Sepsa może odpowiadać nawet za jeden na pięć zgonów na świecie. Jednak nawet jeśli uda nam się sepsę pokonać, z jej konsekwencjami możemy się zmagać przez lata.

_________________

Tekst pierwotnie opublikowany 2 lutego 2023 r.

_________________

W tym roku fundacja Jurka Owsiaka zbierała środki na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki sepsy u dzieci i dorosłych. Cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie powinien dziwić, ponieważ sepsa zabija w Polsce więcej osób niż zawały.

Według szacunków sepsa może być przyczyną nawet jednego na pięć zgonów na świecie.

Czym jest sepsa?

Po niedzielnym finale o chorobie słyszał już pewnie niemal każdy, ale wyjaśnienie, czym jest sepsa, wcale nie jest proste. Objawy sepsy mogą być bardzo różne, dlatego trudno ją szybko zdiagnozować. W tym czasie w organizmie pacjenta rozkręca się ekstremalnie silna odpowiedź układu odpornościowego na infekcję, co w konsekwencji prowadzi do niewydolności wielu narządów, a nawet zgonu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Miałam sepsę w najgorszej wersji 25 lat temu. Jestem zdrowa jak byk.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    >>Tekst pierwotnie opublikowany 2 lutego 2023 r.<<

    - to po co upychać go jeszcze raz?

    Malo to się teraz dzieje, w Polsce i na świecie?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0