Dopóki kredyt nas nie rozłączy - reportaż w sobotę w "Wysokich Obcasach"

W zeszłym miesiącu przepracowała 233 godziny, żeby spłacać kredyt za mieszkanie, w którym teraz mieszka jej były mąż. Wspólnie zaciągnięty dług wiąże ich nawet po rozwodzie.

15 mln Polaków ma kredyt. Z tego 3,5 mln – kredyt mieszkaniowy. 65 proc. z nich zaciąga go wspólnie z partnerem. Jednocześnie jedna trzecia małżeństw w Polsce się rozpada; w miastach – niemal połowa (47 proc.).
W pierwszym odcinku nowego cyklu "Rozwód wystarczająco dobry" Monika Redzisz opisuje historie kobiet, dla których rozwód był szczególnie trudny z powodu wspólnego kredytu, a po rozstaniu ciężar spłacania długu przeniósł się na nie.

W wydaniu także:
Nie mogłam powiedzieć: „Zostań, nie idź na Nangę”
Tomek wierzył, że zdobycie tej góry w końcu obróci się w nasze materialne bezpieczeństwo. Wchodził na Nangę dla dzieci. Wiedział, że nie może dać im domu,
spadku, ale może wejść na ten szczyt. Z Anną Solską-Mackiewicz rozmawia Dorota Wodecka.

Historia Very Rubin
Na początku lat 50. odmawiają jej możliwości studiowania astrofizyki w Princeton. Powód? Posiadanie żeńskich genitaliów. Elitarna uczelnia otworzy drzwi dla przyszłych astronomek dopiero 25 lat później. Pisze Eva Milczarek.

Jadę się pobawić
- Uwaga jest strasznie ważna dla rozwoju, podobnie jak bliskość. Żywi dziecko tak samo jak jedzenie. Chcemy, żeby te dzieci chociaż przez godzinę poczuły się ważne - mówi Olga Ślepowrońska, psycholożka, która od 10 lat prowadzi warsztaty o emocjach dla dzieci. Organizowała je m.in. w Jordanii, Gruzji, Kurdystanie i Mołdawii.

Lepka podłoga
Szklane ściany, tokenizm, luka płacowa, czyli jak mówić o dyskryminacji w pracy. Pisze Marta Piątkowska.

Łamigłówka
Kupowaliśmy kuchenkę. Wybrałem jedną. Żona na to: „Zwariowałeś? Spójrz na pokrętła. Nigdy nie użyjesz ich prawidłowo!”. Z Donem Normanem, amerykańskim inżynierem, rozmawia Natalia Mazur.

Magia "amerykańskich naukowców"
Gluten szkodzi, witamina C pomaga pokonać raka, a syrop z czarnuszki wzmacnia odporność. Fakty czy mity? Jak sprawdzać wiarygodność badań i danych naukowych dotyczących zdrowia? Z dr hab. Małgorzatą Bałą, kierowniczką Ośrodka Przeglądów Systematycznych Polskiej Filii Cochrane, rozmawia Ewa Pągowska.

Smartfony odebrały nam samotność
Nie mam telewizji, używam najprostszego telefonu z klapką, a w domu nie mam internetu. Kiedy potrzebuję wysłać maila, idę do kawiarni. Z Patrickiem deWittem, kanadyjskim pisarzem, rozmawia Natalia Szostak.

Dziewczyna z perłami
Polska firma Antonius Caviar współprowadzona przez Agatę Łakomiak-Winnicką jest drugim producentem kawioru w Europie.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 19 stycznia razem ze specjalnym wydaniem "Wyborczej na Sanki" oraz dodatkiem "The Wall Street Journal."

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem