Czy przez Europę przechodzi właśnie kolejna fala antysemityzmu? W sobotę 13 lipca w "Naszej Europie" piszemy o sytuacji w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce.
Autorytarna władza zawsze potrzebuje wroga
Trudno powiedzieć, żeby dziś otwarcie wyrażany antysemityzm w Polsce kogoś wykluczał z dyskusji. To się skończyło. I niestety to wyróżnia Polskę na tle państw zachodnich.
Rozmowa z dr. hab. Grzegorzem Krzywcem
Berlin A.D. 2018: 1083 antysemickie incydenty
Neonazistów z ogolonymi na łyso głowami, którzy organizowali marsze ku czci Rudolfa Hessa, zastąpili nowocześni politycy w garniturach, którzy wyborcom mówią o dumie, suwerenności i zagrożonej przez imigrantów tożsamości narodowej. Tak działa właśnie Alternatywa dla Niemiec (AfD), partia, która wchłonęła w swoje struktury neonazistowskich działaczy i coraz wyraźniej staje się ekstremistyczną formacją.
Kto pozwolił na flirt z antysemityzmem
Wielka Brytania jest jedynym europejskim krajem, w którym Holocaust po prostu nie miał miejsca. W efekcie tutejsi antysemici mają przynajmniej kogo oskarżać o wszystkie smutki. Jednak obecność doskonale zintegrowanej mniejszości powoduje, że reakcja jest szybsza, więc antysemitom wolno zdecydowanie mniej, niż na przykład w Polsce.
Dawid Warszawski: To nie pogląd, to zbrodnia
Z antysemityzmem, podobnie jak z teorią płaskiej ziemi, nie da się prowadzić racjonalnej polemiki. Ale inaczej niż antysemityzm, teoria płaskiej ziemi nie spowodowała wymordowania milionów.
Co nowa szefowa EBC zrobi z naszymi pieniędzmi
Nominacja Christine Lagarde na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego wyznacza nową erę dla europejskiej gospodarki. Wszyscy to odczują - od oszczędzającego obywatela po bankiera.
10 tys. uchodźców w Stuttgarcie
Początki integracji? Są trudne. Ojciec nie ma pracy, musi najpierw nauczyć się języka. A jeśli już ją zdobędzie, jest zwykle gorsza niż ta, którą wykonywał w swoim kraju. Więc traci na swojej pozycji w rodzinie. Dzieci natomiast uczą się szybko języka i są w stanie lepiej komunikować się z otoczeniem niż rodzice, co obniża autorytet starszych.
Rozmowa z Garim Pavkoviciem, pełnomocnikiem ds. integracji w ratuszu w Stuttgarcie.
Tygodnik "Nasza Europa" w sobotę 13 lipca razem z "Gazetą Wyborczą" oraz z "Wysokimi Obcasami".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze