W numerze:
Ukraina. Nowe rozdanie w Kijowie
Najgroźniejsze dla Ukrainy jest stworzenie iluzji w społeczeństwie, że oligarchię można pokonać i już jej nigdy nie będzie. Uczciwiej byłoby założyć, że trzeba ją ograniczyć - mówi Paweł Kowal.
Benia - oligarcha, który stoi za prezydentem Zełenskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest blisko związany z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Kim jest człowiek, który pokazał w przeszłości, że może być niebezpieczny dla prezydentów.
Godzina prawdy dla Zełenskiego i UE
Nawet najbardziej optymistyczny scenarzysta nie mógłby sobie wyobrazić tak wspaniałego scenariusza dla Wołodymira Zełenskiego. Po wcieleniu się w rolę nauczyciela, który nieoczekiwanie został głową państwa w serialu telewizyjnym „Sługa Narodu”, w kwietniu były komik został naprawdę wybrany na prezydenta Ukrainy. Wierząc w swoją popularność 41-letni aktor rozwiązał parlament uformowany za jego poprzednika Petra Poroszenkę i ogłosił przedterminowe wybory, ten zakład również wygrał.
Radziecki renesans w Moskwie
Tego lata Rosja wspomina apokaliptyczne filmy Andrieja Tarkowskiego, katastrofę w Czarnobylu i sztukę Związku Radzieckiego. Dlaczego?
Boris Johnson nie odważy się na brexit bez umowy
Brexit będzie dużym sprawdzianem dla Borisa Johnsona. „Rzeczywistość szybko dogoni nowego przywódcę torysów i premiera” - mówi były brytyjski premier Tony Blair.
Czas „krótkiej smyczy” w niemieckiej stolicy karnawału
Wydarzenia z nocy sylwestrowej w Kolonii w 2015 r. stały się punktem zwrotnym w niemieckiej polityce imigracyjnej. Ale w Nadrenii-Westfalii nie osłabiły chęci do przyjmowania uchodźców.
Zbiegli Kameruńczycy w Saksonii
Historia rodziny z Kamerunu zmagającej się z nietolerancją.
Kulturalnie polecamy. Europejskie święto gier, czyli Gamescom w Kolonii
Gamescom to największe w Europie targi elektronicznej rozrywki, niemal w niczym nie ustępujące słynnym E3 w Los Angeles. Rok temu Kolonię odwiedziło 370 tys. uczestników z całego świata. W tym roku ma ich być jeszcze więcej. I nic w tym dziwnego, w końcu wszyscy chcą zobaczyć „Cyberpunk 2077”, nową grę Polaków ze studia CD Projekt RED.
Rosja nadal zderza się z unijną solidarnością
Kiedy UE nakładała sankcje na Rosję latem 2014 r., w Brukseli niewielu oczekiwało, że restrykcje wymagające przedłużania co pół roku za jednomyślną zgodą wszystkich 28 krajów Wspólnoty przetrwają choćby dwa-trzy lata. A jednak czerwcowy szczyt Unii, zgodziwszy się bez sporów, co do braku postępu w realizacji porozumień rozejmowych w Donbasie, znów podtrzymał unijne sankcje – tym razem do końca stycznia 2020 r.
Kartka z kalendarza: 9 sierpnia 1961 r. Wielka Brytania chce do Europy
Harold Macmillan, brytyjski premier z ramienia Partii Konserwatywnej, złożył wniosek o otwarcie negocjacji ws. członkostwa swojej ojczyzny w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej.
Życie codzienne Europejczyka
Hiszpanie walczą z napaściami seksualnymi, Duńczycy wlepiają grzywny za zakrywanie twarzy, a Włosi wojują z McDonald’sem.
Tygodnik "Nasza Europa" w sobotę 3 sierpnia razem z "Gazetą Wyborczą" oraz z "Wysokimi Obcasami".
Wszystkie komentarze