11 kwietnia ukaże się „Wyborcza na Nowe Życie” - specjalne powiększone wydanie na Wielkanoc oraz sobotnie tygodniki „Wyborczej” - „Wysokie Obcasy” i „Nasza Europa”.
W numerze m.in.:
Olga Tokarczuk: Coś nas testuje
Nie dopuszczaliśmy myśli, że ten globalny, ruchliwy, pełen ludzi świat nie będzie działał w nieskończoność na starych zasadach. Może wyobraźnię trzeba ćwiczyć na specjalnych zajęciach tak samo, jak ćwiczy się ciało na lekcjach wychowania fizycznego?
Z noblistką rozmawia Michał Nogaś.
Pięćsetna rocznica Rafaela
Zacznijmy od tego, jak widział się sam. Z autoportretu, który namalował w 1504 roku, patrzy 20-letni mężczyzna o jasnej, spokojnej twarzy kogoś, kto na pozór przeżył jeszcze niewiele, ale już dużo rozumie. Jego twarz nie zdradza dramatów, niczego nie kwestionuje. Nie wątpi w sens świata takiego, jaki jest. Nie obciążają go żaden cień, żadne wyrzuty sumienia. Eksponuje młodzieńczą urodę z niewinnym bezwstydem, z jakim na jego niewielkim obrazie z tego samego czasu błogosławiący Chrystus odsłania ranę na boku. „Taki jestem”, wydaje się mówić, i może tylko w tej bezpretensjonalności dałoby się dostrzec jakiś rodzaj dumy.
Pisze Jarosław Mikołajewski.
Najlepsza kawa w mieście. Opowiadanie Etgara Kereta
Wiedziałem, że to niemożliwe. Przecież byłem tam, w pokoju, kiedy onkolożka pokazywała mamie i mnie zdjęcie rentgenowskie, a na nim guz blokujący przełyk, jak kulka waniliowych lodów w pucharku z wafla. Mój ojciec, orzekła głosem stłumionym, ale autorytatywnym, nigdy więcej nie będzie mógł pić. I oto my w miły słoneczny dzień siedzimy razem w najbardziej hipsterskiej kawiarni w mieście, ja wciąż wlepiam wzrok w swoją parującą kawę, a on obok mnie uśmiecha się po wchłonięciu swojego podwójnego espresso.
Adam Michnik o chrześcijaństwie
Fascynował go „skandal chrześcijaństwa”, stawiane człowiekowi wbrew jego naturze wymogi, jak ten, by miłować nieprzyjaciół. Gdzie w tym wolność?
Magdalena Grochowska.
Małgorzata Kidawa-Błońska: Żyliśmy tak, jak byśmy byli nieśmiertelni
Kaczyńskiemu pasują wybory w maju – w czasie wzrostu zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa. Zanim przedsiębiorcy, którzy już są w rozpaczy, odczują brak takiej pomocy ze strony rządu, jakiej oczekiwali.
Rozmowa Donaty Subbotko.
Kurs człowieczeństwa
Oto wyjechaliśmy do dużego miasta, wynajęliśmy mieszkanie, na które musimy wydawać połowę pensji, ale mamy poczucie wyższości wobec tych, którzy zostali w małych miastach, na mniej prestiżowych stanowiskach. Koronawirus pokazał, że powinniśmy wielkim prestiżem i szacunkiem otaczać wcale nie tych, których pracę łatwo przenieść do domu, ale tych, którzy muszą pozostać na posterunku.
Z siostrą Małgorzatą Chmielewską rozmawia Błażej Strzelczyk
„Ale Historia” poleca. Pierwsza kobieta, która samotnie okrążyła świat
Nellie Bly w podróż dookoła świata wzięła tylko bagaż podręczny o wymiarach dużej torebki – 40 na 18 cm. Zrezygnowała nawet z dodatkowej sukienki, w jeden dzień krawiec uszył jej suknię, która miała wytrzymać trzy miesiące.
Pisze Marta Grzywacz.
Byliśmy drużyną uzbrojoną w pióra
Nas, ludzi z różnych krajów, tradycji i środowisk, ale z tego samego rocznika, łączył rodzaj porozumienia. To pamięć optymistycznej rewolty, poczucia, że nasze pokolenie jest gospodarzem świata. To nie było tylko polskie doświadczenie. I nie zależało tylko od młodości, bo nie wszystkim z czasem przeszło.
Z Ireną Grudzińską-Gross rozmawia Paulina Milewska.
Hamlet zabija śmiechem
Oddzielny gatunek to żarty absurdalne. Na przykład: „Przychodzi facet do lekarza: »Panie doktorze, zjadłem pizzę razem z opakowaniem. Czy ja umrę?«. »Wszyscy umrzemy«. »Boże, co ja narobiłem?«”.
O żartach aktorów pisze Jarek Szybrycht.
Specjalne wydanie „Wyborczej” na Wielkanoc - już w sobotę 11 kwietnia.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze