- piątek, 08 grudnia 2017
-
Na dziś kończymy naszą relację, dziękujemy za Waszą uwagę.
-
Kolejne protesty pod sądem w Gdańsku. "Zmiany na stołkach nic nie dadzą"
-
Demonstracja pod Sejmem powoli kończy się. Fotoreporter "Gazety Wyborczej" Dawid Żuchowicz relacjonuje, że ludzie wracają do domów.
-
W obronie demokracji i przeciw forsowanym przez PiS zmianom w sądownictwie torunianie protestowali czwarty dzień z rzędu.
-
-
Mateusz Morawiecki na nowo ułoży władzę w spółkach. W firmach aż kipi. Co z "Misiewiczami"?
-
Sejm głosami PiS zdecydował: to już koniec wolnych sądów - podsumowuje zmiany w sądownictwie Wojciech Czuchnowski i Łukasz Woźnicki.
-
- Musimy przyspieszyć, bo operacja zamiany premiera nie wyszła wizerunkowo najlepiej mówi "Wyborczej" ważny polityk partii rządzącej. W czwartek wieczorem komitet polityczny PiS przyjął rezygnację Beaty Szydło. Kogo teraz wyrzuci Morawiecki? Na liście Waszczykowski, Witek, Bochenek. Co dalej z Macierewiczem?
-
Donosi Tomasz Urzykowski: Przed Pałacem Prezydenckim na demonstrantów czekał podwójny szpaler policji, złożony z ponad stu policjantów. Manifestanci skandowali: Chcemy weta! Adrian wetuj! Liderzy protestu wygłosili kilka krótkich przemówień. - On nawet nie wie, że jego ustawy nie są już jego ustawami. Jarosław Kaczyński będzie miał niezły ubaw, kiedy zostaną przyjęte - powiedział Wojciech Kinasiewicz z
Obywateli RP. W swoim wystąpieniu przyznał: - Nawet jeśli tę bitwę o sądy przegramy, a prawdopodobnie tak się stanie, nawet jeśli przegramy bitwę o ordynację wyborczą, a wszystko na to
wskazuje, to nie poddajemy się, bo o to Jarosławowi Kaczyńskiemu chodzi. Dalej mówił: - Pochód Jarosława Kaczyńskiego do dyktatury, którą właśnie osiąga, rozpoczął się tu. To tu się zrodził mit smoleński. To tu się zrodziła smoleńska religia, która prowadzi Polskę do utraty niepodległości. Bo niepodległość to konstytucja. - powiedział Kinasiewicz.
Demonstracja zakończyła się spokojnie przed godziną 20, po kilkunastu minutach pikiety przez Pałacem Prezydenckim. Organizatorzy manifestacji zaprosili warszawiaków na 10 grudnia na 18.00 na Plac Zamkowy, a następnie we wtorek 12-go grudnia na godzinę 15.00 w sąsiedztwie budynków sejmowych. Będzie to protest przed Senatem, który akurat wtedy zajmie się ustawami w sprawie sądów.
Zbiórka pod kładką przy ul. Górnośląskiej.
-
Dzisiejszy protest przed krakowskim sądem. "To początek końca demokracji w Polsce"
-
Transmisja na żywo z warszawskiego protestu po przegłosowaniu przez Sejm ustaw o SN i KRS
-
Dlaczego Morawiecki został premierem, o czym mówił PiS za zamkniętymi drzwiami?
-
Donald Tusk: Po pierwsze, ta skomplikowana sytuacja Polski w UE czy szerzej na zachodzie nie jest zasługą premier Szydło. Jeśli mówimy o atmosferze konfliktu, drastycznej różnicy zdań, nieporozumieniach pomiędzy rządem w Warszawie, a Europą praktycznie w całości, to autorem tego nie jest premier Szydło. Była wykonawcą i to dość lojalnym pewnych zaleceń, które składają się na czytelną strategię polityczną, ale wiadomo kto jest jej autorem. Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński i i partia rządząca przyjęła tę strategię, jeśli nie antyeuropejską, to obok Europy, czy w poprzek Europy, Zachodu. Czekamy na nowego premiera Morawieckiego w Brukseli. Od razu zapraszam
-
Uczestnicy protestu krzyczą "Wolne sądy" i wzywają do przybycia we wtorek pod Senat na godzinę 15. Tego dnia senatorzy będą głosować nad ustawami o KRS i SN.
-
Czy Donald Tusk rozumie dlaczego premierem nie został Jarosław Kaczyński? - Mam swoje doświadczenia i nie jestem komentatorem działań prezesa. Mogę tylko powiedzieć, że rządzenie to wzięcie odpowiedzialności za swoje działania. To, że Kaczyński ma władze, ale nie bierze na siebie odpowiedzialności wszyscy wiedzą. Dziś pełnia władzy jest w rękach człowieka, który za nic nie odpowiada - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej w TVN24.
-
Pod Sejmem trwają przemówienia.
Arkadiusz Szczurek z Obywateli RP i Obywateli Solidarnych w Akcji: - Niech wam się nie wydaje, że to jest normalny kraj. Ten kraj nie jest normalny od kiedy Andrzej Duda wygrał wybory. Wygrał i od razu złamał prawo, gdy nie zaprzysiągł sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Mirosław Woroniecki, prawnik: - Polska nie jest już krajem świeckim. Polska jest krajem wyznaniowym. Spełnią cztery warunki kraju wyznaniowego: uprzywilejowanie kleru, dyskryminacja, stygmatyzacja i opresja wobec osób, które są nie wyznaniowe. Demokracja stopniowo przekształca się w autorytarne państwo wyznaniowe. Na tle Europy jesteśmy ewenementem.
Grzegorz Antoszewski, jeden z pikietujących przez Kancelarią Premiera przypomniał, że od 639 dni nie są publikowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Czekam na opublikowanie tych wyroków. Kiedy ktoś podchodzi i pyta: tylko na to? Odpowiadam: Aż nadto. Nie możemy wątpić ani przez chwilę, że nie zdołamy tego walca pisowskiego zatrzymać.
-
-
Nils Muižnieks, komisarz ds. praw człowieka Rady Europy dla "Gazety Wyborczej": Prędzej czy później rząd PiS przekona się, że polityczne, dyplomatyczne, prawne i w końcu czysto ekonomiczne koszty ingerencji w sądownictwo są tak wysokie, że zmieni kurs.
-
Protestujący pod Pałacem Prezydenckim krzyczą: "Chcemy veta".
-
Tomasz Urzykowski z "Gazety Wyborczej" jest pod Sejmem, gdzie trwa protest. Manifestują: KOD, KOD Mazowsze, Obywatele RP, Obywatele Solidarni w akcji i Strajk Kobiet. Do tej pory manifestuje ok. 300 osób. Blisko pomnika Armii Krajowej naprzeciw Sejmu ustawiona jest scena. Sejm jest ogrodzony barierami. Z polityków są Andrzej Halicki (PO), Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ludzie przynieśli biało-czerwone i unijne flagi oraz róże. Policjantów jest ok. 200.
-
Trwa marsz pod Pałac Prezydencki.
-
Mateusz Morawiecki w TV Trwam: - Mamy potwierdzoną chęć współpracy ze Zbigniewem Ziobro.
To potwierdza zakulisowe info, że w nocy, w gabinecie prezesa panowie MM i ZZ zawarli pakt o nieagresji https://t.co/RcpQcWpnWR
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) 8 grudnia 2017 -
- Kiedy widzę zachowanie w Sejmie, upadek obyczajów sejmowych, to ubolewam i liczę nad tym, że to się zmieni. Marszałek Kuchciński i marszałek Brudziński oraz prezes Kaczyński proponowali w zamyśle pakiet demokratyczny dający opozycji dodatkowe prawa. Bo opozycja jest bardzo ważna. Jest po to, żeby kontrolowała, tworzyła programy. Pragnę zauważyć, że opozycja nie stworzyła żadnego poważnego programu - odpowiedział na pytanie o. Dettlaffa o "pomysł na opozycję" w TV Trwam premier Mateusz Morawiecki.
-
Zapis interwencji policji w trakcie przemarszu pod Pałac Prezydencki
-
Mateusz Morawiecki z o. Dettlaffem w TV Trwam rozmawiał też o polityce historycznej w relacjach na linii Polska-Ukraina: - My od prawdy historycznej nie odstąpimy. Relacje na przyszłość z Ukrainą możemy budować tylko na prawdzie. Pomniki stawiane zbrodniarzom to gwóźdź do porozumienia pomiędzy naszymi narodami.
-
Protestujący przeciw zmianom w sądownictwie idą spod Sejmu pod Pałac Prezydencki. Ich marsz zablokowała policja.
-
- Unia Europejska nie widzi, że na wschodzie Ukrainy jest wojna, a my przyjmujemy uchodźców ukraińskich i pomagamy w ten sposób rozładować napięcia na wschodniej flance Unii - Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji o postawieniu Polski przed Trybunałem UE za nieprzyjmowanie uchodźców.
Więcej tutaj: Polska przed Trybunałem UE. Za nieprzyjmowanie uchodźców
-
Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim Beata Szydło pogratulowała Mateuszowi Morawieckiemu na Twitterze.
Gratuluję Mateuszowi Morawieckiemu i życzę powodzenia w niełatwej misji premierowania. Trzymam kciuki za sukces Polski
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) 8 grudnia 2017 -
Premier Morawiecki zapowiedział też w TV Trwam walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Co z węglem? - Idziemy Orlą Percią. Wąskim szlakiem. Musimy uważać, by nie spaść w przepaść. Nie możemy powiedzieć UE, że nie obchodzi nas jej polityka energetyczna, bo jesteśmy częścią Unii. Chcemy przekształcać Europę. Chciałbym na nowo ją rechrystianizować. Natomiast powoli odchodzimy od węgla. W tempie, w którym gospodarka nie ucierpi. Niestety Unia Europejska podkręca bardzo mocno cele emisyjne.
-
- To budżet bardzo dobrej zmiany. Dusza rośnie. Zabezpieczyliśmy środki na obniżony wiek emerytalny, wypłatę leków dla seniorów, ubezpieczenia dla rolników. Zwiększona jest pula przeznaczona dla ofiar katastrof . Zabieramy pieniądze mafiom i dajemy je rodzinom. Przyszłoroczny budżet to najlepszy budżet - odpowiada Mateusz Morawiecki na pytanie ojca Dettlaffa o kondycję przyszłorocznego budżetu.
Premier Morawiecki chwalił się uszczelnieniem systemu podatkowego i jednym z najniższych w historii deficytów budżetowych. Podkreślił znaczenie oszczędności dla budżetu państwa. Wśród swoich głównych celów wymienił aktywizowanie polskiego kapitału (małe i średnie firmy)
-
Desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki w "Rozmowach niedokończonych" na antenie TV Trwam
-
- To, co namierzyliśmy w Ministerstwie Finansów to największa kradzież, ubytek środków w ciągu ostatnich 30 lat - mówił o luce podatkowej w TV Trwam Mateusz Morawiecki.
-
- Kierownictwo polityczne dokonuje przegrupowania. Chcemy, przywiązując ogromną wagę do spraw społecznych, jeszcze więcej popracować na arenie międzynarodowej, w Stanach Zjednoczonych nad odklejaniem szkodliwych łatek, i oczywiście nad sprawami gospodarczymi. Polska jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Mogę zdradzić, że dług Polski będzie oscylował wokół zera. W ostatnich latach następowała wyprzedaż dóbr narodowych. Teraz przyrost długu będzie najniższy w historii III Rzeczypospolitej. To wielki sukces - mówi Mateusz Morawiecki o. Pawłowi Dettlaffowi w "Rozmowach Niedokończonych" na antenie TV Trwam.
-
Mateusz Morawiecki w TV Trwam: - Chciałbym, żeby na początku przyszłego tygodnia rada ministrów została powołana w takim samym lub podobnym składzie. Zmiany nie powinny być pochopne. Chciałabym wygłosić expose we wtorek.
-
-
W weekend protesty w całej Polsce.
Protesty w obronie niezależnych sądów. Sprawdź i podaj dalej
Posłowie głosują nad projektami reform Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Ten pierwszy zapewnia przedstawicielom PiS większość w Radzie decydującej o nominacjach do wszystkich sądów w kraju. Drugi umożliwi przeprowadzenie czystki w Sądzie Najwyższym i obsadzenie go nowymi ludźmi.
-
Komisja Wenecka uznała PiS-owskie zmiany w wymiarze sprawiedliwości za "ciężkie zagrożenie"
Ponadto doradza Polsce ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ostrzega przed jego nadmiernymi uprawnieniami.
-
Zakończyło się 53. posiedzenie #Sejm.u. Kolejne zaplanowano na 12.12 - 15.12. pic.twitter.com/81NBRSrVjz
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 8, 2017 -
Frasyniuk o nominacji Morawieckiego: "Kaczyński potknie się o własne nogi"
- Prezes zafundował swojej partii wewnętrzny konflikt, który szybciej doprowadzi do upadku PiS niż działania kompletnie bezradnej opozycji - ocenia Władysław Frasyniuk, legendarny lider Solidarności.
-
Kolumny rządowe wyjeżdżające z Pałacu Prezydenckiego obrzucone jajkami @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/hZJvGyXcJm
— Natalia Żyto (@NataliaZyto) December 8, 2017 -
Mateusz Morawiecki został desygnowany przez Andrzeja Dudę na nowego premiera. Pierwszych wypowiedzi po nominacji udzieli w mediach ojca Rydzyka. O godz. 18.15 będzie gościem "Rozmów niedokończonych" w Telewizji Trwam, a o godz. 21.30 - w Radiu Maryja.
-
Komisarz ds. praw człowieka przy Radzie Europy Nils Muižnieks wyraził głębokie ubolewanie w związku z przyjęciem przez Sejm w Polsce dwóch ustaw, które mogą jeszcze bardziej osłabić niezależność sądownictwa.
-
Morawiecki nie osłabi władzy Kaczyńskiego. Jest tylko jego paprotką
Czy teraz nastanie czas "małej stabilizacji" gwarantowanej przez rozwój gospodarczy? Nic bardziej mylnego. Nie po to Kaczyński gromadzi instrumenty władzy dyktatorskiej, by z nich nie korzystać
-
- Ten moment nie jest momentem miłym ani dla pani premier ani dla mnie, także jako człowieka, który jest z panią premier emocjonalnie związany - mówił Andrzej Duda, przyjmując dymisję Beaty Szydło.
Mateusz Morawiecki przyjął nominację na premiera od Andrzeja Dudy. Prezydent: "To smutny moment"
Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim dymisję Beaty Szydło i desygnował na nowego premiera Mateusza Morawieckiego.
-
PILNE
Generał Jarosław Kraszewski stracił certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące mu dostęp do tajemnic krajowych, natowskich i unijnych - poinformowało na podstawie nieoficjalnych informacji TVN24.
Generał jest dyrektorem departamentu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. Podlegająca MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające i odebrała mu dostęp do informacji niejawnych. Prezydent nazwał to 'ubeckimi metodami' i w odpowiedzi zablokował generalskie nominacje przedłożone mu przez MON.
Według nieoficjalnych źródeł TVN24 decyzja Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odebraniu generałowi certyfikatów trafiła dziś do Pałacu Prezydenckiego.
-
- To wielki zaszczyt, jeśli większość parlamentarna kierowana przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego pozytywnie rozstrzygnął powołanie mnie na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Program będzie dla mnie drogowskazem ażeby jak najlepiej służyć polskiemu społeczeństwu i polskim rodzinom. Chcę służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa i gospodarki w Polsce, a także pozycji Polski na arenie międzynarodowej - mówił Mateusz Morawiecki.
Dziękował też Beacie Szydło.
-
Prezydent RP przyjął dymisję rządu pod kierownictwem Premier @BeataSzydlo. pic.twitter.com/hjGyjUmBn6
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) December 8, 2017Andrzej Duda przyjął dymisję Beaty Szydło i desygnował na nowego premiera Mateusza Morawieckiego. Zakończyła się uroczystość w Pałacu Prezydenckim.
- To specyficzny moment w polityce, w której wszyscy jesteśmy i w której wszyscy pracujemy dla dobra RP. Dziękuję pani premier za wszystkie momenty dobrej współpracy przez dwa lata, za wszelkie serdeczności i tyle wysiłku dla dobra Polski - mówił prezydent. - Ten, kto śledził pani pracę wie, jakie wiele wymagała ona wysiłku i fizycznego i psychicznego. Ale chociaż ten moment nie jest momentem miłym ani dla pani premier ani dla mnie, także jako człowieka, który jest z panią premier emocjonalnie związany. Mimo wszystko chcę powiedzieć, że pani premier dziękuję i gratuluję - podkreślał.
Dalej Duda chwalił Beatę Szydło, bo jego zdaniem ona, "jak nikt inny" przeprowadziła prospołeczne reformy. - Myślę przede wszystkim o programie 500+, o podwyższeniu płacy minimalnej więcej niż domagały się związki zawodowe, myślę o stawce godzinowej - wyliczał "sukcesy" Szydło prezydent.
Powiedział, że dzisiejsza uroczystość to smutny moment, w którym następuje zmiana. - Jestem pewien, że w annałach historii Polski będzie pani zapisana wielkimi literami z niezwykle pozytywnym wizerunkiem - komplementował Beatę Szydło prezydent.
Do Mateusza Morawieckiego mówił, że ma bardzo trudną misję. - Został jeszcze szereg trudnych elementów do zrealizowania. Nie mam wątpliwości, że będzie pan dobrze dbał o finanse państwa. Jest pan moim premierem, jestem w każdym momencie otwarty na współpracę.
-
PILNE
Komisarz ds. praw człowieka przy Radzie Europy Nils Muižnieks wzywa polskie władzy do przestrzegania zaleceń Komisji Weneckiej. Oto jego oświadczenie:
'Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu przyjęcia przez polski Sejm dwóch ustaw zmieniających kształt oraz sposób pracy Sądu Najwyższego i KRS. Jeśli zostaną przegłosowane również przez Senat i podpisane przez prezydenta, jeszcze bardziej osłabią niezależność sądownictwa, podporządkowując je władzy wykonawczej i ustawodawczej, a tym samym osłabiając trójpodział władz i rządy prawa.
Tak poważne zmiany muszą być przedmiotem starannej refleksji i uwagi. Komisja Wenecka właśnie zaopiniowała projekty ustaw jako stanowiące poważne zagrożenie dla niezależności sądownictwa. Dyskusje, które prowadziłem w tym tygodniu w Warszawie z przedstawicielami sądów, społeczeństwa i władz, utwierdziły mnie w takim przekonaniu. W związku z tym wzywam polskie władze do przestrzegania zaleceń Komisji Weneckiej.'
-
Ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przyjęte [WYNIKI GŁOSOWANIA]
239 posłów głosowało za przyjęciem ustawy. 171 było przeciw. Wstrzymało się 24.
-
Reformami SN i KRS zajmie się Senat. Najbliższe posiedzenie odbędzie się w dniach 12-15 grudnia.
-
Transmisja spod Sejmu:
-
Trwa protest pod Sejmem:
Górnośląska teraz ! #WolneSądy! pic.twitter.com/t4TWLgJzYs
— PPiechna-Więckiewicz (@PaulinaPiechna) December 8, 2017 -
Najważniejsze uwagi opinii Komisji Weneckiej na temat prezydenckiej reformy:
- reformy SN i KRS stanowią poważne zagrożenie dla sądownictwa,
- prezydenckie ustawy przyniosły pewną choć ograniczoną poprawę w stosunku do lipcowych ustaw,
- wybór sędziów KRS przez Sejm doprowadzi do upolitycznienia tego organu,
- dwie nowe Izby SN zostaną postawione ponad pozostałymi, co jest złym rozwiązaniem,
- wprowadzenie skargi nadzwyczajnej zagrozi stabilności polskiego porządku prawnego,
- obniżenie wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku i ich usunięcie naruszy prawa sędziów i zagrozi niezależności sądownictwa,
- Komisja wzywa polski parlament do dialogu przed dalszymi pracami.
-
Tymczasem w Pałacu Prezydenckim za chwilę rozpocznie się uroczystość desygnowania Mateusza Morawieckiego na nowego premiera Polski.
-
'Jesteśmy na Górnośląskiej i przy biurze przepustek. Wokół Sejmu coraz ciaśniej. Nie wyjdą' - relacjonują Obywatele RP.
PiS w Sejmie niszczy #WolneSady . Ludzie przed Sejmem protestują. Jest nas coraz wiecej pic.twitter.com/FkKMsOQfPu
— Bogdan Klich (@BogdanKlich) December 8, 2017 -
- Prezydent wywiesił dzisiaj białą flagę. Pokazał, że nie chodziło o reformę ale o rozgrywki wewnątrz obozu władzy. Wkrótce dowiemy się, co prezydent za przehandlował - mówi poseł PO Borys Budka.
- 237 osób, które zagłosowały za ustawą o KRS, to lista hańby. Jestem przekonany, że te osoby przejdą do historii jako ludzie, którzy odwracając nas od Europy, wpychały nas w ręce Putina - mówi.
-
Protest przed Sejmem
-
- Dzisiejsze opinie Komisji Weneckiej są symboliczne. Zmiana premiera nie przykryje tego, co stało się w Sejmie. Europa i świat to widzi - mówił Schetyna.
- Po wyborach w 2019 r. Platforma kilkunastoma ustawami przywróci porządek prawy, w tym niezawisłość sędziowską - dodaje.
-
Grzegorz Schetyna wzywa prezydenta do zawetowania ustaw.
- To czarny dzień dla polskiej demokracji. Wydarzyło się coś zawstydzającego i hańbiącego. Pisowska większość w porozumieniu z prezydentem złamała trójpodział władzy - mówił Schetyna.
- Oczekujemy od prezydenta zawetowania tych ustaw. Nie może być tak, że strażnik konstytucji bierze udział w jej łamaniu - mówił Schetyna.
-
Przej Sejmem trwa protest przeciwko reformie sądownictwa
-
Tak teraz wygląda sytuacja pod Sejmem:
-
Reforma KRS idzie do Senatu. Oto, co czeka Radę, jeśli przepisy wejdą w życie:
PiS i Duda chcą przerwać konstytucyjną kadencję 15 sędziów KRS. Nowych wybierze już nie samorząd sędziowski, ale Sejm. Zmiany uzależnią KRS od partii Jarosława Kaczyńskiego. Przedstawiciele PiS będą mieć większość w Radzie decydującej o nominacjach do wszystkich sądów w kraju, w tym do Sądu Najwyższego.
-
Za przyjęciem ustawy w całości zagłosowali posłowi PiS oraz czterech posłów koła Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego i niezależna posłanka Andżelika Możdżanowska. Parlamentarzyści PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Europejskich Demokratów byli przeciwko. Posłowie Kukiza?15 wstrzymali się od głosu.
-
Po przegłosowaniu reformy grupa kobiet na galerii sejmowej rozwinęła polską flagę z czarną wstęgą. Strażnicy kazali im ją zwinąć.
-
Pisokracja! Pisokracja! - krzyczy opozycja.
-
PILNE
Ustawa o KRS przyjęta. Głosowało 425 posłów, w tym 237 za przyjęciem ustawy, 166 było przeciw, a 22 wstrzymało się od głosu
-
PILNE
Sejm głosami PiS przyjął reformę KRS.
-
Paweł Kukiz przy SN wstrzymał się od głosu. Teraz wypowiada się w sprawie KRS.
- W Konstytucji nie jest napisane, że suwerenem są partie polityczne ale naród. Sędziowie KRS powinni być wybierani w powszechnych wyborach - mówi.
- Ja jestem przekonany, że system sądowniczy powinien być natychmiast zreformowany. Ale trzeba go reformować oddolnie a nie odgórnie - mówi.
-
Poseł Święcicki prosi o odroczenie głosowanie, aby posłowie mogli się zapoznać z opiniami Komisji Weneckiej.
- Te opinie pójdą do Rady Europy i do Komisji Europejskiej. Nie wiemy, jakie konsekwencje nam grożą za przyjęcie rozwiązań niezgodnych ze standardami europejskimi - uzasadnia.
-
Posłowie PiS bardzo rzadko dziś zabierają głos. Już wiadomo dlaczego:
W #Sejmie opozycja mocno się stara by nas #PiS sprowokować.Nic z tego??????
— Beata Mazurek (@beatamk) December 8, 2017 -
O godz. 16 Andrzej Duda przyjmie dymisję Beaty Szydło i desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera
W piątek o godz. 16 prezydent Andrzej Duda ma w Pałacu Prezydenckim przyjąć dymisję Beaty Szydło i desygnować Mateusza Morawieckiego na nowego premiera.
-
W Sejmie jest gorąco. - Precz z Kaczorem dyktatorem! - krzyczy z mównicy Cezary Tomczyk. Na prezesie PiS nie zrobiło to żadnego wrażenia. Nie przerwał nawet rozmowy telefonicznej, która właśnie prowadzi.
-
Ktoś ma pomysł co robi A. Macierewicz?... pic.twitter.com/WI57qJAhfK
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) December 8, 2017 -
- Ustawy o SN i KRS kończą w Polsce demokratyczne państwo prawa. Dlatego każdy, kto wierzy w demokratyczne wartości, ma obowiązek głośno o tym mówić. Z tego miejsca dziękuję wszystkim europosłom, którzy poprali rezolucję upominającą się o praworządność w Polsce - mówi Adam Szłapka z Nowoczesnej.
-
- Przed chwilą upadł wolny i niezależny Sąd Najwyższy. Zdemolowaliście Konstytucję i demokrację. A teraz niszczycie KRS. Odrzućcie tę ustawę - mówi Monika Wielichowska z PO.
-
-
-
Paweł Kasprzak z Obywateli RP:
Posłowie do nas. Ten Sejm jest nielegalny. pic.twitter.com/3XZgPZJ7gk
— Paweł Kasprzak (@PawelCeKasprzak) December 8, 2017 -
Komentarz największej organizacji sędziów w kraju:
Będziemy bronić praw ludzi. Do ostatniego niezależnego sędziego. Bez względu na konsekwencje.
— SSP Iustitia Judges (@JudgesSsp) December 8, 2017 -
Obywatele RP prowadzą protest pod Sejmem
Sejm uchwalił właśnie ustawę o SN.
— Obywatele RP (@ObywateleRP) December 8, 2017
Ustawa jest niekonstytucyjna nawet dla posłów PiS-u.
Dziś z Sejmu nie wyjdziecie.Zbieramy się przy biurze przepustek. Teraz.
— Obywatele RP (@ObywateleRP) December 8, 2017 -
Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym
239 posłów głosowało za przyjęciem ustawy. 171 było przeciw. Wstrzymało się 24
-
- Upolityczniacie Krajową Radę Sądownictwa. 23 z 25 członków Rady zostanie wybrana przez polityków. Jak taka KRS ma pilnować niezawisłości sędziowskiej? - mówi posłanka Gasiuk-Pihowicz.
-
Wniosek opozycji o odrzucenie reformy KRS został odrzucony przez Sejm.
-
Za przyjęciem ustawy reformującej Sąd Najwyższy głosowało 233 PiS. Za przyjęciem ustawy było też pięciu posłów koła Wolni i Solidarni, któremu przewodniczy Kornel Morawiecki oraz niezależna posłanka Andżelika Możdżanowska. Przeciwko ustawie w całości zagłosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Europejskich Demokratów. Posłowie Kukiz'15 wstrzymali się od głosu.
-
Sejm rozpoczął prace nad reformą KRS.
Posłowie PO wnioskują o przerwę, m.in. by 'poseł Gowin mógł się przejść, bo boli go kręgosłup'. Ze słów wynika, że Gowin poprał reformę.
-
#Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. Dokumentem zajmie się teraz @PolskiSenat #SądNajwyższy #SN pic.twitter.com/Eb5uDEtnKC
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 8, 2017 -
-
PILNE
Sejm głosami PiS przyjął ustawę o reformie Sądu Najwyższego. Głosowało 434 posłów, 239 było za, 171 zagłosowało przeciwko, a 24 wstrzymało się od głosu.
-
Trwają ostatnie wystąpienia przed głosowaniem nad całym projektem.
-
PILNE
Dziś o godz. 16:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent @AndrzejDuda przyjmie dymisję Rady Ministrów i desygnuje Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów.
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) December 8, 2017
? https://t.co/MCeOr0MvFz -
Tymczasem w TVP Info:
Rozpaczliwie ? pic.twitter.com/4mRmRqZP7i
— Agnieszka Gozdyra (@AGozdyra) December 8, 2017 -
Marszałek odebrał głos posłowie Myrsze z PO, bo 'mówi nie do rzeczy'. Myrcha chciał pokazać posłom jakąś książkę, ale nie zdążył.
Opozycja skanduje: Dyktatura! Dyktatura!
- To że pan siedzi tyłem do godła nie znaczy, że może pan... - mówi znowu Myrcha, ale marszałek znów wyłączył mu mikrofon.
- Panie prezesie Książka, którą panu podarowałem... - i znów wyłączony mikrofon.
-
PILNE
Komisja Wenecka: Polskie ustawy (ustrój sądów powsz, projekt o KRS i Sądzie Najwyższym) to "ciężkie zagrożenie" dla sądownictwa. Ponadto KW doradza rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
— Tomasz Bielecki (@TomaszBielecki) December 8, 2017 -
PILNE
'Poważne zagrożenie dla sądownictwa'. Komisja Wenecka przyjęła opinie na temat sytuacji w Polsce. Dotyczą m.in. prezydenckiej reformy sądownictwa oraz pisowskiej reformy prokuratury.
-
Prezydencki minister Paweł Mucha o reformie SN:
- Nie słyszałem dziś nowych pytań. Powiem krótko: zgodnie z życzeniem prezydenta RP realizujemy proces naprawy wymiaru sprawiedliwości. Elementem tego procesu jest reforma SN. Prezydencki projekt urzeczywistnia konstytucyjną zasadę państwa prawa i sprawiedliwości społecznej, prawa do sądu. Jest zgodny z Konstytucją.
-
- Konstytucja nie przewiduje odwołania pierwszego prezesa SN przed końcem kadencji. Czyje to słowa? Prof. Banaszaka, najbardziej płodnego eksperta pana marszałka, u którego marszałek zamawia wszystkie opinie w sprawach TK i sądownictwa. Mam pytanie. Dlaczego prof. Banaszak zmienił zdanie? Czy to dlatego, że minister Morawiecki delegował go do rady nadzorczej PZU S.A.? - pyta poseł Szczerba.
- Pan mówi nie do rzeczy. Odpowiada Kuchciński.
Prof. Bogusław Banaszak rzeczywiście jest w radzie nadzorczej PZU.
-
- Jak pacjent umiera na raka, to leczenie bólu głowy niewiele da. A to wy - jako Kukiz?15 - legitymizujecie zmiany wprowadzane przez PiS - mówi Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej do posłów Kukiza.
-
- W Sejmie toczy się zabawa kosztem obywateli i wymiaru sprawiedliwości. PiS chce zmienić konstytucję. Jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Zbójnickie ich prawo. Ale wy przykładacie do tego rękę To jest moim jękiem rozpaczy - mówi Grzegorz Długi z Kukiz?15.
- Ta poprawka miała przyczynić się do tego, aby pierwsza prezes SN mogła dokończyć kadencję i by ustawa nie łamała konstytucji. A PiS, PO i Nowoczesna ja dorzuciły. Nie o konstytucję tu chodzi ale o wzajemną walkę - mówi o poprawce Kukiz?15.
- Panie poseł Długi, pan sobie raczy żartować - odpowiada mu Arkadiusz Myrcha z PO. - Przez całe głosowanie ręka w rękę z PiS głosujecie z tę skandaliczną ustawę, a teraz pan wychodzi i udaje świętego - mówi.
-
Informacja od posła Siemoniaka: opisana przez Onet kapral Anna z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, która zgłosiła MON molestowanie, została wyrzucona z wojska.
W czasie glosowań przeciw zamachowi PiS na sądy dostałem dramatyczną wiadomość od kapral Anny, pierwszej bohaterki tekstów @OnetWiadomosci. Właśnie otrzymała rozkaz zwalniający z wojska! Molestowali ją,potem zaszczuli i teraz wyrzucają! Macierewicz nie kiwnął nawet palcem. Wstyd!
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) December 8, 2017 -
Sejm odrzucił większość poprawek opozycji. Teraz przyjmuje poprawki PiS.
-
Kosiniak-Kamysz prosi, aby marszałek przestał recenzować posłów i ich wystąpienia. - Może pan wyłączyć mikrofon. Może pan wyłączyć nawet ogrzewanie i oświetlenie. Ale prawdy pan nie wyłączy. Prawda nie zniknie, prawda nie zamilknie. Prawda zwycięży! - mówi.
-
Posłowie PiS bardzo rzadko pojawiają się na mównicy. Reformy SN broni zwłaszcza poseł Jerzy Jachnik z Kikiz?15. - Macie państwo biura poselskie. Z jakimi sprawami ludzie przychodzą? Ze sprawami wymiaru sprawiedliwości. Do was nie dochodzi, że od 20 lat ludzie są tarzani i okradani przez sądy rzekomo demokratycznego kraju. Sądy wydają bezprawne wyroki - mówi Jachnik o pomyśle skargi nadzwyczajnej.
-
Protesty w obronie niezależnych sądów. Sprawdź i podaj dalej
Posłowie głosują nad projektami reform Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Ten pierwszy zapewnia przedstawicielom PiS większość w Radzie decydującej o nominacjach do wszystkich sądów w kraju. Drugi umożliwi przeprowadzenie czystki w Sądzie Najwyższym i obsadzenie go nowymi ludźmi.
-
Atmosfera coraz bardziej nerwowa. Marszałek Kuchciński grozi, że skróci czas wystąpień do 30 sekund. - Pan tu nie jest od oceniania wystąpień - mówi Arkadiusz Myrcha z PO.
-
Kto dziś protestuje pod Sejmem? Hodowcy z ferm norek przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Obywatele RP i inni ludzie upominający się o sądy czekają na koniec ich protestu.
-
Poseł Ryszard Galla opublikował nagranie, na którym słychać, jak Pawłowicz krzyczy podczas jego wystąpienia z 6 grudnia.
-
Adam Szłapka z Nowoczesnej: - Byłem na sali, gdy padły haniebne słowa pani Pawłowicz. Mogę to zeznać. Pan marszałek i prokuratura powinni zająć się fałszowaniem stenogramu z posiedzenia.
-
Nitras do marszałka Kuchcińskiego: - Zwrócił mi pan uwagę, gdy zareagowałem, bo pani poseł Pawłowicz wysyłała posła mniejszości niemieckiej do Berlina. Ja występowałem w obronie autorytetu tej Izby, gdy to pan powinien reagować. Ci posłowie powinni być pod szczególną ochroną, a pani Pawłowicz po raz kolejny wysyła go do Berlina. Proszę reagować panie marszałku i nie pozwalać, aby takie chamstwo zwyciężyło - mówi.
- Pan powtarza kłamstwa. Proszę zajrzeć do stenogramu z wczoraj. Ja tak nie powiedziałam - mówi Pawłowicz. Opozycja skanduje do niej: przeproś, przeproś.
-
- Beata Szydło po raz pierwszy w tej kadencji w ławach rządowych nie siadła w pierwszym rzędzie, gdzie jest miejsce premiera. Siedzi w drugiej ławce, razem z nią Beata Kempa, Anna Zalewska i Witold Waszczykowski. Przed nią, w ławie premierowskiej wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin. Kaczyński w stałej obstawie najbardziej zaufanych polityków PiS. Po jego bokach siedzą Ryszard Terlecki i Mariusz Błaszczak. Kiedy Terlecki odchodzi jego miejsce obok prezesa natychmiast zajmuje Joachim Brudziński. To nie jest przypadek, że przy prezesie nie może być wolnego fotela - relacjonuje z Sejmu Wojciech Czuchnowski.
-
- Geopolityka jest bezlitosna. Albo świat zachodni albo wschodni i sowietyzacja sądów - mówi Brejza. Przytacza zapisy, które nadają prezydentowi uprawnienia do wyznaczania regulaminu SN albo decydowania, którzy sędziowie będą mogli orzekać dłużej.
- To już było. W ustawie Cyrankiewicza z 1962 roku egzekutywa polityczna wydawała regulamin sądów. Odwoływanie sędziów przez egzekutywę? To też już było w tej ustawie. Polityczne dyscyplinarki też tam są. Cześć przepisów jest żywcem przepisana z ustawy III kadencji Sejmu PRL. Nie chce mi się wierzyć, że posłowi Piotrowiczowi posklejały się notatki ale może w kancelarii pomieszały wam się materiały z dokumentami Rady Państwa - mówi.
-
- Patrzę na was i widzę Europę - Jerzy Jachnik z Kuki'15 zwraca się do opozycji. - Sami Europejczycy tu siedzą. Tylko się was pytam, co ci Europejczycy robili przez ostatnie 20 lat dla tysięcy pokrzywdzonych w wyrokach sadowych?
-
Ustawa o #SN to pakt pomiędzy prezesem a prezydentem. Nie dajcie się nabrać, tu nie chodzi o sprawiedliwość??#WolneSądy @ArkadiuszMyrcha pic.twitter.com/e5qAngAcWJ
— Platforma NEWS?????? (@NewsPlatforma) December 8, 2017 -
Kamila Gasiuk-Pihowicz opowiada, jak po reformie będą wyglądały postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. - Minister Ziobro wyznaczy rzeczników dyscyplinarnych i sędziów orzekających w sądach dyscyplinarnych. Wyroki będzie można wydać zaocznie, bez obecności obwinionego i obrońcy. Osoba obwiniona nie będzie miała możliwości się bronić, nawet jeśli usprawiedliwi swoją nieobecność. To już nie są standardy państwa prawa. To są standardy z komunistycznych Chin i sowieckiej Rosji - mówi.
-
Poseł Krzysztof Brejza zwraca się do Anny Surówki-Pasek z Kancelarii Prezydenta, która przygotowywała projekt reformy. - Pani należy do Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Zarząd tego towarzystwa w lipcu do bliźniaczych ustaw PiS przyjął stanowisko: ?to pozakonstytucyjna zmiana ustroju państwa, która prowadzi do pozbawiania obywateli prawa do sądu?. Dwie decyzje honorowe: albo pani zrezygnuje z zasiadania w Towarzystwie albo wycofa się ze swojego hańbiącego projektu.
-
??53. posiedzenie #Sejm - trwają obrady pic.twitter.com/wY321zXGYv
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 8, 2017 -
Bartosz Arłukowicz ma pytanie do wicepremiera Jarosława Gowina. - Przy poprzednich ustawach sądowych głosował pan ze smutkiem, jak pan mówił. Dzisiaj miliony ludzi patrzą na pana decyzje. Pan może przejść do historii albo w historii przepaść. Proszę zobaczyć, co się dzieje z tymi, którzy wiernopoddańczo wykonują polecenia Kaczyńskiego. Czy wystarczy panu odwagi, aby uratować sądy? - pyta. Marszałek wyłączył mi mikrofon.
-
Barbara Dolniak z Nowoczesnej o kompetencjach prezesa nowej Izby Dyscyplinarnej, który będzie niezależny od pierwszego prezesa SN:
- Pierwszy prezes już nie będzie kierował SN, ale co najwyżej go reprezentował. To tak jakby marszałkowi Sejmu odebrać większość uprawnień i pozwolić mu tylko reprezentować Sejm - mówi.
-
Posłowie PiS konsekwentnie odrzucają poprawki opozycji.
-
Nitras znów mówi o 'tym człowieku' - tym razem w kontekście wpływu na nowych sędziów SN. - De facto decyduje ten jeden człowiek - zaczął, ale marszałek Kuchciński wyłączył mu mikrofon.
- Panie pośle, proszę nie obrażać ludzi i mówić na temat tej poprawki - mówi marszałek.
- Ale to jest nasza poprawka. Jeśli pan marszałek zna ją lepiej niż my, to może niech ją pan sam przedstawi. Ona zmierza do tego, aby 100 nowych sędziów SN nie było ubezwłasnowolnionych. Bo tak to będzie nimi rządził Kaczy... - mówił Nitras, ale Kuchciński wyłączył mu mikrofon.
-
10 minut przerwy dla klubów
-
Sławomir Nitras z PO mówi, że jeden z przepisów nowej ustawy nawiązuje wprost do konstytucji PRL. - Prezes SN ma się kierować sprawiedliwością ludową. Nie sprawiedliwością, sprawiedliwością ludową. Kto będzie decydował, co to jest sprawiedliwość ludowa? Jeden człowiek, bo ludem jest on - Nitras mówi zapewne o Kaczyńskim. - Dziś ten człowiek nas obrażał, a jutro powsadza nas do więzień, bo mu się nie podobamy. Czy to jest prawo XXI? Sprawiedliwość ludowa? - pyta.
-
- Czy zdajecie sobie sprawę z konsekwencji? Podważanie niezawisłości sądów, zakazany wpływ na wybór członków komisji wyborczych ostatnio Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucał Azerbejdżanowi. Do tego aspirujecie. Polska będzie na margniecie Unii Europejskiej, poza standardami Rady Europy i UE - mówi Rafał Trzaskowski z PO.
Gdyby Polska była, tak jak Azerbejdżan, wyłącznie w orbicie UE, a takie standardy dot. sądownictwa proponuje PIS, dostałby z unijnego budżetu 2, a nie ponad 400 mld zl. Czy PIS gotów jest ponieść tak wymierne straty?
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) December 8, 2017 -
- W SN powstaną dwie nowe Izby. Pierwsza - dyscyplinarna, będzie trzymać za twarz sędziów i prawników. Druga - od spraw publicznych - będzie rozstrzygać m.in. w sprawie skarg na decyzje KRRiT. To będzie kaganiec na wolne media. Jeśli wkrótce nie znajdziecie wśród kanałów ulubionych nadawców, to pamiętajcie: repolonizacja a dokładniej repisyzacja mediów zaczęła się dzisiaj - mówi Michał Stasiński z PO.
-
Transmisja z obrad:
-
PILNE
Sejm nie zgodził się na odrzucenie prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioski opozycji odrzucone.
-
- Właśnie nad prezydenckimi projektami obraduje Komisja Wenecka. Tu w kraju macie większość w Sejmie, wszystko wam wolno. Czy macie odwagę stanąć w Wenecji i tam wytłumaczyć się z antyeuropejskiego prawa, które tworzycie? - pyta PiS i prezydenta poseł Jacek Protasiewicz.
-
- Przez długie lata tysiące Polaków marzyły o tym, aby sądy były niezależne od partii. I co dzisiaj państwo robicie? Upolitycznicie SN, wprowadzicie tam sędziów z nadania partyjnego. Ten sąd już nie będzie niezależny - mówi Robert Kropiwinicki z PO. - Czy wiceminister sprawiedliwościowi Łukasz Piebiak będzie nowym prezesem SN? - pyta.
-
Podczas prac zgłoszono 62 poprawki do projektu. Poseł rekomenduje przyjęcie 38 z nich. - Ustawa w przedłożonym kształcie to jeden z filarów sprawiedliwej Polski - mówi poseł PiS.
-
- Podczas prac pojawiły się wnioski o odrzucenie projektu w całości. Byłoby to odrzuceniem myślenia o Polsce jako nowoczesnym, demokratycznym państwie prawa. Państwo wybaczą, ale odrzucenie myślenia jest mi głęboko obce - mówi poseł.
-
Poseł sprawozdawca przedstawia Daniel Milewski przedstawia sprawozdanie z prac komisji,.
- Od wielu miesięcy rozmawiamy o reformie sądów. Teraz ta reforma przybrała realny charakter. Wniosek o przyjęcie tej ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków - mówi Milewski.
-
PILNE
Rozpoczyna się trzecie czytanie reformy Sądu Najwyższego.
-
Przewodniczący PO o nadchodzących głosowaniach:
Gdy wszyscy zajmują się tragedią Beaty Szydło, namaszczeniem Morawieckiego i wnikaniem w umysł prezesa, w Sejmie konają ordynacja wyborcza i #WolneSądy. Dokładnie o to chodziło Kaczyńskiemu.
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) December 8, 2017 -
Sejm przyjął ustawę o Służbie Ochrony Państwa, która zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Za było 265 posłów, przeciw - 175.
Powstanie nowa formacja ochronna ? Służba Ochrony Państwa, która zastąpi #BiuroOchronyRządu. #Sejm uchwalił ustawę. Teraz @PolskiSenat pic.twitter.com/0EZluw8cKQ
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 8, 2017 -
Fot. A. Stępień
- Policja prowadzi 103 postępowania dotyczące tamowania ruchu w związku z czwartkowym protestem. Prowadzi także czynności w kierunku naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego - poinformował PAP rzecznik prasowy stołecznej policji kom. Sylwester Marczak.
Policja zatrzymała ludzi, którzy ulicą szli pod siedzibę PiS spod Sejmu. Manifestanci spędzili kilka godzin otoczeni przez policjantów przy ul. Wilczej. - Protestujący nie stosowali się do kilkukrotnych wezwań, by nie tamować ruchu. 120 osób zostało wylegitymowane. 14 osób przyjęło mandaty - mówił rzecznik.
Policja mówi o 103 postępowaniach za pokojową demonstracje.
— Obywatele RP (@ObywateleRP) December 8, 2017
Hej, @PolskaPolicja a ile postępowań za tzw. Marsz Niepodległości 2014? 2015? 2016? I już nie mówiąc 2017?
Zgarniacie ludzi, którzy idą spokojnie przez miasto, a bronicie chuliganów, którzy potem rzucają w Was cegłami. -
#Sejm zdecydował: projekt zmian w ustawie o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa trafi do dalszych prac w komisji#reprywatyzacja #warszawa pic.twitter.com/pCZc0sDfzq
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 8, 2017 -
Nocą pod Sejmem doszło do kolejnych incydentów. Według policji uczestnicy manifestacji uszkodzili metalowe ogrodzenie, którym ogrodzono Sejm. Gdy policjanci usuwali manifestantów spod płotu, doszło do przepychanek. Wcześniej policja zablokowała przemarsz, który w czwartek wieczorem wyruszył spod Sejmu pod siedzibę PiS.
Fot. Adam Stępień GW
-
Beata Szydło dziś w Sejmie na zdjęciach fotoreportera GW Sławomira Kamińskiego
-
Beata Szydło podziękowała posłom PiS za dwa lata pracy. - Świadoma odpowiedzialności za moment historyczny, w którym znalazła się teraz Polska, pozostanę w rządzie po to, żeby razem z PiS budować dobrą zmianę - mówiła.
Wystąpienie premier @BeataSzydlo w #Sejm. pic.twitter.com/W6fti0EoXU
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 8, 2017 -
???#Sejm wznowi obrady o 9.00. Na początek pięciogodzinny blok głosowań. Tu sprawdzicie, w jakich sprawach posłowie będą dziś decydować ?? https://t.co/sVG3V5j4fq
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 8, 2017
??Transmisję z posiedzenia obejrzycie na https://t.co/4KGbW6tScA oraz na sejmowych profilach FB i YT pic.twitter.com/Zf8UcAQJUV -
O godz. 9 rozpoczął się blok głosowań. Posłowie przegłosują dziś szereg ważnych projektów. W Sejmie odbędzie się m.in. trzecie czytanie reform Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego, które rozszerzają kontrolę polityków nad sądami.
Posłowie przedstawią sprawozdania z prac komisji sprawiedliwości, która zajmowała się projektami w środę. Później odbędą się głosowania. Ich wynik wydaje się być przesądzony. Po przyjęciu ustawy zostaną skierowane do Senatu.
Uwielbiam zapach demokracji o poranku. pic.twitter.com/Jw3fh4CvZ0
— Tomasz Skory (@TomaszSkory) December 8, 2017
Mateusz Morawiecki desygnowany na nowego premiera. Sejm uchwalił zmiany w sądownictwie
Łukasz Woźnicki