Co się należy pieszemu, gdy wjedzie w niego rowerzysta? Czy możemy pozwać do sądu kogoś, kto uderzy w nas na hulajnodze elektrycznej? W jakim stopniu rodzice odpowiadają za szkody wyrządzone przez małych rowerzystów? Informator w środę, 18 września w "Gazecie Wyborczej"

Z roku na rok przybywa różnego rodzaju wypadków i zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. W wielu z nich szkody ponoszą sami cykliści, ale nierzadko poszkodowani przez nich są także inni uczestnicy ruchu.

Według policyjnych statystyk w 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w 4712 wypadkach. Zginęło w nich 286 rowerzystów, a rany odniosło 4259 osób. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba wypadków z udziałem rowerzystów zwiększyła się aż o 500, czyli o prawie 12 proc. W zeszłym roku rowerzyści przyczynili się do powstania 1713 wypadków, w których zginęły 132 osoby, a 1636 osób zostało rannych. W porównaniu z 2017 rokiem takich wypadków jest więcej o prawie 11 proc. Stosunkowo dużą liczbę wypadków powodują dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Coraz częściej poszkodowani przez rowerzystów zgłaszają się do kancelarii prawnych, prosząc o pomoc w uzyskaniu zadośćuczynienia albo odszkodowania. Co należy się takim osobom i jak mają sobie radzić?

Poradnik:  Co się należy poszkodowanym w wypadkach z udziałem rowerów i hulajnóg - w środę w "Gazecie Wyborczej".

Komentarze