We wtorek, 10 grudnia, Olga Tokarczuk odbierze Literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji tego dnia do „Wyborczej” będzie dołączony pamiątkowy plakat z wizerunkiem noblistki.

Na odwrocie plakatu jest przegląd literackiej twórczości Olgi Tokarczuk. Dziennikarka Natalia Szostak opisuje najważniejsze książki noblistki.

Zaczęło się od niszowego tomiku wierszy i od odbijania się od drzwi wydawców z pierwszą powieścią. Ale gdy 26 lat temu Olga Tokarczuk wreszcie zadebiutowała powieścią „Podróż ludzi Księgi”, niemal od razu było wiadomo, że do głosu doszła pisarka wyjątkowa.

(…)

Pierwsza powieść młodej psycholożki powstawała z trudem. - Pamiętam bolesne zmaganie się z formą, trudności w zapanowaniu nad postaciami, zmaganie z konsekwencją w narracji - wspominała Olga Tokarczuk. A gdy „Podróż ludzi Księgi” była już gotowa i wydawało się, że najtrudniejsze za nią, okazało się, że opowieść o XVII-wiecznej Francji niekoniecznie przemawia do wydawców. Polska początku lat 90. była przede wszystkim zainteresowana konsekwencjami transformacji ustrojowej. Olga Tokarczuk nie wpisywała się w ten nurt. Od początku tworzyła po swojemu.

Plakat z Olgą Tokarczuk oraz relacja z przygotowań i uroczystości wręczenia nagrody Nobla w Sztokholmie już we wtorek, 10 grudnia w "Wyborczej". 

Cena wtorkowego wydania „Wyborczej” z plakatem to 4,99 zł.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem