Kiedy dostała Nobla, nasz świat zastygł w niedowierzaniu. Ta Olga Tokarczuk, która ubiera się w lumpeksach? Ta, która maluje paznokcie na granatowo, a w koronę z dredów wkłada kolorowe koraliki? Która chce sadzić na swojej wsi słoneczniki, ocalić lokalną szkołę, urządzać w domu festiwale literackie? Kobieta, której zdarzało się w płaszczu narzuconym na pidżamę zejść do sklepu po bułki? Która je w barach mlecznych, jeździ rowerem i zdziera gardło na demonstracjach? Jak taką Olgę odziać w noblowskie szaty i koturny? O noblistce pisze Dorota Wodecka.
Ponadto w numerze:
Prawdziwa matka? A co to znaczy?
Kiedy córka powiedziała mi, że czuje się chłopcem, bardzo się bałam. Zastanawiałam się, czy opacznie nie zrozumiała sensu mojej walki o prewencję w leczeniu raka piersi, gdy poddałam się podwójnej mastektomii i straciłam obie piersi. Myślałam, czy aby na pewno wzorce kulturowe, które jej pokazuję, właściwie na nią oddziałują. Ale kiedy zaczęłam rozmawiać na ten temat z jej przyjaciółmi, przekonałam się, że oni patrzą na tę kwestię z zupełnie innego punktu widzenia - z Angeliną Jolie o mniejszościach seksualnych, definiowaniu grup społecznych poprzez kolor skóry, dzieciach, aktorstwie i rodzinie rozmawia Artur Zaborski.
Dni zaciśniętych szczęk. Krystyna Kofta o menopauzie
- Gdy schudłam kilka kilogramów w ciągu miesiąca, cieszyłam się, że jestem szczupła! Wkrótce wpadłam w ciężką depresję, jakiej nie miałam nigdy wcześniej. Nie mogłam wstać z łóżka, żeby wziąć prysznic, czego sobie wcześniej nie wyobrażałam. Dostałam psychotropy. Było gorzej, rzuciłam je. To nie była menopauza, to rak zżerał mnie od środka, a ja się nie badałam. Popełniłam wielki błąd zaniechania, za który drogo zapłaciłam.
Moda w walce z przemocą
W regionie Chihuahua od połowy lat 90. XX w. zamordowano setki kobiet. Jak twórczynie pracowni NI EN MORE chcą zainteresować świat dramatem w Meksyku? Opowiada Katarzyna Seiler.
Nienawidzę cię z miłości
Choć nienawiść kojarzy nam się z agresją, bywa oczyszczająca. Miłość się z jej powodu nie kończy i nie zaczyna się przemoc. Czy można jednocześnie kochać i nienawidzić? Pisze Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka.
Stałe rubryki:
Kuchnia: Co i jak warto kisić na zdrowie? Magda i Mikołaj zaczynali od kimchi. Dziś kiszą inne warzywa, robią także jogurty i octy
Zdrowie: Skąd się biorą problemy ze stawami? Jak im zapobiegać? Co powinno nas skłonić do wizyty u reumatologa? Dr Adrian Rymarczyk, ortopeda traumatolog, odpowiada na pytania Ewy Pągowskiej.
Męska końcówka: Mam łatkę dziwaka. Z Willemem Dafoe, amerykańskim aktorem, rozmawia Anna Serdiukow.
„Wysokie Obcasy”, już w sobotę, 19 października w „Wyborczej”. Chcesz czytać "Wysokie Obcasy" premierowo w wersji cyfrowej? Wejdź na WysokieObcasy.pl i zapisz się na newsletter.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze