraju. Spośród krajów Unii Europejskiej jedynie Węgry i Bułgaria odmówiły poparcia treści dokumentu.
Hungary ?will not make its citizens pay for the U.S.' "flawed geopolitical decision" by allowing Afghan refugees into the country.?
— Szabolcs Panyi (@panyiszabolcs) August 16, 2021
Orbán?s gov?t peddling the usual anti-refugee slogans with an anti-U.S. spin to score some points with Moscow and Beijing.https://t.co/ZertS8oi4d -
Departament stanu USA: nikt nie pilnuje już ambasady Stanów Zjednoczonych w Kabulu.
-
Agencja Reutersa: niemiecki samolot ewakuacyjny wylądował w końcu w Kabulu.
-
Całe przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych:
Watch live as I deliver remarks on Afghanistan. https://t.co/jNCdmkDDX6
— President Biden (@POTUS) August 16, 2021 -
Joe Biden: nie będę mydlił oczu Amerykanom i mówił, że jeszcze kilka lat pobytu naszych sił wojskowych w Afganistanie kompletnie zmieni sytuację.
-
Joe Biden: popełniliśmy wiele błędów podczas naszej misji w Afganistanie.
-
Joe Biden: jeśli talibowie zaatakują nasz personel, odpowiemy ze zdecydowaną siłą.
-
Joe Biden: nie ewakuowaliśmy wcześniej wielu Afgańczyków, bo duża część nie chciała opuszczać kraju.
-
Joe Biden: rozszerzamy program przyjmowania uchodźców.
-
Joe Biden: będziemy dalej wspierać Afgańczyków. Będziemy dalej upominać się o ich prawa. Prawa człowieka powinny być głównym punktem zainteresowania naszej polityki zagranicznej. Ale nie poprzez wojnę.
-
Joe Biden: nie powtórzę błędów z przeszłości.
-
Joe Biden: pytam twierdzących, że powinniśmy zostać - ile pokoleń amerykańskich synów i córek mam wysłać, żeby walczyli w wewnętrznej wojnie Afganistanu? Wojnie, w której nie chcą walczyć Afgańczycy?
-
Joe Biden: prezydent Ghani twierdził, że afgańskie wojska staną do walki z talibami.
-
Joe Biden: afgański rząd zignorował naszą sugestię, żeby nawiązać z talibami kontakty dyplomatyczne.
-
Joe Biden: jeśli Afgańczycy nie potrafią teraz obronić swojego państwa, to rok, pięć, czy dwadzieścia lat niczego tu nie zmienią.
-
Joe Biden: zostawiliśmy armię afgańską większą niż wojska wielu z naszych sojuszników z NATO.
-
Joe Biden: wydarzenia ostatnich dni tylko potwierdziły, że była to dobra decyzja. Amerykanie nie powinni umierać w wojnie, której nie chcą walczyć sami Afgańczycy
Fot. AP
-
Joe Biden: po dwudziestu latach odrobiłem trudną lekcję - nigdy nie ma dobrego czasu, żeby wycofać amerykańskie wojska.
-
Joe Biden: nie żałuję swojej decyzji.
-
Joe Biden: Stany Zjednoczone mogły albo działać zgodnie z zawartym porozumieniem i wycofać się z Afganistanu, albo eskalować dalej konflikt. Tysiące amerykańskich żołnierzy zostałoby w Afganistanie na trzecią dekadę wojny,
-
Joe Biden: Miałem wybór - albo zdecydować o wyjściu z Afganistanu, albo kazać amerykańskim siłom wrócić i walczyć. Po 1 maja nie obowiązywało już żadne porozumienie, które gwarantowałoby zawieszenie broni w konflikcie z talibami.
-
Joe Biden: kiedy zostałem prezydentem, odziedziczyłem plan byłego prezydenta Trumpa, który zakładał wycofanie się z Afganistanu 1 maja 2021. Trump zawarł również porozumienie pokojowe z talibami.
-
Joe Biden: dzisiaj zagrożenie terroryzmem wykracza poza Afganistan. Somalia, półwysep arabski, Syria, Irak - walka z terroryzmem w tych miejscach wymaga naszej uwagi i naszych zasobów.
-
Joe Biden: Jako prezydent skupiam się na tym, żeby poradzić sobie z zagrożeniami z dzisiaj, a nie zagrożeniami z przeszłości.
-
Joe Biden: nasza obecność w Afganistanie miała jeden cel - nie dopuścić do kolejnego ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone.
Fot. AP
-
Joe Biden: nasza obecność w Afganistanie nigdy nie miała polegać na tym, żeby zbudować kraj i demokrację.
-
Joe Biden: Weszliśmy do Afganistanu 20 lat temu z dwoma celami. Dopaść tych, którzy zaatakowali nas 11 września i upewnić się, że Al-Kaida nie użyje Afganistanu jeszcze raz po to, żeby nas zaatakować.
-
Prezydent USA Joe Biden: Ja i mój zespół do spraw bezpieczeństwa narodowego monitorujemy sytuację w Afganistanie.
-
Węgry i Bułgaria (jako jedyne państwa w UE) nie podpisały oświadczenia, w którym szefowie państw i rządów apelują o umożliwienie wyjazdu z Afganistanu wszystkim zainteresowanymhttps://t.co/YlqYniwpmU
— Czarek Paprzycki (@czarkye) August 16, 2021 -
Jagoda Grondecka o wydarzeniach w Afganistanie: W Kabulu kobiety wychodziły do kawiarni, spotykały się z koleżankami. Zdarzało mi się spotykać wiele nastolatek, które świetnie mówiły po angielsku i korzystały ze wszystkich swobód, które miały. Nie wyobrażam sobie, jak odnajdą się w tej nowej rzeczywistości
-
Za kilka minut orędzie do narodu wygłosi prezydent USA Joe Biden.
-
Jest to rzeczywiście bardzo prawdopodobne. Tego rodzaju sytuacje zawsze doprowadzają do zwiększonej presji migracyjnej, która będzie narastać, dlatego bardzo jest potrzebna tutaj konsekwentna postawa wszystkich państw UE - wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, pytany w Polsat News o to, czy Europie grozi kolejna fala uchodźców.
Potrzebna jest mądra polityka migracyjna, która nie będzie zachęcała do migracji za wyjątkiem przypadków, w których jest to niezbędne dla ratowania życia. Jeżeli ludzie uciekają przed grożącym im niebezpieczeństwem, to zgodnie z prawem międzynarodowym przysługuje im status uchodźców. Natomiast nie możemy doprowadzić do powtórki z roku 2015, kiedy nieodpowiedzialna polityka części polityków europejskich prowadziła do tego, że granice Unii Europejskiej miały być w zasadzie zupełnie otwarte - mówił dalej Paweł Jabłoński.
-
Emmanuel Macron: "Afagnistan nie może znów stać się schroniskiem terroru"
Fot. AP
-
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zorganizuje wirtualne spotkanie grupy G7 w celu omówienia sytuacji w Afganistanie.
-
Agencja Reutersa: Turcja ewakuowała swoich obywateli z Afganistanu. Samolotem Turkish Airlines odleciały z Kabulu 324 osoby.
-
This picture by @kohsar of @AFP speaks a million words. pic.twitter.com/NvbU0nGGSv
— Nizamuddin Khan (@salarzai_) August 16, 2021 -
Emmanuel Macron: Europa musi wspólnie przeciwdziałać nadejściu kolejnej fali migrantów.
#BREAKING Macron vows EU initiative to protect against migrant flows from Afghanistan pic.twitter.com/qstcbkmAyI
— AFP News Agency (@AFP) August 16, 2021 -
Do studia BBC zadzwonił w czasie rzeczywistym rzecznik talibów, Suhail Shaheen. Prowadzącej program dziennikarce powiedział, że "mieszkańcy Afganistanu są bezpieczni", a talibowie "czekają na pokojowe przekazanie władzy". Zapewnił również, że kobiety zachowają dostęp do edukacji i pracy, chociaż "powinny nosić hidżaby". Na pytanie, czy osoby współpracujące wcześniej z Amerykanami czeka kara odpowiedział: "Nie mogę tego stwierdzić". Ujawnił jednak, że "podejrzanymi" zajmą się wybierane przez władze sądy i nie wykluczył kar cielesnych, także tych najcięższego rodzaju (jak kamieniowanie).
Program był prowadzony przez Yaldę Hakim - brytyjską dziennikarkę afgańskiego pochodzenia, której rodzina uciekła w latach 80. przed talibami. Shaheen zadzwonił na jej prywatny telefon, a Hakim przestawiła dźwięk na tryb głośnomówiący, żeby mogły przechwycić go mikrofony w studiu.
BBC News @BBCYaldaHakim has a Taliban spokesperson on the phone (on speaker), whilst presenting live. pic.twitter.com/N9jOQpkRHW
— Scott Bryan (@scottygb) August 15, 2021MUST WATCH! @suhailshaheen1,a #Taliban spokesman called @BBCYaldaHakim live on air as she was reporting the chaos in #Kabul. Yalda presses him on the #Taliban's plans for gov. + women's fears for the future with them in power. Excellent + all encompassing.https://t.co/mNzwRakzoY
— shaimaa khalil BBC (@Shaimaakhalil) August 16, 2021 -
Prezydent Francji Emmanuel Macron: - Islamscy radykałowie skorzystają na destabilizacji Afganistanu. Zwiększa się ryzyko kolejnych fal uchodźców w Europie.
-
Były ambasador w Kabulu: Polska musi uratować swoich Afgańczyków
- Jeśli państwo polskie nie będzie w stanie pomóc tym ludziom, to oznacza, że nie jest w stanie pomóc nikomu. To będzie test na jego sprawność. Mam nadzieję, że nie dojdzie do plugawych sytuacji, jakie miały miejsce w 2015 r., gdy padały słowa o roznoszonych przez uchodźców pasożytach i zarazkach - mówi "Wyborczej" Piotr Łukasiewicz, b. ambasador RP w Kabulu
-
Ewakuowaliśmy kanadyjski personel dyplomatyczny. W Kabulu pozostały siły specjalne kanadyjskich wojsk, które pomagają Amerykanom w zabezpieczeniu lotniska - powiedział premier Kanady Justin Trudeau.
Fot. AP
-
Agencja Reutersa: delegacja talibów odwiedziła Moskwę.
-
Agencja Reutersa: niemiecki samolot ewakuacyjny nie mógł wylądować w Kabulu.
-
CNN: Talibowie zapukali do drzwi dwóch dziennikarek w Kabulu. Jedna z nich powiedziała, że boi się o swoje zdrowie i życie, a także życie swojej rodziny.
Inne dziennikarki twierdzą, że od kilku dni dostają telefony z pogróżkami od talibów. Ich częstotliwość ma nasilać się z każdym kolejnym dniem. W jednym z telefonów talibowie mieli grozić dziennikarce, że "wkrótce po nią przyjdą".
-
AP
Setki ludzi biegną obok samolotu transportowego C-17 sił powietrznych USA, który jedzie po pasie startowym lotniska w Kabulu, Afganistan, 16 sierpnia 2021.
AP
Setki ludzi biegną obok samolotu transportowego C-17 sił powietrznych USA, który jedzie po pasie startowym lotniska w Kabulu, Afganistan, 16 sierpnia 2021.
AP
Setki ludzi biegną obok samolotu transportowego C-17 sił powietrznych USA, który jedzie po pasie startowym lotniska w Kabulu, Afganistan, 16 sierpnia 2021.
-
???@jagodagrondecka, polska dziennikarka mieszkająca w Kabulu w #RozmowaRMF: Mieszkańcy relacjonują, że w wielu dystryktach kobietom zabroniono wychodzić z domu bez męskiego opiekuna, że kobiety wygnano z ich biur, z miejsc, gdzie pracowały. Zabroniono im tam wracać @RMF24pl pic.twitter.com/oot8CX66Xh
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) August 16, 2021 -
Wojskowy airbus wysłany przez Czechów czeka w Baku na zgodę na lądowanie w Kabulu. Kolejne maszyny są w gotowości. https://t.co/QJhmtlACSJ
— Piotr Sztefek (@Pi_Sztefek) August 16, 2021 -
Niemcy będą współpracować z Francją w procesie ewakuacji - powiedziała kanclerz Angela Merkel.
-
AFP: Uzbekistan zmusił do lądowania 46 afgańskich samolotów, które przekroczyły przestrzeń powietrzną kraju.
-
- Globalne, regionalne i lokalne potęgi muszą wezwać do natychmiastowego wstrzymania ognia, zapewnić pomoc humanitarną i ochronić cywilów. - napisała Malala Yousafzai, pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet.
We watch in complete shock as Taliban takes control of Afghanistan. I am deeply worried about women, minorities and human rights advocates. Global, regional and local powers must call for an immediate ceasefire, provide urgent humanitarian aid and protect refugees and civilians.
— Malala (@Malala) August 15, 2021 -
USA wysyłają dodatkowych 1000 żołnierzy do Kabulu. Łącznie w Afganistanie będzie ich wkrótce 8 tysięcy.
-
- Źle osądziliśmy sytuację w Afganistanie. Rząd federalny, służby bezpieczeństwa, społeczność międzynarodowa - popełniliśmy błąd. Nie przewidzieliśmy tempa, w jakim afgańskie siły skapitulują. - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
Maas powiedział również, że 1900 z 2500 lokalnych pracowników misji niemieckiej zostało już ewakuowanych. Rząd będzie teraz pracował nad wydostaniem z kraju działaczy na rzecz praw człowieka wraz z rodzinami, którzy współpracowali z Niemcami.
AP
-
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow rozmawiał o sytuacji w Afganistanie z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Chin.
-
Zdjęcia satelitarne pokazują tłumy na lotnisku w Kabulu.
A satellite image taken today at 10:36 AM local time by @Maxar shows the chaotic scene underway at Kabul's Hamid Karzai International Airport in Afghanistan as thousands of people converged on the tarmac and airport runways. pic.twitter.com/cKRag1snrd
— Christiaan Triebert (@trbrtc) August 16, 2021 -
Pentagon: amerykańskie wojska wraz z siłami innych państw pracują nad tym, żeby oczyścić lotnisko z Kabulu ze zgromadzonych tam osób.
W tej chwili wszystkie loty - zarówno przyloty, jak i wyloty - z Kabulu są wstrzymane. Nie wiadomo, kiedy komunikacja zostanie wznowiona. Tysiące cywilów zgromadziło się na lotnisku w Kabulu licząc na ewakuację z miasta drogą powietrzną.
Amerykanie przejęli pełną kontrolę nad lotniskiem i wieżą lotów w Kabulu.
-
Brytyjski minister obrony Ben Wallace przyznał, że Wielka Brytania nie da rady ewakuować bezpiecznie wszystkich swoich współpracowników.
- Niektórzy nie wrócą - powiedział łamiącym głosem w programie stacji radiowej LBC. - To smutne, że zachód zrobił, to co zrobił.
Defence Secretary Ben Wallace breaks down admitting "some people won't get back" from Afghanistan and "it's sad that the West has done what's it's done."
— LBC (@LBC) August 16, 2021
@NickFerrariLBC pic.twitter.com/UKMrUAQlDx -
Amerykańcy wojskowi anonimowo dla Associated Press: 7 osób nie żyje w rezultacie chaosu na lotnisku w Kabulu.
Wcześniejsze nagrania pokazywały Afgańczyków na skrzydłach startującego samolotu i człowieka spadającego z maszyny tuż po starcie.
Shocking footage from Kabul Airport shows several Afghans chasing down a US Air Force plane as it takes off, with some reportedly falling to their death while clinging to the plane. pic.twitter.com/BIr3obXC6k
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 16, 2021 -
W pierwszym półroczu 2021 r. liczba ofiar cywilnych w Afganistanie wzrosła do poziomu rekordowych lat 2014-18.
-
- Wyślemy więcej samolotów, niż jest to konieczne - zapewnił premier Matusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Według premiera duża część współpracowników polskiej misji w Afganistanie jest "prawdopodobnie" poza granicami kraju.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: - Mamy zobowiązania wobec polskich obywateli, a także tych, którzy wykazali się współpracą.
-
Pentagon: z Kabulu wydostały się drogą powietrzną póki co "setki" osób.
-
ONZ: Talibowie mogli zarobić nawet 400 milionów dolarów na handlu narkotykami w latach 2018 i 2019.
Uprawa maku lekarskiego w Afganistanie zaopatruje ponad 90 proc. rynku heroiny na świecie i 95 proc. rynku w Europie.
"U.N. officials reported that the Taliban likely earned more than $400 million between 2018 and 2019 from the drug trade."https://t.co/DL3IWwBbUc
— Waleed Shahid (@_waleedshahid) August 16, 2021 -
Prezydent Joe Biden wygłosi orędzie do narodu o 21:45 czasu polskiego.
I will be addressing the nation on Afghanistan at 3:45 PM ET today.
— President Biden (@POTUS) August 16, 2021 -
- Nawiązaliśmy kontakty z przedstawicielami nowych władz, żeby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo rosyjskiej misji dyplomatycznej - czytamy w komunikacie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. - Według wszystkich dostępnych informacji sytuacja w Kabulu i Afganistanie stabilizuje się. Talibowie zaczęli przywracać publiczny porządek i bezpieczeństwo mieszkańców oraz zagranicznych dyplomatów".
Rosja, w przeciwieństwie do wielu innych państw, nie zdecydowała się na ewakuację albo przeniesienie swojej ambasady".
-
Keir Starmer, lider opozycji w brytyjskim parlamencie i szef Partii Pracy: "w Afganistanie ma miejsce odwrócenie 20 lat postępu". Wezwał również premiera Borisa Johnsona, żeby ten "zachował się jak na lidera przystało".
-
Prezydent @POTUS powróci dziś jednak z Camp David do Waszyngtonu. Około 22:00 czasu polskiego Joe Biden wygłosi przemówienie z Białego Domu w sprawie sytuacji w Afganistanie - poinformowano przed chwilą dziennikarzy. @RMF24pl
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) August 16, 2021 -
?Opinia publiczna jest zadowolona z przybycia Mudżahedinów i usatysfakcjonowana z bezpieczeństwa?. Zobaczcie, oni już swoją telewizję w Kabulu robią. Z setkami z przechodniami na ulicy. https://t.co/hQwMQr1zax
— Marcin Makowski (@makowski_m) August 16, 2021 -
Fot. Planet Labs Inc./AP
Zdjęcie satelitarne przedstawiające lotnisku w Kabulu, 16 sierpnia 2021 r.
Fot. Planet Labs Inc./AP
Zdjęcie satelitarne przedstawiające lotnisku w Kabulu, 16 sierpnia 2021 r.
Fot. Planet Labs Inc./AP
Zdjęcie satelitarne przedstawiające lotnisku w Kabulu, 16 sierpnia 2021 r.
-
Rzecznik ukraińskiej straży granicznej: "Kilku Afgańczyków ewakuowanych samolotem z Ukrainy zawnioskowało o status uchodźcy".
-
CNN: Amerykańscy żołnierze zabili dwóch uzbrojonych mężczyzn pod lotniskiem w Kabulu, kiedy ci zaczęli strzelać.
US forces at the Kabul airport shot and killed two armed men after they fired on US forces, according to a US defense official. https://t.co/IioQ1LitfE
— CNN International (@cnni) August 16, 2021 -
Premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na krytykę działań rządu w kwestii ewakuacji współpracowników Polski z Afganistanu.
Polska nie pozostawia swoich sojuszników i partnerów w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki.https://t.co/MKinWqEYNJ
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 16, 2021 -
Przedstawiciel Afganistanu w ONZ Ghulam Mohamed Isaczai wzywa Radę Bezpieczeństwa do "użycia wszelkich dostępnych środków w celu położenia kresu przemocy i wymuszenia poszanowania praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego".
-
Belgia wyśle samoloty wojskowe do Kabulu w celu przeprowadzenia ewakuacji swoich członków misji dyplomatycznej i współpracowników.
-
Ministerstwo obrony Uzbekistanu twierdzi, że jego siły obrony powietrznej zestrzeliły afgański odrzutowiec wojskowy po tym, jak przekroczył on granicę kraju.
Rzecznik ministerstwa powiedział, że odrzutowiec próbował nielegalnie przedostać się do przestrzeni powietrznej Azji Środkowej.
-
Jagoda Grondecka o wydarzeniachw Afganistanie: W Kabulu kobiety wychodziły do kawiarni, spotykały się z koleżankami. Zdarzało mi się spotykać w wiele nastolatek, które świetnie mówiły po angielsku i korzystały ze wszystkich swobód, które miały. Nie wyobrażam sobie, jak odnajdą się w tej nowej rzeczywistości
-
Al-Dżazira opublikowała nagranie, na którym widać Afgańczyków ścigających startujący amerykański samolot w poniedziałek rano na lotnisku w Kabulu.
Shocking footage from Kabul Airport shows several Afghans chasing down a US Air Force plane as it takes off, with some reportedly falling to their death while clinging to the plane. pic.twitter.com/BIr3obXC6k
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 16, 2021 -
PILNE
"Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
- Mam również apel do polityków i osób publicznych, aby nie wykorzystywały dramatycznej sytuacji w Afganistanie do nakręcania społecznych emocji. Naszym priorytetem jest obecnie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy są związani z Polską na terenie Afganistanu, część z tych z działań musi z oczywistych powodów pozostać niejawna. Proszę o odpowiedzialność - podkreślił.
-
Linie lotnicze omijają Afganistan, bo boją się katastrofy. Trasę zmienił też LOT Cargo
Linie lotnicze zmieniają trasy lotów tak, by ominąć Afganistan. Boją się przypadkowego zestrzelenia.
-
Nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi powiedział, że wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Afganistanu jest ?porażką militarną? - napisała agencja informacyjna IRNA. Raisi spotkał się z ustępującym ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Javad Zarifem. Podczas spotkania powiedział, że Iran ?pomoże przywrócić stabilność? w Afganistanie i obserwuje sytuację w kraju.
-
Stacja Al-Dżazira pokazała nagranie, na którym talibowie w pałacu prezydenckim, w salach zajmowanych wcześniej przez afgańskich urzędników świętowali zwycięstwo nad rządem.
Armed Taliban fighters have entered Afghanistan?s presidential palace in Kabul hours after President Ashraf Ghani fled the country.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 15, 2021
?? LIVE updates: https://t.co/B5EwRybCpq pic.twitter.com/oPIGxxKT1V -
Fragment rozmowy RMF FM z mieszkającą w Kabulu polską dziennikarką:
???@jagodagrondecka, dziennikarka mieszkająca w Kabulu w #RozmowaRMF: Mamy informacje, że z rąk talibów zginęło już kilku byłych współpracowników zachodnich misji wojskowych. My wiedzieliśmy, że oni będą w niebezpieczeństwie, mieliśmy czas, żeby przygotować ewakuację @RMF24pl pic.twitter.com/4oVsPHmqbN
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) August 16, 2021 -
Letnia przerwa brytyjskiego parlamentu została odwołana z powodu sytuacji w Afganistanie. W środę członkowie Izby Gmin spotkają się, by rozpocząć dyskusję, która ma potrwać ok. 5 godzin - informuje BBC.
-
Amerykańskie wojsko tymczasowo zawiesiło ewakuacje na lotnisku w Kabulu. - Żołnierze próbują oczyścić lotnisko z Afgańczyków, którzy zalali lotnisko - mówi CNN amerykański przedstawiciel obrony. Zawieszenie potrwa do czasu, gdy wojsko się upewni, że lotnisko jest bezpieczne. Rano, podczas prób ewakuacji na lotnisku zginęło pięć osób.
-
Jagoda Grondecka - polska dziennikarka mieszkająca w Kabulu w rozmowie z RMF FM: - Talibowie twierdzą, że zagraniczni dziennikarze są bezpieczni. Stwierdzili nawet, że będziemy mogli zostać i wykonywać swoją pracę. To się wydaje naprawdę mało prawdopodobne, żeby Talibowie pozwolili tu zostać dziennikarzom, którzy będą informować cały świat o ich ewentualnych nadużyciach, o ich zbrodniach wobec ludności cywilnej, o ich łamaniu praw człowieka.
-
Sytuacja w Afganistanie jest "bardzo niepokojąca" dla Niemiec, powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert dziennikarzom. - Niepokoi nas los poszczególnych Afgańczyków, ale martwi nas też sytuacja jako całość - stwierdził Seibert. Jasno nakreślił też zadanie stojące przed niemieckim rządem: bezpieczną ewakuację pracowników niemieckiej ambasady i innych obywateli oraz sprowadzenie jak największej liczby osób, z którymi Niemcy tam współpracowały.
-
Czuję wściekłość i wstyd. Tyle słów o honorze, o walce za wolność naszą i waszą, a gdy przychodzi moment próby to zostawiamy potrzebujących bez wsparcia. Moralnie naganne, a politycznie sami wystawiamy sobie świadectwo państwa niewiarygodnego i słabego. https://t.co/EzRjy2uxK8
— Adam Traczyk (@A_Traczyk) August 16, 2021 -
Sajgon Bidena. Upokorzona przez talibów Ameryka szuka winnego klęski w Afganistanie
Zaskakująco szybki upadek wspieranego przez Zachód rządu w Kabulu jest komentowany jako największy dotąd kryzys administracji Joego Bidena. Czy można było mu zapobiec?
-
Chiny są gotowe do pogłębienia "przyjaznych i opartych na współpracy" stosunków z Afganistanem, powiedziała agencji AFP rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Ambasada Chin w Afganistanie twierdzi, że nie otrzymała żadnych doniesień o chińskich ofiarach w tym kraju.
-
Jagoda Grondecka - polska dziennikarka mieszkająca w Kabulu w rozmowie z RMF FM: - Są doniesienia, że w wielu miejscach talibowie kazali sporządzać miejscowej starszyźnie listę niezamężnych kobiet w rodzinach, że zaczęli chodzić od domu do domu i żądać od rodzin, żeby wydały za mąż córki talibskim bojownikom - de facto na niewolnice seksualne
-
Reuters informuje, że w poniedziałek podczas ostrzału lotniska w Kabulu zginęło pięć osób. Wcześniej mowa była o trzech ofiarach śmiertelnych.
-
Politycy opozycji krytykują słowa premiera Morawieckiego o tym, że współpracownicy Polaków "rozpierzchli się" po Afganistanie.
"Rozpierzchły" to się Panu Premierowi priorytety.
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) August 16, 2021
Porzucenie na pewną śmierć sojuszników, współpracowników, przyjaciół to nie tylko brak zwykłej, ludzkiej przyzwoitości, ale też prosta droga, by nie było więcej żadnych sojuszy, współpracy i przyjaźni. -
- "W tej chwili żadne loty ewakuacyjne nie wylatują z lotniska w Kabulu, ponieważ zdesperowani ludzie, próbujący uciec z kraju, blokują pas startowy" - powiedział rzecznik niemieckiego MSZ, którego cytuje Reuters.
-
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani uciekł z Kabulu z samochodami pełnymi pieniędzy, czego nie mógł zabrać ze sobą, pozostało na płycie lotniska - poinformowała rosyjska ambasada agencję RIA Novosti. - "Cztery samochody były wypełnione pieniędzmi, próbowali wrzucić kolejną część pieniędzy do helikoptera, ale nie wszystko się zmieściło, więc pieniądze pozostały na polu startowym" - powiedział sekretarz prasowy rosyjskiej misji dyplomatycznej Nikita Iszczenko.
????????? ??????????? ???? ?????? ? ????????, ???????? ????????, ?????????? ? ??????????https://t.co/bVAwHTrYZP pic.twitter.com/xPpH1Nx5j9
— ??? ??????? (@rianru) August 16, 2021 -
Moskwa o sytuacji w Afganistanie: Spokojnie, to tylko talibowie, wiemy, jak się z nimi obchodzić
Kreml do triumfu talibów podchodzi spokojnie. Od dawna przygotowuje się do walki ze związanymi z nim zagrożeniami. Ale też buduje dobre relacje z nowymi władcami Afganistanu, choć oficjalnie uważa ich za terrorystów.
-
Afgańska telewizja pokazuje kilka obrazków z ulic Kabulu, który jest już pod kontrolą talibów.
Video: Footage from various areas in Kabul city on Monday pic.twitter.com/oB2Zuusf1n
— TOLOnews (@TOLOnews) August 16, 2021 -
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zwołali na wtorek nadzwyczajne spotkanie, aby omówić kryzys w Afganistanie . Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell napisał w poniedziałkowym tweecie, że postanowił zwołać wideokonferencję, aby ministrowie mogli dokonać "pierwszej oceny" wydarzeń.
Following latest developments in #Afghanistan, and after intense contacts with partners in the past days and hours, I decided to convene an extraordinary VTC of EU Foreign Ministers #FAC tomorrow afternoon for a first assessment.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) August 16, 2021 -
Polska dziennikarka w Kabulu: "Zawiedliśmy jako państwo".
Nie. Mam. Słów. Nie mam. Jeśli tym ludziom stanie się krzywda, polski rząd będzie miał krew na rękach. Zawiedliśmy jako sojusznik, zawiedliśmy jako państwo. https://t.co/Y1oNZEdlRz
— Jagoda Grondecka (@jagodagrondecka) August 16, 2021 -
Premier Mateusz Morawiecki o problemach ze sprowadzeniem do kraju Afgańczyków, którzy współpracowali z Polakami: - "Ta prowincja Afganistanu, którą Polacy patrolowali, przy której najwięcej pracowali przy utrzymaniu pokoju w Afganistanie, ona została już wcześniej opanowana przez ofensywę talibów. A więc ci, którzy tam z nami współpracowali, często rozpierzchli się (...). Natomiast tak szybko jak znajdą się w obrębie naszej misji, naszej placówki, oczywiście sprowadzimy do Polski wszystkich, którzy będą tego chcieli i współpracowali z nami". Źródło: 300polityka.pl.
-
Gen. Stróżyk: "Kryzys w Afganistanie pokazuje, jakie są realne możliwości polskiej armii"
- Sposób, w jaki pomożemy Afgańczykom, buduje wiarygodność i zaufanie do naszego kraju w oczach tych, którzy chcieliby w przyszłości pomagać nam - mówi gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu sztabu wojskowego NATO.
-
Albania i Kosowo zaakceptowały prośbę USA o tymczasowe przyjęcie afgańskich uchodźców ubiegających się o wizy wjazdowe do USA.
W Tiranie premier Edi Rama powiedział, że administracja prezydenta USA Joe Bidena zapytała Albanię, czy może służyć jako kraj tranzytowy dla afgańskich uchodźców, których ostatecznym celem będą Stany Zjednoczone. - "Nie mówimy 'nie', nie tylko dlatego, że proszą nas o to nasi wielcy sojusznicy, ale dlatego, że jesteśmy Albanią" - napisał Rama na Facebooku.
-
Samoloty po swoich współpracowników wysłali do Kabulu już Amerykanie, Niemcy, Brytyjczycy, Czesi i Słowacy. Jeśli rząd @pisorgpl nie umie pomóc naszym afgańskim przyjaciołom, niech zwróci się o wsparcie do innych państw. Nie wolno nam porzucić Afgańczyków na pewną śmierć!
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) August 16, 2021 -
- "Zapewniamy ludzi w Afganistanie, zwłaszcza w Kabulu, że ich mienie i życie są bezpieczne - nie będzie zemsty" - powiedział w BBC rzecznik talibów Suheil Shahinem.
-
Władze Hiszpanii wysłały w poniedziałek dwa samoloty wojskowe po odbiór swojego personelu dyplomatycznego z Afganistanu. Ewakuacja będzie się odbywać przez Dubaj i obejmie też afgańskich współpracowników oraz ich rodziny.
-
W poniedziałek rano wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział na konferencji, że MSZ zwróciło się do Polaków przebywających w Afganistanie z sugestią, aby opuścili ten kraj. - Obecnie nie zgłosili potrzeby ewakuacji - powiedział wiceminister. Dodał, ze jeśli taka potrzeba się pojawi, Polska zrobi wszystko, aby tym osobom udzielić pomocy.
-
Niemieckie MSZ apeluje do afgańskich pracowników, by samodzielnie nie udawali się na lotnisko w Kabulu, bo nie jest to bezpieczne. Mają czekać aż skontaktuje się z nimi niemiecka ambasada. Niemcy wysyłają do Kabulu swoje samoloty.
— Łukasz Bok (@LukaszBok) August 16, 2021 -
Talibowie przejęli Afganistan i zapowiadają "otwarty, islamski rząd"
- Chcemy dialogu, nasz rząd będzie otwarty, a życie w kraju lepsze - zapewniają talibowie, którzy po tygodniowym blitzkriegu zajęli w niedzielę Kabul. Nikt im nie wierzy - Afgańczycy i świat z przerażeniem obserwują przejęcie kraju przez islamskich radykałów.
-
PAP: Islamscy bojownicy rozpoczęli w poniedziałek akcję rozbrajania mieszkańców Kabulu, stolicy Afganistanu, ponieważ "ludzie już nie potrzebują broni do obrony osobistej" - przekazał Reuterowi urzędnik związany z talibami.
-
Fot. Shakib Rahmani / AFP / East News
Tłumy na lotnisku w Kabulu - po wkroczeniu Talibów do miasta. Afganistan, 16 sierpnia 2021
Fot. Shakib Rahmani / AFP / East News
Tłumy na lotnisku w Kabulu - po wkroczeniu Talibów do miasta. Afganistan, 16 sierpnia 2021
Fot. Shakib Rahmani / AFP / East News
Tłumy na lotnisku w Kabulu - po wkroczeniu Talibów do miasta. Afganistan, 16 sierpnia 2021
Fot. Sayed Khodaiberdi /ABACA / East News
Tłumy na lotnisku w Kabulu - po wkroczeniu Talibów do miasta. Afganistan, 16 sierpnia 2021
-
Dziennikarz New York Timesa twierdzi, że chaos przed i na lotnisku w Kabulu potęgowały "fałszywe pogłoski o lotach bez wiz dla każdego".
The scene outside the Kabul airport gate this morning, where people were arriving by the thousands and things were rapidly spiraling out of control, as false rumors spread of flights out for anybody without visas. Several killed inside and outside already. pic.twitter.com/Rzdi2D9BTe
— Matthieu Aikins (@mattaikins) August 16, 2021 -
"Talibowie chodzą od domu do domu i szukają współpracowników, którzy pracowali z zachodem".
?? @jagodagrondecka, polska dziennikarka mieszkająca w Kabulu w #RozmowaRMF: Mamy doniesienia, że Talibowie chodzą od domu do domu i szukają współpracowników, którzy pracowali z zachodem
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) August 16, 2021 -
Na południu Uzbekistanu, przy granicy z Afganistanem, rozbił się samolot afgańskich sił powietrznych - poinformowało uzbeckie ministerstwo obrony, cytowane przez rosyjską agencję TASS. W niedzielę Uzbekistan poinformował o zatrzymaniu 84 afgańskich żołnierzy, którzy przekroczyli granicę uzbecką i zwrócili się o pomoc medyczną.
-
Kolejne wideo, które pokazuje osobę spadającą ze startującego samolotu, po tym jak nie udało się jej wejść na pokład.
Please retweet it, all world must know about the current situation of Afghanistan. Watch this video. pic.twitter.com/fCIkaegWA3
— Shafi Karimi (@karimi_shafi) August 16, 2021 -
Kolejne filmy, które pokazują desperację Afgańczyków, którzy za wszelką cenę chcą się wydostać z Kabulu.
Insane. Don?t have any other words.
— Rag?p Soylu (@ragipsoylu) August 16, 2021
The Kabul Airport.
pic.twitter.com/ylraJsDymeNOW - Desperate Afghan civilians clung to the landing gear of a US transport plane as it took off from #Kabul airport, at least 3 plunged to their deaths.pic.twitter.com/N5DbWGGjwI
— Disclose.tv ?? (@disclosetv) August 16, 2021 -
Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że MSZ nie wyśle samolotu ani wojska do Kabulu po współpracowników Polaków"
Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że Polska nie wyśle samolotu ani wojska do Kabulu po naszych afgańskich współpracowników. @MSZ_RP i @MON_GOV_PL nie odpowiadają na pytania w tej sprawie https://t.co/OmGz8YIf6s
— Marcin Terlik (@MarcinTerlik) August 16, 2021 -
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo, które pokazują ludzkie sylwetki, które spadają na ziemię z dużej wysokości. Ofiary najprawdopodobniej wypadły z odlatujących samolotów, na pokład których nie udało im się dostać. Póki co żadne oficjalne źródło nie potwierdziło autentyczności tych nagrań.
-
Fot. Rahmat Gul / AP Photo
Talibowie na ulicach Kabulu. Afganistan, 16 sierpnia 2021
Fot. Rahmat Gul / AP Photo
Talibowie na ulicach Kabulu. Afganistan, 16 sierpnia 2021
Fot. Zabi Karimi / AP Photo
Talibowie na ulicach Kabulu. Afganistan, 16 sierpnia 2021
-
Jagoda Grondecka, polska dziennikarka w Afganistanie, opisuje, jak w poniedziałek wyglądają ulice w Kabulu: - Od rana miasto wygląda dość spokojnie. Na ulicach jest niewiele ludzi i samochodów. Talibowie starają się przywrócić wszystko jak najszybciej do funkcjonowania. Namawiają ludzi, żeby wracali do pracy, żeby otworzyli sklepy. Twierdzą nawet, że pracownicy administracji rządowej mogą normalnie wrócić i że nic im nie grozi. Afgańczycy nie dają wiary tym zapewnieniom talibów. Z opanowanych przez nich terytoriów spływają doniesienia mieszkańców, że te deklaracje rozmijają się z rzeczywistością, że to, co mówią talibskie elity, a to, co robią talibscy bojownicy, to są dwie różne historie. (źródło: Onet.pl)
-
Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde: 19 pracowników szwedzkiej ambasady w Kabulu zostało przetransportowanych amerykańskim helikopterem do bazy wojskowej USA w Dausze w Katarze.
-
Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny Polskiego Radia, podał, że talibowie uwolnili 5 tysięcy osób z więzienia Bagram.
Tutaj kolejne przerażające sceny z Afganistanu. Talibowie, którzy przejęli też byłą amerykańską bazę wojskową #Bagram uwolnili 5 tysięcy bojowników z tamtejszego więzienia.
— Wojciech Cegielski ???? (@wojciechce) August 16, 2021
5,000 #Taliban prisoners freed as militants seized Bagram base. pic.twitter.com/16WMVIQJSl -
Ambasada Francji została "przeniesiona" na lotnisko w Kabulu. Prezydent Emmanuel Macron dziś o godz. 20 czasu francuskiego wygłosi w telewizji oświadczenie na temat Afganistanu. Wcześniej Macron mówił, że bezpieczeństwo jej obywateli jest ?absolutnym priorytetem? i planuje ich ewakuację.
-
AFP pokazuje na zdjęciach jak zwycięzcy talibowie patrolują ulice Kabulu po szybkim zakończeniu 20-letniej wojny w Afganistanie. W tym samym czasie tysiące Afgańczyków próbuje uciec z Kabulu, okupując miejscowe lotnisko.
#UPDATE Victorious Taliban fighters patrolled #Kabul on Monday after a stunningly swift end to #Afghanistan's 20-year war, as thousands of people mobbed the city's airport trying to flee the group's feared hardline brand of Islamist rule https://t.co/LFVeeJAxrE pic.twitter.com/o7tvaOBb1R
— AFP News Agency (@AFP) August 16, 2021 -
Polska dziennikarka @jagodagrondecka relacjonuje z Kabulu, że naszym afgańskim współpracownikom zaproponowano wizy humanitarne do odebrania w ambasadzie w NEW DELHI. Bezradność czy cynizm? #panstwoPiS #Afganistan @TomaszSiemoniak @sikorskiradek @JaninaOchojska
— Bogdan Klich (@BogdanKlich) August 16, 2021 -
Tak wyglądała sytuacja na lotnisku w Kabulu w poniedziałek wcześnie rano, zanim kontrolę nad lotniskiem przejęły wojska USA.
Desperate situation unfolding at #Kabul airport this morning. pic.twitter.com/JlAWtTHPBy
— Ahmer Khan (@ahmermkhan) August 16, 2021 -
Pierwszy samolot Bundeswehry jest w drodze do Afganistanu, aby zapewnić bezpieczeństwo Niemcom i ich lokalnym pomocnikom po przejęciu władzy przez talibów. Już wcześniej 40 pracowników niemieckiej ambasady w Kabulu zostało wywiezionych na pokładzie amerykańskiego samolotu.
-
Upadek Kabulu - kolosalna porażka amerykańskiego wywiadu [LE FIGARO]
Pomimo ostrzeżeń o konsekwencjach jednostronnego wycofania wojsk żaden analityk nie przewidział tak szybkiego upadku państwa afgańskiego w starciu z talibami. Jeszcze 8 lipca prezydent Biden mówił: "Jest bardzo mało prawdopodobne, że talibowie przejmą władzę w całym kraju".
-
Włochy ewakuowały 70 pracowników ambasady i afgańskich współpracowników, donosi Associated Press.
-
Reuters podaje, że na lotnisku w Kabulu zginęło 5 osób (wcześniej była mowa o 3 ofiarach). Do ich śmierci doszło w czasie, gdy setki osób próbowało siłą wejść do samolotów opuszczających afgańską stolicę. Nie wiadomo, czy osoby te zostały stratowane przez tłum, czy zginęły od strzałów z broni, które również było słychać na lotnisku. Jak już pisaliśmy wcześniej, w pewnym momencie na pewno strzelali amerykańscy żołnierze, ale, jak twierdzą, były to strzały ostrzegawcze, by uspokoić rozhisteryzowany tłum.
-
Francja zapowiedziała, że w poniedziałek ewakuuje swoich pierwszych obywateli i ich afgańskich współpracowników z Kabulu. Osoby te będą ewakuowane do bazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, donosi AFP.
-
Ukraińskim samolotem ewakuowano z Afganistanu 79 osób, obywateli Ukrainy, Afganistanu, Białorusi, Holandii, Chorwacji, Tadżykistanu. - "Są wśród nich małe dzieci. Niektórzy wrócili do domu, niektórzy do bliskich, niektórzy będą kontynuować podróż dalej, niektórzy będą zmuszeni rozpocząć nowe życie od zera" - napisał na facebooku szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba. Ukraiński minister podkreślił, że lotnisko w Kabulu to teraz miejsce, "w którym lepiej się nie znajdować, i które jednocześnie jest miejscem ostatniej nadziei dla tysięcy ludzi".
-
Afganistan. Nagradzana reżyserka apeluje o pomoc
- Decyzja, by nas porzucić, to zdrada tych, którzy wygrali dla Zachodu zimną wojnę - pisze w liście otwartym Sahraa Karimi, ceniona afgańska reżyserka.
-
Chiny i Rosja poinformowały, że nie planują zamknięcia swoich ambasad w Kabulu.
-
PILNE
Co najmniej trzy osoby zginęły w poniedziałek rano w wyniku ostrzału w terminalu pasażerskim międzynarodowego lotniska w Kabulu, informuje The Wall Street Journal. Świadkowie widzieli zakrwawione ciała leżące na ziemi tuż przed budynkiem terminalu. Na lotnisku zgromadziły się tysiące Afgańczyków, którzy szybko chcą opuścić swój kraj, bo obawiają się o swoje życie po przejęciu władzy przez talibów. Kontrolę nad lotniskiem przejęło wojsko, aby przeprowadzić masowy transport lotniczy zagranicznych dyplomatów. Loty komercyjne są wstrzymane, a ewakuacyjne obsługiwane są po wydzielonej wojskowej stronie lotniska.
-
Talibowie biorą Afganistan. Czyja to wina?
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zainwestowali miliardy dolarów w rozwój, uzbrojenie i szkolenie afgańskich sił zbrojnych. Dlaczego ich pokonanie nie nastręcza talibom żadnych trudności?
-
sceny z lotniska w Kabulu wczorajszej nocy https://t.co/4IuRP7dCq5
— Jagoda Grondecka (@jagodagrondecka) August 16, 2021 -
PILNE
Wojska amerykańskie przejęły całkowitą kontrolę nad międzynarodowym lotniskiem w Kabulu. Wojsko USA zabezpieczyło teren i przejmuje kontrolę nad ruchem lotniczym. Ich celem jest ewakuacja personelu amerykańskiego i sojuszników USA. Afgańczycy i inni cudzoziemcy zostali tym samym unieruchomieni w Kabulu, bo loty komercyjne zostały całkowicie zawieszone.
-
Natalie Amiri, korespondentka ARD, pisze, że talibowie są w budynku lotniska i walczą z amerykańskimi siłami bezpieczeństwa.
Menschenrechtsaktivistin zu mir gerade jetzt: Lage am Flughafen in #Kabul spitzt sich dramatisch zu. US Militär feuert Warnschüsse und im Flughafengebäude sind die Taliban und liefern sich Gefechte mit amerikanischen Sicherheitskräften. Wir hören die Schusssalven.. #Afghanishtan pic.twitter.com/hkTBRxHd85
— Natalie Amiri (@NatalieAmiri) August 16, 2021 -
Wszystkie komercyjne loty z Kabulu zostały odwołane. To efekt chaotycznych scen na lotnisku, gdy tysiące osób próbowało znaleźć wolne miejsce w samolocie, paraliżując tym samym ruch na lotnisku. - "Nie będzie lotów komercyjnych z lotniska w Kabulu, aby zapobiec plądrowaniu i grabieży. Proszę nie spieszyć się na lotnisko" - oświadczyły władze lotniska w Kabulu w komunikacie.
-
Talibowie dla Reutersa: - "Nie otrzymaliśmy żadnych doniesień o jakichkolwiek starciach w kraju. Z naszych raportów wynika, że sytuacja jest spokojna".
-
Rząd Nowej Zelandii poinformował, że wysyła wojskowy samolot transportowy C-130 Hercules do Afganistanu, aby pomóc w ewakuacji 53 obywateli oraz dziesiątek Afgańczyków i ich najbliższych rodzin, którzy pomagali oddziałom nowozelandzkim, gdy te tam stacjonowały.
-
Pierwszy czeski samolot ewakuacyjny wystartował z międzynarodowego lotniska w Kabulu i wylądował w Pradze. Na jego pokładzie było 46 osób. Wśród nich obywatele Czech, afgańscy pracownicy ambasady czeskiej i afgańscy tłumacze, którzy wraz z rodzinami pomagali czeskim siłom zbrojnym podczas misji NATO.
Z Kábulu do Prahy právě odstartovalo první letadlo naší armády, které má na palubě 46 Čechů a místních spolupracovníků včetně rodin. Díky @JakubKulhanek a @ArmadaCR. Omlouvám se, že nejsme konkrétnější. Až do skončení záchranné akce nebudeme poskytovat žádné podrobné informace.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 15, 2021 -
W Kabulu rządzi chaos i bezprawie [KORESPONDENCJA]
Mieszkańcy Kabulu nie ufają talibom i przygotowują się na najgorsze. Kto może, usiłuje wydostać się z kraju, kwitnie czarny rynek wizowy, droga na lotnisko jest oblegana, w bankomatach brakuje gotówki. Według licznych przekazów prezydent Aszraf Ghani i jego najbliżsi współpracownicy opuścili Afganistan.
-
Reporter Australian Broadcasting Corporation, Stephen Dziedzic, przytacza słowa dwóch Australijczyków przebywających obecnie na lotnisku w Kabulu, zgodnie z którymi "amerykańskie wojsko ma problemy z utrzymaniem porządku".
Have spoken to two Australians at Kabul airport. Chaotic and frightening scene. One says the US military has struggled to maintain order- there's the sound of gunfire, but source unclear. He says he's constantly trying to contact the Australian Government but he's got no response
— Stephen Dziedzic (@stephendziedzic) August 16, 2021 -
W poniedziałek rano na lotnisku w Kabulu ludzie są zdesperowani i panuje chaos. Wszyscy chcą się wydostać z Kabulu, ale miejsc w samolotach jest mniej niż chętnych pasażerów. Wojsko amerykańskie oddało strzały w powietrze, aby opanować ten chaos i przestraszyć ludzi, którzy chcą zająć miejsce dyplomatów i pracowników ambasad, którzy mają priorytet.
historyczne sceny na lotnisku w Kabulu. https://t.co/YUayhDEKp8
— Jagoda Grondecka (@jagodagrondecka) August 16, 2021 -
- Wojna w Afganistanie się skończyła, rodzaj rządów i forma ustroju będą wkrótce znane - powiedział w telewizji Al-Jazeera rzecznik talibów Mohammad Naeem. - Gwarantujemy bezpieczeństwo obywatelom i misjom dyplomatycznym. Jesteśmy gotowi do dialogu ze wszystkimi afgańskimi politykami i zagwarantujemy im niezbędną ochronę - dodał.
Biden: Amerykanie nie powinni umierać w wojnie, w której nie chcą walczyć sami Afgańczycy. Trwa ewakuacja z Kabulu [ZAPIS RELACJI]
Jakub Łukaszewski,