Od stanu tarczycy zależą nasze zdolności intelektualne, poziom percepcji i skupiania uwagi, a także przebieg licznych procesów fizjologicznych, np. praca serca, mięśni lub jajników. By sprawdzić, czy nasza tarczyca działa prawidłowo, lekarz może zalecić badania z krwi, USG, a nawet biopsje tego narządu

Badania z krwi

POZIOM TSH, czyli poziom tyreotropiny, to podstawowe badanie przesiewowe wykonywane przy ocenie funkcji tarczycy. Badanie wykonuje się z próbki krwi, która nie musi być pobrana na czczo. Jeżeli wynik poziomu TSH będzie nieprawidłowy, konieczny może być pomiar stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i/lub FT3).

Otrzymanie wyniku TSH nieco powyżej normy nie przesądza o rozpoznaniu niedoczynności tarczycy. To może być np. skutek przebytej niedawno infekcji. Niewykluczone, że w takiej sytuacji lekarz poprosi nas o powtórzenie badania po miesiącu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze