Jak radzić sobie z narastającą frustracją z powodu izolacji? Czy zdalna edukacja dzieci ma sens? W jaki sposób Urszula Brzezińska-Hołownia łączy miłość do pracy i rodziny? Czy mogliśmy uniknąć COVID-19? Jak w dobie koronawirusa, wygląda dzień Katarzyny Bosackiej? Jak łączyć pracę zdalną z codziennością domową? "Wysokie Obcasy" już w sobotę, 4 kwietnia w "Wyborczej".

Rodzina jest ważna, ale moim zdaniem sieć społeczna jest nawet ważniejsza: znajomi, przyjaciele, ludzie, z którymi pracujemy, sąsiedzi. I to, co może nas potwornie frustrować w izolacji, to właśnie utrata tych sieci. Z Cezarym Żechowskim, psychiatrą, psychoterapeutą, rozmawia Agnieszka Jucewicz.

Ponadto w sobotnich „Wysokich Obcasach”:

  • WIRUS W POLSKIEJ SZKOLE

– Najstarsza córka, 15 lat, jakoś sobie radzi. Wczoraj siedziała cały dzień: po 20 ćwiczeń z matematyki i chemii, wypracowanie z polskiego, lekcja zdalna z angielskiego. Nawet z przedsiębiorczości dostała zadanie: miała wymyślić biznes na czas pandemii. Czas na wymyślanie biznesu znalazła dopiero o 21. Na dodatek każdy nauczyciel preferuje inną formę kontaktu: jedni stworzyli maile, na które trzeba przesyłać sfotografowane prace, inni wolą grupy na Messengerze, jeszcze inni przysyłają zadania na Librusie – wylicza Małgorzata. Pan od WF-u w klasie jej 12-letniego syna zadał godzinny trening i zarekomendował, by rodzice ćwiczyli razem z dziećmi, by ich zmotywować. – Tylko skąd ja mam wziąć tę wolną godzinę?! – Małgorzaty Stasiek z Gdańska. Jak uczyć w dobie koronawirusa? Jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? Tekst Magdaleny Kursa i Olgi Szpunar.

  • KOCHAM ZAPACH NAFTY

Zawsze uważałam, że in vitro jest błogosławieństwem dla rodzin, które chcą mieć dzieci, a nie mogą. Byłabym okrutna, gdybym powiedziała, że ktoś nie może korzystać z takiego daru medycyny, mając Marysię i widząc, jakie to jest szczęście, jak dużo daje obecność dziecka. Jeżeli więc chodzi o in vitro, to to jest temat, w którym się nie do końca zawsze rozumieliśmy, choć Szymon pod wpływem rozmów z rodzinami, które skorzystały z tej procedury, kilka lat temu zmienił pogląd w tej sprawie. Dla mnie jest oczywiste, że ludzie pragnący dziecka powinni móc starać się tyle razy, aż im się uda. Nie mamy prawa zabierać im takiej szansy i takiej nadziei. O lataniu myśliwcami, mężu, córce Marysi i trudach bycia matką, Natalii Waloch opowiada Urszula Brzezińska-Hołownia.

  • KOBIETA NIETOPERZ

W trakcie eksploracji prowincji Junnan wirusolodzy wykryli u sześciu gatunków nietoperzy zróżnicowaną grupę koronawirusów. Czasem jeden osobnik był zainfekowany kilkoma jego odmianami. Dla badaczy stało się oczywiste, jak wielkie oznacza to zagrożenie i że w takich warunkach może z łatwością dochodzić do niebezpiecznych mutacji. Shi Zhengli twierdzi, że odtąd nie mogła już spać spokojnie. Zaczęło ją prześladować widmo nadciągającej pandemii. Jak doszło do powstania SARS-C0V-2? Kim jest Shi Zhengli i jaką rolę pełni w badaniu COVID-19? Dlaczego jest on karą, którą natura wymierza ludzkiej rasie? Tekst Evy Milczarek.

  • PRACA W DOMU? NIE JESTEŚ SAMA!

W domu wyczuwa się lekkie napięcie. – Martwimy się, co dalej będzie z pracą, gdy nadejdzie kryzys gospodarczy – przyznaje Magda. Na sprzątanie domu nie ma już czasu. – Na ponad 30 metrach kwadratowych nie ma jak chodzić, bo są rozsypane klocki Lego i wiele innych rzeczy. Wszystkie powierzchnie płaskie poza podłogą zajęte są przez pranie, a stół – przez książki dzieci. Gdy dzieci nie mają gdzie siedzieć, przenoszą się do naszego łóżka. Historie mam pracujących zdalnie przytacza Magdalena Warchala.

  • CIESZĘ SIĘ, ŻE Z CÓRKĄ MAMY CO JEŚĆ

Zawiesić działalności nie mogę, bo na jej uruchomienie wzięłam dotację. I muszę przetrwać przynajmniej rok. W umowie z pośredniakiem na dotację nie było zapisów na wypadek pandemii… Mam poczucie, że rynek usług po koronawirusie mocno się zmieni. Że zostaną sieciówki i korporacje, a takie jednoosobowe firmy jak moja utoną. Że dramatycznie skończy się moje marzenie o byciu na swoim. Na razie cieszę się, że z córką mamy co jeść. Z Karoliną Wołodkowicz, kosmetyczką z Lęborka, właścicielką Imperium Piękna, rozmawia Aleksandra Lewińska.

  • KUCHNIA NA CZAS EPIDEMII

– W czasach, gdy tracimy kontrolę, a wraz z nią poczucie bezpieczeństwa, próbujemy rozpaczliwie dać sobie choćby pozory normalności – mówi mi Marta Gruhn, psychoterapeutka z warszawskiej kliniki Psycholodzy Lwowska. – Taką prostą czynnością, która nam te pozory stwarza, może być gotowanie. Podpowiadamy jak szybko i smacznie przygotować ryż z groszkiem oraz focaccie z rozmarynem.

„Wysokie Obcasy” już w sobotę, 4 kwietnia w „Wyborczej”

Komentarze