W tym tygodniu sięgamy w audycji po "Fałszerzy pieprzu", wydaną pod koniec roku książkę o dwóch rodzinach - polskiej i żydowskiej - Moniki Sznajderman. Wszyscy członkowie tej pierwszej przeżyli piekło II wojny światowej, z tej drugiej ocalał jedynie ojciec autorki Marek.

Czym jest Akademia Opowieści? Opowiedzcie nam o najważniejszym człowieku w waszym życiu. Wasze prace będziemy przyjmować do 31 marca 2017 roku [WIĘCEJ]

Wypełnij zgłoszenie konkursowe

Zapoznaj się z REGULAMINEM

„Fałszerze pieprzu” to napisana w bardzo delikatny sposób, ale przejmująca opowieść o bogatych przedsiębiorcach, ziemianach, getcie, Zagładzie, cudzie przetrwania, miłości, która połączyła dwa światy wcześniej istniejące jedynie obok siebie.

Ta historia zaczyna się od zdjęć, które do rodziny Sznajdermanów wróciły długo po wojnie ze Stanów Zjednoczonych. Widać na nich świat, który odszedł na zawsze, widać członków rodziny, których autorka nigdy nie miała okazji spotkać...

Książka "Fałszerze pieprzu" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Wracamy też w audycji do Akademii Opowieści. Magdalena Grzebałkowska wyjaśnia, dlaczego – o czym pisała już w „Dużym Formacie”, a z czym zgodziła się podczas spotkania w Szczecinie Magdalena Parys – w tworzeniu opowiadania o najważniejszej osobie w życiu należy unikać przymiotników. I kto dla niej był – jest taką właśnie osobą?

A najbliższe spotkanie Akademii 30 stycznia w Rondzie Sztuki w Katowicach. Gościem Michała Nogasia będzie pisarka Marta Fox.

 AKADEMIA OPOWIEŚCI

Opowiedz nam o najważniejszym człowieku w twoim życiu! To temat Akademii Opowieści, do której zapraszamy naszych czytelników. Szukamy opowieści, które nas uwiodą. Planujemy pomoc redaktorów i reporterów "Dużego Formatu" w przygotowaniu tekstów do druku na naszych łamach. Może to właśnie wasz bohater będzie tak interesujący, że pozna go cała Polska. I znajdzie swoje miejsce w historii. Dajcie mu szansę, zasługuje na to.

By pomóc w pracy nad waszymi opowieściami, wyruszamy w Polskę, by uczyć pisania. Chcemy bohaterów pełnych życia, z krwi i kości. Takich, o jakich milczą podręczniki, a przecież dla was najważniejszych. Nasi dziennikarze Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś i Włodzimierz Nowak zapraszają na warsztaty Akademii i poświęcą waszym opowieściom dużo więcej czasu niż akademicki kwadrans.

Rozmowa Michała Nogasia z Magdaleną Parys

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem