Czytaj o nowoczesnych metodach leczenia zaćmy, objawach i diagnozowaniu jaskry oraz o możliwościach zahamowania AMD.

Według szacunków w Polsce na AMD może chorować nawet 1,5 mln osób, z czego ok. 130 tys. cierpi na postać wysiękową tego schorzenia. U ponad 80 proc. osób, które utraciły wzrok, powodem było właśnie wysiękowe AMD.

AMD to skrót od angielskiej nazwy tego schorzenia: Age-related macular degeneration. Polska nazwa tej choroby to Zwyrodnienie Plamki Związane z Wiekiem. AMD została przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) uznana za chorobę społeczną, czyli obejmującą ogromną część populacji. Jeżeli chodzi o okulistykę, to zawsze tą pierwszą chorobą, która powodowała trwałe uszkodzenie widzenia w dużej populacji była jaskra.

W tej chwili AMD stało się pierwszą przyczyną, wyprzedziło nawet jaskrę, aczkolwiek to są z pozoru zupełnie inne schorzenia i czego innego dotyczące. Prognozy dla dalszego zwiększania populacji chorych na AMD są bardzo niepokojące. Liczba chorych stale rośnie, a WHO szacuje, że w 2020 r. będzie ich 190 milionów osób, w tym 10 milionów chorych na zaawansowaną postać tej choroby.

Przyczyny i objawy najczęstszych chorób oczu i sposoby ich leczenia, już w czwartek 18 lipca w specjalnym dodatku do "Gazety Wyborczej".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem