Bohaterowie książki "Cięcia. Mówiona historia transformacji" widzieli, jak państwowe giganty przekształcały się w oddziały zagranicznych korporacji, które miały siedziby od Stanów Zjednoczonych po Koreę Południową.

Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak
Cięcia. Mówiona historia transformacji
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Ta książka ma podstawy, aby wejść do kanonu literatury o polskiej transformacji. Jej bazą jest kilkaset godzin wywiadów z pracownikami 12 polskich przedsiębiorstw w ramach badań Instytutu Socjologii UW. Większość – ok. 317 godzin – spoczywa w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Ich wycinek autorki zamieściły w książce, obudowując rzetelnym szkicem na temat wyłaniania się od lat 70. XX w. tego, co naukowcy nazywają kapitalizmem zdezorganizowanym czy nowym kapitalizmem, a co od końca lat 80. zaczęło się pojawiać także w Polsce: podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców, liberalizacja prawa pracy, zniesienie międzynarodowych barier dla przepływów kapitału, pracy, dóbr i usług.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    MA na fotografii - Międzymiastówka Anarchistyczna. Anarchiści polscy w latach 80. byli na pierwszej linii walki z ustrojem minionym i w nowym ustroju, choć wyklinani od lewa do prawa, zasłużyli się zacnie. Choćby tym, że jako pierwsi stanęli po stronie wyrzucanych na bruk lokatorów w czasie, gdy nawet media brały stronę świętego prawa własności, które, jak się potem często okazywało, było prawem kaduka. Szacunek anarchistom polskim!
    @apollo1966

    - ci ludzie nie maja poglądów, tylko objawy.
    już oceniałe(a)ś
    2
    13
    @turpin
    Dziękujemy za szczerą opinię Pana Aspiranta, proszę ją sobie tam wsadzić gdzie Pan już trzymasz głowę.
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    na transformacji najwięcej zyskał Kościół katolicki
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    "nowa polityka firm nie akceptowała np. picia alkoholu i czytania gazet w pracy"

    Pieprzony, bezduszny kapitalizm!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1