Masakra w Chatyniu i równouprawnienie Tatarów. Co jeszcze wydarzyło się 22 marca?

22 marca 1609 r. Król czasów potopu

Jan Kazimierz urodził się w niedzielę, ale nie był szczęśliwym władcą. Ostatni Waza na naszym tronie w młodości brał udział w wojnach ze Szwedami i z Moskwą, podróżował po Europie, we Włoszech wstąpił do zakonu jezuitów, który opuścił po dwóch latach nowicjatu. W 1646 roku papież obdarzył go kapeluszem kardynalskim. Po śmierci przyrodniego brata Władysława IV w 1648 roku został wybrany na króla. Na jego panowanie przypadły klęski, które przetrąciły kręgosłup Rzeczypospolitej - powstanie Chmielnickiego, wojna z Moskwą, potop szwedzki i rokosz Lubomirskiego. Król odnosił też sukcesy, wygrał m.in. bitwę z Chmielnickim pod Beresteczkiem, ale bilans miał opłakany. 16 września 1669 roku abdykował. Zmarł we Francji w 1672 roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W przypadku Piłsudskiego mamy chichot historii. W tym samym czasie co bracia Piłsudscy został aresztowany inny członek Narodnej Woli Aleksander Uljanow , brat Lenina. Śmierć brata spowodowała radykalizację poglądów Lenina, co sprowadziło na Rosję hekabombę w postaci rewolucji.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    " initium calamitatis regni ", " początek nieszczęść królestwa ", tak zaczęto tłumaczyć skrót " ICR", co pierwotnie znaczyło " ioannes casimiris rex", czyli " Jan kazimierz król"....
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Rekord Krokwi został pobity w styczniu tego roku - 143,5
    już oceniałe(a)ś
    3
    0