W poniedziałek 27 stycznia numer tygodnika "Ale Historia" będzie poświęcony rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. A także pamięci o Zagładzie oraz rozliczaniu się Niemców ze zbrodniami III Rzeszy. We wtorek z "Wyborczą" ukaże się dwustronny dodatek o Auschwitz-Birkenau z najważniejszymi danymi liczbowymi oraz informacjami dotyczącymi obozu i jego wyzwolenia.
W "Ale Historia" m.in.:
- Odcinanie złej przeszłości. Mirosław Maciorowski rozmawia z prof. Klausem Bachmannem o tym, jak Niemcy rozliczali się z nazizmem
Tuż po wojnie Niemcy nadal uważali Hitlera za męża stanu, któremu po prostu się nie powiodło. A antysemityzm deklarowało wciąż ok. 40 proc. ludzi. Mimo katastrofy w ich świadomości niewiele się zmieniło. Dopiero w latach 60. zaczęli rozumieć, jak straszne zbrodnie popełnili naziści.
- Najbardziej baliśmy się sąsiada. Joanna Banaś poleca książkę „Ostatni Sprawiedliwi” Anny Piątkowskiej i Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli
Za zadenuncjowanie Żyda podczas okupacji można było dostać kilo cukru. Za pomaganie mu – karę śmierci. „Ostatni Sprawiedliwi” to 500 stron lektury trzymającej w napięciu i zmuszającej do refleksji.
- Przypadek Johanny Langefeld. O nadzorczyni Ravensbrück i Birkenau, którą więźniarki uratowały przed sądem, pisze Marta Grzywacz
Miała zorganizować obóz dla kobiet w Auschwitz-Birkenau, nie wytrzymała psychicznie warunków, które tam panowały. Przypuszczalnie symulowała kontuzję, żeby opuścić obóz. I się jej udało.
- Nie ma się czego bać. Mirosław Maciorowski pyta Łukasza Adamskiego, historyka i politologa, czy dokumenty opublikowane przez Rosję są coś warte
Akcja odtajniania przez Rosję dokumentów z czasów drugiej wojny światowej wygląda na jakieś emocjonalne reakcje i ad hoc wydawane dyrektywy: macie znaleźć coś, co pozwoli dokopać Polakom.
We wtorkowym dodatku "Wyborczej" redakcja przedstawi najważniejsze dane dotyczące liczby więzionych i zamordowanych w Auschwitz oraz opis kompleksu obozowego (obóz koncentracyjny Auschwitz I, obóz zagłady Auschwitz II - Birkenau, obóz pracy Auschwitz III - Monowitz).
W dodatku ukaże się też tekst Bartłomieja Kurasia o tym, co zobaczyli żołnierze Armii Czerwonej, którzy wyzwalali obóz w styczniu 1945 r.
"Ale Historia" w poniedziałek 27 stycznia w "Wyborczej". Dodatek specjalny "Auschwitz 194-45 we wtorek, 28 stycznia w "Wyborczej".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze