Prawie 30 proc. osób doświadczy zaburzeń lękowych przynajmniej raz w życiu. Co jest przyczyną patologicznych lęków, jaki mają wpływ na organizm i jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z lek. Iwoną Grobel, psychiatrą z Klinik Terapii "Allenort"

MARGIT KOSSOBUDZKA: Czym różni się lęk od strachu?

DR IWONA GROBEL: O lęku mówimy wtedy, kiedy nie wiemy, z czym to uczucie jest związane albo gdy jest nieadekwatne do sytuacji. Jest za bardzo nasilone i trwa długo.

Z kolei strach to jasna i krótkotrwała emocja. Odczuwając go, bardzo konkretnie potrafimy zdefiniować, czego się boimy. Odczuwamy strach np. przed gniewem szefa w pracy, przed egzaminem, przed alkoholikiem wracającym do domu itp. Strach jest po coś. Lęk nie zawsze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Druga część pytania zawartego w tytule, czyli jak odzyskać spokój, nie została w artykule uwzględniona. Stwierdza się, że lęków przybywa i że można nad nimi panować. Tylko obiecanego JAK nie widać. Tyle, to i sama wiedziałam.
    @alba
    No przecież wyeksplikowane zostało "Pamiętajmy jednak, że większość z nas może się nauczyć tak obchodzić się ze swoim ciałem i umysłem, by żyć spokojniej"' Trzeba się nauczyć
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @JerzyStanislaw
    No właśnie! A w tym wszystkim najważniejsze jest żeby
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @alba
    Dziennikarze często pytają czytelników w tytule
    już oceniałe(a)ś
    3
    0