Darmowe leki i zwiększona dzienna stawka żywieniowa w szpitalach - to propozycja Ministerstwo Zdrowia dla kobiet w ciąży. Zmiany mają wejść w życie jeszcze przed wyborami.

Program pomocy dla kobiet w ciąży to kilka ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. Część z nich już obowiązuje, pozostałe wejdą w życie za kilka tygodni.

Szczegóły programu "Ciąża plus" zapisano w projekcie  „o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw”. Przewiduje bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Będą one przysługiwać od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu.

Na liście darmowych leków znajdą się te ratujące życie i zdrowie. Nie będzie jednak na niej żadnych witamin, ani przepisywanego często przez lekarzy pierwszego kontaktu kobietom w ciąży kwasu foliowego

Recepty na bezpłatne leki (oznaczone jako leki "C") mają wystawiać ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia do bezpłatnych recept będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarze innych specjalizacji, takich jak diabetologia czy hipertensjologia.


Programem - jak szacuje rząd - może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie. 


Kolejny program, który ma wejść w życie przed wyborami to „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy”. Objęte nim kobiety mają mieć lepsze i zdrowsze posiłki w szpitalach.

Co jeszcze się zmieni? Poradnik "Ciąża plus" w poniedziałek 16 września w "Gazecie Wyborczej".

Komentarze