We wtorek 29 września z "Wyborczą" ukaże się kolejny odcinek magazynu "Supermiasta" poświęcony polskim miastom.
W polskich miastach zapowiada się gorąca jesień. Już pierwsza fala pandemii mocno uderzyła i w zdrowie mieszkańców, i w finanse gmin. Teraz muszą ciąć inwestycje i wprowadzać podwyżki opłat, co bez najmniejszych skrupułów wykorzystują do ataków na samorządowców rządowe media. Przyjrzymy się funkcjonowaniu polskich miast w czasie pandemii.
W magazynie "Supermiasta" znajdą się m.in. poniższe tematy:
- Rozmowa z Katarzyną Sztop-Rutkowską, socjolożką z Uniwersytetu w Białymstoku o tym, jak koronawirus zmienił życie miast, jakie ujawnił mocne, a jakie ich słabe strony, czy zmienił priorytety, sposób myślenia mieszkańców i urzędników?
- Rozmowa z Pawłem Jaworskim, urbanistą o zauważalnych zmianach w miastach, o takich zjawiskach jak ucieczkach na peryferie, popyt na zielone działki, o miejskiej przestrzeni, potrzebie szerszych chodników.
- W dobie koronawirusa mieszkańcy mają potrzebę spędzania czasu na świeżym powietrzu - w parkach, na skwerach, w miejskich lasach. Czy miasta nadążają za tą potrzebą? Czy mają pomysły, wydają więcej pieniędzy na np. rewitalizację terenów zielonych?
- Zdrowe miasto. Czy miasto jest w stanie zadbać o dobrostan psychiczny i fizyczny mieszkańców? Czy działają programy profilaktyczne, czy wręcz przeciwnie zostały obcięte?
- Jak jeździmy po naszych miastach - widać powrót do samochodu. Specjaliści mówią, że to tylko chwilowy odruch, że ludzie prędzej czy później wrócą do komunikacji publicznej. Ale jak długo to potrwa? Jak miasta starają się powstrzymać ten odruch korzystania z prywatnych aut?
- Koronawirus w małym mieście - czy to, że mieszkańcy lepiej się znają sprawia, że lepiej przechodzą przez okres pandemii? Reportaż z małego miasta.
- Miasto online. Miasta musiały przeorganizować swoją pracę. Urzędnicy pracują zdalnie, inny jest obieg dokumentów. Ale czy to przekłada się na obsługę mieszkańców? Czy po pandemii urząd będzie bardziej online niż do tej pory?
- Z czego miasta musiały zrezygnować i jak łatają dziury po koronawirusie? Czego nie wybudują? Koronawirus odcisnął też piętno na budżetach obywatelskich - czy pojawiły się propozycje, których powodem czy konsekwencją jest pandemia?
- Szkoła w dobie pandemii. Jak miasta zorganizowały zajęcia w szkołach - świeży raport po pierwszych dniach od powrotu dzieci do szkół.
- Przed pandemią w wielu miastach biurowce rosły jak grzyby po deszczu. Czy koronawirus zagroził firmom, które wynajmują powierzchnie biurowe czy wręcz przeciwnie? Czy zmieniła się cena za metr wynajmu, a może jest wręcz odwrotnie? Jaka jest kondycja tego biznesu?
Wszystkie komentarze