Marcin Matczak: Zwalczyliśmy paternalizm religijny. W zamian stajemy wobec problemu paternalizmu zdrowotnego.

Przednówek - dziwne słowo. Czas  przed nowymi zbiorami, kiedy kończą się te zeszłoroczne. Czas braku, w którym chłopi jedli lebiodę czy chleb z perzu, żeby przeżyć. Słowo odchodzące w niepamięć w czasach, w których nie brakuje nam niczego, może tylko braku.

Dla większości z nas, mieszczuchów, jakiekolwiek zbiory - czy to nowe, czy to zeszłoroczne - to kompletna abstrakcja. Jeżeli coś zbieramy, to burzę, bo siejemy wiatr. Dzięki wynalazkowi importu konsumujemy ciągle, nie potrafimy więc już sobie nawet wyobrazić deficytu, deprywacji, pozbawienia - bo wszystko ciągle jest.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    To nie jest upadek religii. To jest upadek Kościoła.
    już oceniałe(a)ś
    68
    3
    przyrównanie obowiązkowych szczepień z obowiązkowych zakazem jedzenia pączków, to jednak nadużycie. Otyłość jest poważnym problemem i koniecznie trzeba pracować, aby ludzie lepiej żyli i się odżywiali, ale poprzez kontakt z osobą, która zjadła pączka nie zarazi się 10-20 osób, a od tych osób kolejne osoby…
    @LIWA2018
    Dokładnie. Specjalista od norm powinien być precyzyjny :)
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    @LIWA2018
    Racja. Szczepienia nie powinny być obowiązkowe. ;))
    Chorowanie powinno być zabronione!
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @LIWA2018
    No w ogóle ten artykuł to jest jakiś dowcip kosztem podstawowej logiki. Prawo jest jak religia, zatem post jest jak dieta, która jest jak wstrzemięźliwość seksualna, która jest jak szczepionki itd. ale zasadą tych wnioskowań jest tylko gra w skojarzenia jaką tata Maty prowadzi sam ze sobą. Jeśli zatrzymać się w dowolnym punkcie tej karuzeli i zastanowić nad tym czy więcej jest tu różnic czy podobieństw miedzy porównywanymi zjawiskami, okaże się że jedyne co może imponować to brawura intelektualnego salta, ale już raczej nie styl lądowania - jak zwykle na kolanach.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @LIWA2018
    Serio... Człowieku, nie masz wyobraźni (i najpewniej nie jesteś oczytany). Opisy rzeczywistości sprowadzane do 2+2=4 - to coś dla Ciebie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    6
    Kilka uwag: post jest nie tylko w judaizmie czy islamie, jest też w prawosławiu. Mój najlepszy kolega z podstawówki był prawosławny podobnie jak sąsiadka z ulicy w Drohiczynie i byłem pod wrażeniem ilości postów: nie tylko przed Bożym Narodzeniem i wielkanocą ale też innymi świętami. Poza tym: post w dawnych czasach był dobrym " alibi " dla np. Wytłumaczenia głodnym dzieciom na wsi dlaczego mało jemy:" chłop je kurę gdy jest chory albo gdy kura jest chora", takie było na wsi kiedyś powiedzenie...czas wielkiego postu wypadał najczęściej " na przednówku", kiedy kończyły się zapasy na zimę a do żniw jeszcze było daleko...to można było dzieciom powiedzieć( i siebie oszukać): " pościmy dla Pana Jezusa"... wreszcie za komuny były " przejściowe problemy" z zaopatrzeniem sklepów w mięso...i nawet partia wymyśliła " świecki " rodzaj postu:" poniedziałki bezmięsne" za Gomułki ( czy czwartki, już nie pamiętam dobrze:)) za Jaruzelskiego natomiast świeckim rodzajem postu były kartki na mięso i puste haki w sklepach mięsnych :) echo tych czasów mamy w " misiu" gdy ojciec mówi do dziecka w teatrze: " zobacz to jest szynka"...czyli: w dawnych czasach w Polsce niezależnie od ustroju post był dobrym wytłumaczeniem dlaczego nie ma mięsa i nawet " komuna" ten punkt religi katolickiej jakoś przyjęła do zasad Marksizmu-leninizmu :) natomiast dziś zachętą do postu może być zdrowie: głodówki oczyszczają organizm i mówią tak nie tylko lekarze ale też celebryci, co dla wielu może być silniejszym argumentem niż medyczny...
    @marekpoplawski
    Babcia wspominała że " za sanacji " jadła" ziemniaki z postem"... mogę tylko domyślać się że ten zwrot oznaczał " bez okrasy ", " bez niczego "...
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @marekpoplawski
    ‚głodówki oczyszczają organizm i mówią tak nie tylko lekarze’
    Bzdury.
    już oceniałe(a)ś
    8
    3
    @adstr.
    ???? Wrzuć w internecie: głodówka oczyszczająca, wyświetli ci się wiele informacji.
    już oceniałe(a)ś
    1
    8
    @marekpoplawski
    wrzuć w Internecie homeopatia, też Ci się wiele wyświetli. Albo przepowiednie Nostradamusa.
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    @szklarniarz
    Oczywiście. Podobnie jak np. " protokoły mędrców z Syjonu"... ale głodówka oczyszczająca to inna półka.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @szklarniarz
    Nostradamus przewidział trzecia wojne światowa i że zacznie się na wschodzie Europy :P Będzie najokrutniejsza, najstraszliwsza i najbardziej krwawa spośród wszystkich wojen znanych ludzkości.
    już oceniałe(a)ś
    0
    9
    Nareszcie nie o cierpieniach i prześladowaniu wyborców PiSu. Co do treści artykułu to nic nie jest dane na zawsze.
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    kolejna manipulacja zamierzona lub raczej nie. Obowiązek szczepienia ma na celu głównie powstrzymanie roznoszenia się wirusów. Narzucanie postu przez religię lub tradycję nie da się przyrównać do obowiązku dzczepień.
    @bohdan.zdzienicki
    Nie wymagaj od niego za dużo. Przecież to de facto poziom Lugutki.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @tksiazek
    Legutki :)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Matczak, wróć do pisania o prawie. Wtedy będzie można się zwrócić "panie profesorze".
    @szklarniarz
    Obawiam się, że gdybyś miał mu to powiedzieć osobiście, to poległbyś po pierwszym strzale od celnej riposty, mędrku od siedmiu boleści.
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @marcusova
    Oj a jaka to mogłaby być riposta?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @szklarniarz
    Jaki nick taki mózg i wpis!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Też mam takie zdanie o Walentynkach.Sztuczny,komercyjny dzień.
    już oceniałe(a)ś
    20
    5
    wrócę do czytania i słuchania pana Matczaka gdy wróci do komentowania tego na czym się zna czyli o prawie...
    już oceniałe(a)ś
    17
    5