Dzięki twardemu charakterowi Stanisława Karpińskiego utworzony sto lat temu Bank Polski oparł się politycznym naciskom.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Oceniając postępowanie prezesa Adama Glapińskiego, warto sięgnąć do historii. Sprzyja temu fakt, że mija sto lat od rozpoczęcia działalności przez poprzednika NBP, czyli Bank Polski, utworzony w 1924 r. z zadaniem emitowania i strzeżenia wartości nowej polskiej waluty – złotego.

Stworzenie Banku Polskiego i zagwarantowanie mu niezależności od rządu, analogicznej do tej, jaką dzisiaj konstytucja zapewnia NBP, miało zapobiec nawrotowi fatalnej sytuacji z pierwszych lat niepodległości, kiedy to za emisję obowiązującej wówczas marki polskiej odpowiadała Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. Była ona ściśle powiązana z rządem i kolejne gabinety, chcąc sprostać gigantycznym wydatkom ponoszonym przez młode państwo, wymuszały na niej coraz szybszy druk pieniędzy, dla których brakowało pokrycia w dochodach. Rozkręcało to inflację, która w 1923 r. przerodziła się w hiperinflację, pogrążającą gospodarkę w chaosie, a społeczeństwo w biedzie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    No coż, historii nie można zmienić (chociaż PiS i tu wprowadzał "dobre zmiany"). Zapowiedź Trybunału Stanu dla A. Glapińskiego jest dobrym początkiem naprawdę DOBREJ ZMIANY.
    @MR
    I ta jego odrażająco mięsista, krzywa morda.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @MR
    A Trybunał Stanu "tyle znacy co Ignacy, a Ignacy g.... znacy"; to nie sąd tylko takie konstytucyjne straszydło dla otumanienia nierozgarniętego gminu.
    No, hej kto Polak, poznaj Konstytucję RP.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @MR
    Trybunał Stanu? To żart?
    Takich jak on się wiesza.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Glapiński najlepiej potrafił zadbać o swój interes. Prócz interesu partii matki oczywiście, o który to dbał bezwstydnie jawnie. Co do własnego interesu robił wszystko po cichu, ale niektóre ,,smaczki" wyszły na jaw, jak np. przyznawanie sobie kosmicznych premii albo uposażenie pań dyrektorek. Myślę że to co najlepsze dopiero przed nami.
    już oceniałe(a)ś
    39
    0
    Glapiński dla mnie to symbol…nieporozumki, czyli niewłaściwego człowieka osadzonego w niewłaściwym miejscu. Pzdrw. komentujących
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    Glapa za nic niedba o stan posiadania i mocną złtówkę zwykłego szaarego obywatela... a produkty NBP są złodziejskie.... vide kredyt we frankach. Kiedy pracownicy NBP staną za to przed sądami ? ...
    już oceniałe(a)ś
    22
    2
    Nic dodać nic ująć.
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    Taka historia nie jest chyba uczona w szkołach?
    już oceniałe(a)ś
    16
    2
    Glapinski zostanie zapamietany jako ten, ktory okradl Polakow z oszczednosci 50% inflacja swego imienia. Robil duzo, by ta jego inflacja byla jedna z najwiekszych w Europie, dwa razy ponad przecietna. A w zasiegu reki byly narzedzia, by ja ograniczyc do 20%
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Glapiński to człowiek rosyjskiej mafii.
    Nie rozumiem, dlaczego jeszcze nie został wyrzucony za drzwi, skoro nie jest legalnym prezesem.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0