Mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża USA już ustawiają się przy maszynach do głosowania. Najbardziej dziwna, brudna i zarazem najważniejsza - z pewnością w tym wieku - kampania wyborcza w Ameryce dobiegła końca. Jaki będzie wynik? Nie wiadomo. Sondaże mówią o przewadze Joe Bidena nad obecnym prezydentem Donaldem Trumpem, ale przecież cztery lata temu poważni analitycy opierając się na badaniach amerykańskiej opinii publicznej przewidywali zwycięstwo Hillary Clinton...

Czeka nas dziś bardzo długa noc. Na wyborcza.pl będziemy na bieżąco śledzić wieści napływające z poszczególnych amerykańskich stanów i układać na tej podstawie wyborcze puzzle. Nasz korespondent Maciej Czarnecki przygotował specjalny poradnik dotyczący sposobu głosowania i jego przebiegu. Pierwsze wyniki wyborcze opublikują stany Kentucky i Indiana. Głosy elektorskie zgarnie Trump, potem będzie Georgia…  

https://wyborcza.pl/7,75399,26470663,jak-sledzic-noc-wyborcza-w-usa-uwaga-na-czerwone-i-niebieskie.html

Dane będziemy aktualizować na wyborczych mapach i w relacji na bieżąco.

Maciek finisz wyborczego maratonu śledzi z Pensylwanii,  jednego ze stanów, który cztery lata temu przesądził o zwycięstwie Trumpa. Z ludźmi rozmawia o pandemii i jej skutkach dla amerykańskiej gospodarki i społeczeństwa. Rozmawia ze zwolennikami Trumpa, opowiadają mu, że wolność rozumieją jako brak przymusu noszenia maseczki i brak obostrzeń.-  Trump ma wciąż szanse na reelekcje – pisze nasz korespondent.

https://wyborcza.pl/7,75399,26470463,dlaczego-trump-wciaz-ma-szanse-na-reelekcje-chociaz-zawalil.html

Gdy rok temu w redakcji zapadła decyzja, że wyślemy Maćka do USA, by relacjonował wybory, wydawało się, że będzie to podobna operacja, jaką przeprowadzaliśmy co cztery lata. Plany trzeba było szybko zmienić. W marcu zaczęła się pandemia, która błyskawicznie ogarnęła Amerykę, a w końcu koronawirus dotarł do Białego Domu, bo zaraził się sam Donald Trump i jego żona.

https://wyborcza.pl/7,75399,26364789,koronawirus-w-bialym-domu-nie-tylko-trump-sie-zakazil.html

Maciek zamiast oglądać z bliska wyborcze wiece, z bliska oglądał zmagania Ameryki z koronawirusem i opisywał jak pandemia uwidoczniła słabości kraju i wyostrzyła społeczne nierówności.

https://wyborcza.pl/7,75399,25896032,zwalniam-cie-dla-twojego-dobra.html

Maciek jutro rano będzie gościem wyborczego poranka wyborczej.pl

Od siódmej rano o wynikach wyborów i sytuacji w USA będziemy rozmawiać z  Donaldem Tuskiem, byłym premierem RP i  szefem Rady Europejskiej, Anne Applebaum, dziennikarką, zdobywczynią Pulitzera, Danielem Friedem, byłym ambasadorem USA w Polsce, oraz Stanisławem Skarżyńskim, korespondentem „Wyborczej” w Wielkiej Brytanii.

Pisze się historia. Bądźcie z nami w środę od 7.00 rano na wyborcza.pl!

Komentarze