Sepsą nie można się zakazić. Zakazić można się drobnoustrojami, które wywołują infekcję. Z najnowszych wyliczeń naukowców z uniwersytetu w Waszyngtonie wynika, że sepsa dotyka około 49 mln ludzi na całym świecie, z czego aż 11 mln osób umiera. 85 proc. przypadków sepsy zdarza się w krajach rozwijających się, ale także w Polsce co roku na sepsę cierpi co najmniej 50 tys. osób!
W Polsce największy problem sprawia sepsa meningokokowa u dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Pierwsze objawy choroby są zwykle mało charakterystyczne, podobne do objawów przeziębienia. O sepsie mogą świadczyć zarówno gorączka, jak i obniżenie temperatury ciała, przyspieszenie akcji serca, zimne dłonie i stopy, przyspieszony oddech, bóle kończyn, bóle brzucha, wymioty, czasami biegunka, senność, zaburzenia świadomości.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Zmasowaną kuracją antybiotykową, najczęściej mieszanka leków, plus wzmocnienie pacjenta (nawadnianie, śpiączka farmakologiczna, itd.). Antybiotyki we wlewie dożylnym, czasami takze miejscowo (np. wlew doodbytniczy).