Podział Bliskiego Wschodu przez Brytyjczyków i Francuzów oraz śmierć ks. Andrzeja Boboli. Co jeszcze wydarzyło się 16 maja?

16 maja 1532 r. Sir Tomasz More odmawia

Tomasz More, angielski filozof i pisarz ("Utopia"), zrzekł się funkcji lorda kanclerza w proteście przeciw przyznaniu królowi Henrykowi VIII prawa weta wobec norm ustalanych przez Kościół katolicki. Dwa lata później odmówił poparcia Act of Succession - zgodnie z nim prawo do tronu zyskiwały dzieci Anny Boleyn, poślubionej przez króla wbrew Rzymowi (Henryk został za to ekskomunikowany). Osadzony w londyńskiej Tower, w następnym roku został ścięty. Do kata miał powiedzieć "z pogodnym obliczem": "Moja szyja jest bardzo krótka, bacz zatem, byś krzywo uderzając, nie stracił dobrej sławy" (przeł. Wojciech Unolt). Tak przynajmniej napisał w żywocie Tomasza jego zięć William Roper.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    16 maja 1926r. ostatni dzień bratobójczych walk pomiędzy wojskami wiernymi legalnym władzom Rzeczpospolitej a Piłsudczykami, którzy omijając demokratyczne wybory, walczą o zdobycie władzy. Polegnie blisko 400 osób, setki są ranne, opionia o kraju zdruzgotana, zaczyna się pierwsza "dobra zmiana", która zniszczy polska demokracje, polskie niezależne sądownictwo a jej wizerunkiem bedą Proces Brzeski i Bereza Kartuska oraz autorytarny styl rządów, w tym nielegalnie przyjeta Konstytucja kwietniowa z 1935r.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    Wiele lat temu kościół katolicki w Polsce zaproponował by andrzej bobola był " patronem pojednania". Cerkiew prawosławna skomentowała to milczeniem. Ponieważ prawosławni mają dużo swoich męczenników którzy nie chcieli porzucić prawosławia dla uni brzeskiej czy katolicyzmu. A potem biskup unicki jozafat Kuncewicz odmawiał im pochówki na cmentarzu....działalność boboli i jemu podobnych była jednym z powodów buntów kozackich którzy w 1648 i później domagali się usunięcia unitów i jezuitów z Ukrainy.
    @marekpoplawski
    Pochówku na cmentarzu, przepraszam za literówkę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @marekpoplawski
    A pisanie Andrzej Bobola z małych liter, to co ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @komsultant
    To tylko moja słynna niedbałość gramatyczna :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0