Sepsa to gwałtowna reakcja organizmu na zakażenie krwi bakteriami, grzybami czy wirusami. Prowadzi do zaburzeń w pracy narządów i w konsekwencji do ich uszkodzenia.

Sepsą nie można się zakazić. Zakazić można się drobnoustrojami, które wywołują infekcję. Z najnowszych wyliczeń naukowców z uniwersytetu w Waszyngtonie wynika, że sepsa dotyka około 49 mln ludzi na całym świecie, z czego aż 11 mln osób umiera. 85 proc. przypadków sepsy zdarza się w krajach rozwijających się, ale także w Polsce co roku na sepsę cierpi co najmniej 50 tys. osób!

W Polsce największy problem sprawia sepsa meningokokowa u dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Pierwsze objawy choroby są zwykle mało charakterystyczne, podobne do objawów przeziębienia. O sepsie mogą świadczyć zarówno gorączka, jak i obniżenie temperatury ciała, przyspieszenie akcji serca, zimne dłonie i stopy, przyspieszony oddech, bóle kończyn, bóle brzucha, wymioty, czasami biegunka, senność, zaburzenia świadomości.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Poziom intelektualny artykułów medycznych jest przerażający. Wyborcza jest lepsza niż medyczny Lancelot!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Sepsa jest bardzo groźna, szczególnie dla dzieci. Z bliźniaczek, wnuczek mojego przyjaciela, jedna zmarła w ciagu 12 godzin od pierwszych objawów (obie dwuletnie dziewczynki zachorowały na szkarlatynę, u jednej wystąpiła sepsa). Niemniej trudno rozróżnić na początku. Jeśli jako rodzic czujecie, że jest bardzo źle i że to jest dużo gorsze niż wszystkie poprzednie infekcje, należy wezwać pogotowie, podkreslajac, że dziecko traci przytomność, leje sie przez ręce, ma trudności z oddychaniem. Nie jeździć na SOR, bo tam lekarz, nie znając dziecka, może to uznać za cięższą, ale jednak zwykłą infekcję i dziecko będzie czekało na pomoc na izbie przyjęć za długo. A przede wszystkim szczepić, nie przegrzewać, dobrze odżywiać dzieci i dbać o ruch na świeżym powietrzu, bo własna odporność pacjenta jest kluczowa.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    A jak się sepsę leczy?.
    @lol222333
    Zmasowaną kuracją antybiotykową, najczęściej mieszanka leków, plus wzmocnienie pacjenta (nawadnianie, śpiączka farmakologiczna, itd.). Antybiotyki we wlewie dożylnym, czasami takze miejscowo (np. wlew doodbytniczy).
    już oceniałe(a)ś
    1
    0