Człowiek ma większą szansę zostać zabity przez komara niż rekina, bo komary przenoszą malarię, wskutek której umiera rocznie nawet milion ludzi, w większości dzieci. Psy, krowy, świnie – wszystkie te zwierzęta są bardziej niebezpieczne od rekinów. W USA rekiny zabijają statystycznie jedną osobę rocznie, tyle samo co aligatory i niedźwiedzie. Węże jadowite zabijają sześć osób. Pająki – siedem. Krowy – 20. Psy – 28. Pszczoły, osy i szerszenie – 58. A w wypadkach samochodowych giną 33 tys. osób rocznie! Trzeba pomyśleć o tym w ten sposób: jeśli nie boisz się jechać nad morze samochodem, tym bardziej nie powinnaś bać się wejść do wody.
Co roku ludzie zabijają 180 mln rekinów – na suplementy, zupę rzekomo wspomagającą potencję, kremy do twarzy, paluszki rybne. Jesteśmy po to, żeby je chronić. „Po co rekinom anioł stróż?” Z Ellą Addison i Julie Andersen rozmawia Martyna Wojciechowska.
Ponadto w numerze:
Pierwszy komputer, który stworzył, nazwał Lisa. Ale kiedy jego córka pytała, czy to na jej cześć, zaprzeczał. Dopiero po latach, gdy zapytał go o to Bono, Steve Jobs przyznał, że oczywiście, nazwał komputer imieniem swojej pierwszej córki. Córki, której najpierw się wyparł i którą potem latami wykluczał ze swojego życia. Był wszędzie, na okładkach, na billboardach. Był znany, ważny. Dla swojej córki Lisy im bardziej był nieobecny, tym stawał się ważniejszy. „Ojciec, który mnie odrzucił” opowieść Lisy Brennan-Jobs wysłuchała Paulina Reiter.
Kiedy miałam 29 lat, spotkałam Dominika. Był gejem, katolikiem i cierpiał. Byłam wówczas młodą zakonnicą, studiowałam matematykę i wydawało mi się, że jestem otwarta. W gruncie rzeczy jednak nic nie wiedziałam o osobach homoseksualnych. Dopiero kiedy usłyszałam historie osób takich jak Dominik, zrozumiałam, że cierpią, bo nie są akceptowane w rodzinach, a Kościół je odrzuca. To był rok 1971. Moja przełożona powiedziała mi, że mu simy im wyjść naprzeciw. Zostałam oficjalnie oddelegowana do pracy duszpasterskiej z osobami homoseksualnymi. Razem z zaprzyjaźnionym księdzem zaczęliśmy od organizowania mszy dla gejów i lesbijek, najpierw w domach, potem w kościołach. „Zakonnica od gejów i lesbijek” – z siostrą Jeannine Gramick rozmawia Marta Abramowicz.
Z gniewem trzeba ostrożnie. Chcesz dać upust swojej frustracji, złości? To wal w poduszkę, boksuj worek treningowy, poskacz, idź do lasu i co masz na wątrobie, to wykrzycz. Ale gdy nasz gniew sięga drugiego człowieka, robi się strasznie. Przekraczasz bezpieczną granicę. Tak się stało w Białymstoku podczas Marszu Równości. „Nie dam się ponieść gniewowi” z aktorką Małgorzatą Foremniak o aktorstwie, tybetańskich sposobach na odnalezienie równowagi, rodzinie i życiowych klęskach rozmawia Aga Kozak.
Bliski kontakt z nauczycielem jest kontaktem wysokiego ryzyka epidemiologicznego. Oczywiście na pierwszej linii frontu są ci, którzy uczą w przedszkolach i najmłodszych klasach: ocierają zasmarkane nosy, chwytają lepkie paluszki, prowadząc niewprawne ręce po linijkach zeszytów, zbierają uściski. A wraz z nimi – patogeny podopiecznych. „Zdrowie naszej Pani”. O układach odpornościowych nauczycielek i nauczycieli opowiada Irena Cieślińska.
Znamy ją z vinho verde, fado, pastéis de nata. A Portugalczycy wymyślili też tempurę. „Nie tylko sardynki”. Czego jeszcze nie wiemy o Portugalii? Z Bartkiem Kieżunem, dziennikarzem, blogerem kulinarnym, rozmawia Małgosia Minta
W okolicach czterdziestki nie da się już ukryć nieprzespanej nocy, papierosów, godzin spędzonych przed komputerem. Zdradza nas kondycja skóry wokół oczu. Jak sobie z tym radzić? Maria Kowalczyk podpowiada jak radzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi, podkówkami i obrzękami pod oczami, które z upływem lat dodają twarzy smutnego wyrazu.
Muza? To takie okrągłe słowo. Kobiety, które tak nazywano, współtworzyły dzieła, były niezwykłymi osobowościami. „Mauzoleum miłości” z Céline Sciammą, reżyserką „Portretu kobiety w ogniu”, rozmawia Anna Tatarska.
Zbrodnie i przestępstwa wykluczają możliwość zostania księdzem. Co więcej, jest cała lista ciekawych rzeczy, które nie pozwalają na wstąpienie do seminarium. „Udając księdza” z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza do filmu „Boże Ciało”, rozmawia Paulina Milewska.
Wysokie Obcasy w sobotę, 12 października w „Wyborczej”
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze