W najbliższym wydaniu:
Zmienić przeznaczenie. Francuskie trzylatki pójdą do szkoły
Od przyszłego roku szkolnego wszyscy Francuzi w wieku trzech lat mają pojawić się w przedszkolach. Prezydent Emmanuel Macron chce w ten sposób walczyć z nierównościami.
Przed cybermobbingiem w szkole nie ma ucieczki
Dzieci najczęściej stykają się z mobbingiem w internecie. Jednak wielu uczniów nie ma odwagi, by o tym mówić. Trzech maturzystów z Berlina opracowuje aplikację na smartfony, która umożliwi osobom dotkniętym tym problemem na anonimowy kontakt z nauczycielem.
Rozmowa z Gretą Thunberg. Strajk szkolny dla klimatu
Jeśli się uda, to zwycięstwo w walce ze zmianami klimatycznymi będzie zasługą małej Szwedki z warkoczykami w wełnianym berecie. Zdołała zrobić coś, co nie udało się tysiącom naukowców i aktywistów, pomimo ich wykresów i sloganów, uświadomiła nam powagę kryzysu i pilną potrzebę podjęcia działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia.
Niemcy chcą swojego islamu. Państwo kształci imamów
Wykształceni w Niemczech imamowie są wyjątkiem. Abdulsamet Demir jest jednym z nich, chciałby, by islam stał się religią otwartą. Sześć niemieckich uniwersytetów wspiera muzułmanów takich jak on. Jednakże ich wpływ jest ograniczony.
Europa musi zmienić zasady gry. Joseph Stiglitz przekonuje, że jest alternatywa [WYWIAD]
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Joseph Stiglitz, jest zadowolony z zapału, z jakim młodzi ludzie pchają się na barykady w walce o klimat i konieczne zmiany ekonomiczne. Proponuje podręcznik zmian, które musi wprowadzić UE, by wejść na ścieżkę wzrostu.
Za mało papieża! Europejski spór o historię
Zadaniem Domu Historii Europejskiej, które powstało w Brukseli z inicjatywy europarlamentu, jest edukowanie w dziedzinie wspólnej historii i tożsamości Europejczyków. Reakcje, zwłaszcza w Polsce, pokazują, że to zadanie nadzwyczaj ryzykowne.
Z Rosji o Unii. Rosyjska pozłacana młodzież w gejropie
Rosyjscy profesjonalni patrioci, którzy zbili fortuny na głoszeniu miłości do ojczyzny i nienawiści do Zachodu, chętnie je tracą na edukowanie potomstwa w krajach, którymi publicznie się brzydzą.
Życie w cieniu Kremla. W razie ataku Ryga wytrzyma dwa dni
Starsza część rosyjskiej mniejszości marzy o tym, żeby na Łotwę weszła „ich armia”. Ucieszyłaby ich obecność tzw. „zielonych ludzików”. Ale to raczej nierealne. Takie poglądy odrzuca większość etnicznych Rosjan, zwłaszcza młodych.
Tygodnik "Nasza Europa" w sobotę 30 marca razem z "Gazetą Wyborczą" oraz "Wysokimi Obcasami".
Wszystkie komentarze