Cesarz obserwował walki z loży położonej na dłuższym boku, wokół niego siedzieli patrycjusze i kapłanki pilnujące świętego ognia Westy, w górnych sektorach niewolnicy i kobiety. Arena pokryta był piaskiem dobrze wchłaniającym krew.

AMFITEATR FLAWIUSZÓW

Pierwsze amfiteatry, w których odbywały się igrzyska gladiatorów, zbudowano w leżącej na południu Półwyspu Apenińskiego Kampanii, ojczyźnie tradycji walk gladiatorów. Najstarszy ocalały amfiteatr w Pompejach datowany jest na 70 r. p.n.e.

W Rzymie pierwsze tego typu budowle powstały w latach 30. I wieku p.n.e. Początkowo były to budynki w całości lub w dużej części drewniane i szybko niszczyły je pożary. Po krótkim czasie okazywały się też za małe, by sprostać rosnącym wymaganiom organizatorów igrzysk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Fajny tekst, oprócz "winda doworząca"
    @Fleur
    No właśnie. Żenada.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Wspaniale się czytało i oglądało!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Przeczytaj, potem obejrzyj serial "Spartacus. Krew i piach ".
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    1000 marynarzy????

    Dach nad Koloseum w starożytnym Rzymie, zwany velarium, był systemem żagli rozciąganych nad widownią, by chronić widzów przed słońcem i deszczem. Operacja rozkładania i składania tego zadaszenia wymagała dużej liczby ludzi. Szacuje się, że mogło być zaangażowanych od 200 do 240 marynarzy, którzy byli specjalnie przeszkoleni do obsługi tego systemu. Pochodzili oni z rzymskiej floty i stacjonowali w pobliżu Koloseum.

    Żagle mocowano na masztach i linach, które rozciągano za pomocą skomplikowanego układu bloczków i kołowrotów. Cała konstrukcja była imponującym osiągnięciem inżynieryjnym tamtych czasów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    ...a na koniec całe Koloseum śpiewało "Rzymianie nic się nie stało!!!"
    już oceniałe(a)ś
    0
    0