Jak sowiecka prasa pisała o pakcie Stalina z Hitlerem i ataku na Polskę?

W specjalnym wydaniu „Ale Historia” komentujemy słowa Władimira Putina, w których oskarża Polskę o współudział w wywołaniu II wojny światowej i przypominamy, co tak naprawdę zawierał pakt Ribbentrop-Mołotow. Pokazujemy dlaczego tezy, które stawia Putin są nieprawdziwe i wyjaśniamy, dlaczego prezydent Rosji zdecydował się na kłamliwą narrację historyczną.

Publikujemy mapę, na której Stalin i Ribbentrop zaznaczyli strefy wpływów Związku Radzieckiego i III Rzeszy. Analizujemy też, jak sowiecka gazeta „Prawda” opisywała atak na Polskę i podpisanie paktu z Niemcami - przytaczamy m.in. fragmenty archiwalnych numerów z tego okresu.

2 września „Prawda” wzniośle komentowała ten fakt [ratyfikowania paktu z Niemcami], twierdząc, że to „zwrot w historii Europy i nie tylko Europy”. Chwaliła kunszt Mołotowa, który „obnażył intrygi i brudne sztuczki” podżegaczy wojennych. A o jego wystąpieniu pisała, że to „demonstracja triumfu pokoju sowieckiego świata”. Podkreślała, że radziecka polityka zagraniczna „wyraża wolę całego narodu” i „opiera się na leninowskiej zasadzie stosunków dobrosąsiedzkich ze wszystkimi narodami, które są gotowe uczciwie utrzymywać takie stosunki z narodem sowieckim”. (…) O ataku Niemiec na Polskę „Prawda” poinformowała w niedużej relacji na przedostatniej stronie. Obok znacznie większego artykułu o posiedzeniu Reichstagu i mowie Hitlera, który wyjaśniał powody agresji polskimi prowokacjami i zapowiadał kres porządku wersalskiego - pisze Mirosław Maciorowski, naczelny „Ale Historia”.

„Cała Prawda” - specjalne wydanie „Ale Historia” o pakcie Ribbentrop-Mołotow ukaże się w środę 8 stycznia z „Gazetą Wyborczą” .

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem