Wysoko przetworzona żywność dla niektórych ludzi jest ważnym źródłem kalorii. Jak na postrzeganie tych grup społecznych wpłynęłoby uznanie tego typu produktów za uzależniające?
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Żywność wysokoprzetworzoną (UFP z ang. ultra processed foods) określa się jako żywność przemysłowo produkowaną, zawierającą wiele składników, których nie znajdziemy we własnej kuchni. Część z nich ma na celu przedłużyć termin ważności spożycia, celem innych jest wykreowanie smaku, któremu po prostu nie możemy się oprzeć.  

UFP to m.in. słodkie napoje gazowane, zupy instant, słone chipsy, paluszki, słodycze, czyli produkty, które obecnie stały się integralną częścią diety wielu mieszkańców świata.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wprowadźmy opłatę za... (tu wstaw dowolne słowo np dania instant) by zniechęcić społeczeństwo do jego używania!

    Brońmy społeczeństwa przed nim samym! Kontrola najwyższym poziomem zaufania! ;)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    A może przestaniemy nadużywać takich słów jak uzależnienie? Ktoś ma objawy odstawienne, bo nie zje chipsów? lol
    już oceniałe(a)ś
    1
    0