Pacjentka niemająca objawów menopauzy, przechodząca przez nią bez specjalnych dolegliwości nie jest kandydatką do terapii menopauzalnej. A takie kobiety, jakkolwiek nieliczne, istnieją. Głównie dotyczy kobiet z nadwagą czy otyłych, bo tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny, które łagodzą przebieg menopauzy

Rozmowa z prof. Tomaszem Paszkowskim - ginekologiem ( kierownik III Katedry I Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie)

MARGIT KOSSOBUDZKA: Ile kobiet w Polsce stosuje hormonalną terapię menopauzalną (HTM)?

PROF. TOMASZ PASZKOWSKI: Nie ma dobrych szacunków, bo też nikt tych danych nie zbiera. Próbujemy to policzyć, ale nie jest to łatwe. Niewątpliwie jest to tylko parę procent. Nieważne, czy pięć, czy 8, bo są kraje na świecie, gdzie ten odsetek wynosi 30-40 proc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Brałam srodki antykoncepcyjne przez 25 lat - do 58 lat , czulam sie super. Pani ginekolog stwierdzila ze koniec bo jestem za STARA, a nie z powodu objawów menopauzy. Zmienila na htz ktora doprowadzila mnie w krotkim czasie do ruiny zdrowia, zglaszalam jej ze bardzo zle czuje sie ale ona kazala mi brac. Nie bede opisywac moich dramatycznych objawow. Ale trafilam do wspanialego ginekologa ktory przepisal inne srodki htz po ktorych czuke sie lepiej. Ale dochodzilam do zdrowia rok...
    @PolkawPolsce
    Dodam że mialam caly czas regularne miesiączki i pani ginekolog uznala za nalezy z tym skonczyc. Przepisala mi lek tak silny ze rozregulowala mij organizm.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @PolkawPolsce
    To kolejny przykład, że nie należy, a nawet nie wolno lekceważyć własnych odczuć i reakcji na leczenie, ale przede wszystkim nie przyjmować bezkrytycznie tego, co mówi lekarz i zawsze zasięgać opinii drugiego lekarza.
    Ślepa wiara dopuszczalna jest tylko w kościele. Tam, gdzie chodzi o nasze zdrowie, zawsze sprawdzać.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Od 20 lat jestem na hzt, jestem po 70 , czuje się i wyglądam na 10 lat mniej. Co roku robię badanie piersi, cytologię i badania krwi. Od 27 lat mam szczęście być pacjentka tej samej, wspaniałej ginekolozki, która przeprowadziła mnie przez okres menopauzy bez żadnych przykrych objawów. Oczywiście, miałam szczęście,ze moje zdrowie pozwoliło na tak długa terapie hormonalna.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Znajomaktora wciąż miesiączkowania w wieku 37 lat trafiła do ginekologa endokrynologa, ponieważ chciała zajść w ciążę, a nie mogła. Medyk popatrzywszy na nią 5 minut, stwierdził, że z pewnością weszła w okres menopauzy i że nie będzie próbował ją leczyć by , jak to się wyraził, nie denerwowała męża. Wyciągnął receptę i pieczątki,i zapisał jej htz. Od tamtej pory minęło wiele lat, a ona cały czas wcina estradiol na zmianę z progestagenem.
    @jakk15
    „ wciąż miesiączkowała w wieku 37 lat”?
    Czy ty wogóle wiesz co piszesz?
    Wiem, ignorancja nie boli, ale nie trzeba się z nią obnosić, a już na pewno nie upubliczniać, bo wstyd.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0