Czosnek od wieków stosowany jest jako naturalny lek przeciwbakteryjny. To niskokaloryczne warzywo wzmacnia też odporność, obniża cholesterol, ciśnienie i jest dobre dla serca. Ale, niestety, nie każdy może jeść czosnek.

Dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny:

Muszą na niego uważać osoby, które cierpią na zespół SIBO charakteryzujący się zwiększoną liczbą nieprawidłowych bakterii w jelicie cienkim, a także mające skłonność do wzdęć.

Czosnek bogaty jest we fruktany, czyli węglowodany zaliczane do kategorii FODMAP (fermentujące oligosacharydy, disacharydy i monosacharydy oraz poliole). Te krótkołańcuchowe węglowodany są słabo przyswajalne przez organizm, docierają do jelita cienkiego, gdzie stają się pożywką dla bakterii. U części osób może to prowadzić do objawów powszechnie kojarzonych z zespołem jelita drażliwego: gazów, wzdęć i biegunki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze