Wiele osób nie wie, że ma za wysoki cholesterol. Zwykle daje on o sobie znać, gdy dochodzi do choroby wieńcowej, zawału serca, niewydolności serca albo udaru niedokrwiennego mózgu.
Aż 61 proc. dorosłych Polaków, czyli ok. 18 mln osób, ma za duże stężenie cholesterolu we krwi (co najmniej 5,0 mmol/l, czyli 190 mg/dl) – podaje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Hipercholesterolemia jest jedną z najczęściej występujących chorób w polskiej populacji. Większość chorych – ponad 60 proc. – nie wie o zagrożeniu swojego zdrowia. Z prof. Piotrem Jankowskim, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego rozmawia Margit Kossobudzka
Depresja i choroby serca mają wspólną cechę – rozwijają się na podłożu zapalnym. Ten związek odkryli naukowcy z Cambridge. Osoby, które mają rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca, a szczególnie te, które przeszły wcześniej zawał, są bardziej narażone na rozwój depresji. I na odwrót – u osób z depresją zwiększone jest ryzyko kłopotów z sercem. Jak o wytłumaczyć? Sprawdza Wojciech Moskal.
Ziemia na warzywach czy owocach nie stanowi dla nas zagrożenia, groźne natomiast mogą być drobnoustroje, które dostały się na ich powierzchnie podczas zbiorów i obróbki, a także środki ochrony roślin. Mycie pod bieżącą wodą nie zawsze tu wystarcza. Jak skutecznie usuwać zanieczyszczenia? Podpowiada Margit Kossobudzka.
Tygodnik "Tylko Zdrowie" w piątek 22 marca z "Gazetą Wyborczą".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze