Jak sporządzić testament?
Są dwie drogi: spisać ostatnią wolę własnoręcznie lub pójść do notariusza.
Pierwsze rozwiązanie jest najprostsze i bezkosztowe. Trzeba jednak pamiętać, że dokument musi być od pierwszej litery do ostatniej kropki spisany własnoręcznie. Nie można go napisać na maszynie czy wydrukować z komputera, ani nikomu podyktować, bo ma ładniejszy charakter pisma. Ale uwaga! Testament musi być czytelny – jeżeli pisma nie da się odczytać, testament będzie nieważny.
Ważne! Testament własnoręczny nie wymaga świadków.
Dokument zawierający naszą ostatnią wolę nie musi być zatytułowany „testament”. Ważna jest bowiem jego treść, a nie tytuł. Musi być za to podpisany imieniem i nazwiskiem oraz opatrzony datą, choć to ostatnie zastrzeżenie nie jest obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że brak daty może rodzić pytania, np. czy w chwili, w której testament został sporządzony, osoba go spisująca była pełnoletnia. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że data może być podana w sposób opisowy (np. w siedemdziesiąte urodziny).
Jeśli więc na kartce napiszemy odręcznie „testament”, następnie włożymy ją do maszyny do pisania i wystukamy treść naszej ostatniej woli, a na koniec potwierdzimy wszystko własnoręcznym podpisem – taki dokument będzie nieważny.
Jak napisać i zabezpieczyć testament? Poradnik w środę 31 lipca w "Gazecie Wyborczej"
Wszystkie komentarze