Kto ma prawo do zasiłku wyrównawczego? Taki zasiłek może dostać pracownik który z powodu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej ma problemy w wykonywaniem pracy na swoim dawnym stanowisku, sprzed choroby czy wypadku.

Z powodu tych trudności (fachowa nazywa się to zmniejszeniem sprawności) możemy zostać przez szefa przeniesieni na inne stanowisko pracy z mniejszą pensją.

Aby jednak pracownik na tej zmianie nie stracił wprowadzono właśnie zasiłek wyrównawczy - czyli wyrównanie wynagrodzenia do wysokości tego sprzed wypadku.

Nie każdy jednak takie wyrównanie dostanie.

Pracownik musi - jak czytamy w przepisach - „poddać się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy”.

A więc musimy po obniżce pensji i zmianie stanowiska poddać się rehabilitacji. Nie chodzi przy tym o zabiegi  medyczne, ale o szkolenie i przyuczenie do nowego miejsca pracy.

Gdzie taką rehabilitację możemy podjąć? Ustawa wymienia „zakładowe lub międzyzakładowe ośrodki rehabilitacji zawodowej”.

Równie dobrze jednak przyuczenie do nowej pracy  możemy odbywać na  wyodrębnionym specjalnie dla nas przez szefa stanowisku pracy w naszym dotychczasowym zakładzie.

Komu się należy renta wyrównawcza, sprawdź w poniedziałek, 2 września w "Wyborczej".

Komentarze