Pieniądze z likwidacji książeczki będzie można wykorzystać na nowe rodzaje inwestycji. Tak przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

W PRL-u władze zachęcały ludzi do oszczędzania na książeczkach mieszkaniowych. W latach 80. inflacja sprawiła, że zgromadzony wkład nie wystarczał na mieszkanie, a na książeczkach pozostawały niewielkie, zazwyczaj symboliczne sumy.

Dziś ich właściciele mogą się starać o wypłatę premii gwarancyjnej, czyli pieniędzy, które będą rekompensatą za to, że zgromadzone oszczędności straciły wartość.

Problem w tym, że rodzajów inwestycji, na które można przeznaczyć premię jest bardzo niewiele - dlatego rzecznik Praw Obywatelskich apelował do rządu o zmianę prawa. 

Grupa inwestycji ma zostać rozszerzona m.in. o opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Rząd przewiduje to w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Na co jeszcze będzie można uzyskać pieniądze?

Informator o zmianach w wypłacie premii z książeczek mieszkaniowych w poniedziałek 26 sierpnia w "Gazecie Wyborczej".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem