Wiele kobiet na dolegliwości związane z miesiączką sięga po preparaty przeciwbólowe i rozkurczowe, nie sprawdzając ani ich składu, ani działania. Jak należy je brać, żeby nie wywoływały skutków ubocznych?

Przy bolesnych miesiączkach ginekolodzy zalecają stosowanie bezpiecznych środków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Dobierając lek, trzeba wziąć pod uwagę zarówno mechanizm powstawania bólu, jak i mechanizm działania przeciwbólowego leku. Jeśli dany lek jest w naszym przypadku nieskuteczny lub źle go tolerujemy, to należy go zmienić na inny preparat w obrębie tej samej grupy.

Z czym nie łączyć tych leków?

Na bolesne miesiączki polecane są m.in.: paracetamol, metamizol czy ibuprofen (należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Należy jednak pamiętać, że paracetamol wzmaga działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych i niektórych leków przeciwzakrzepowych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze