Możemy uczynić wiele dobra
"Nie ma wolności bez solidarności z drugim człowiekiem, wykluczonym czy tym, któremu grozi wykluczenie. Trzeba w sobie na nowo odtworzyć tę solidarnościową twarz. Odkurzyć ją i praktykować." - mówił w 2016 roku Paweł Adamowicz w rozmowie z Dorotą Wodecką.
Zarobieni
Jak naprawdę pracują Polacy, opowiada Grzegorzowi Wysockiemu Marek Szymaniak, autor książki „Urobieni. Reportaże o pracy”.
Czarni bohaterowie wymagają czułości
Z Larsem von Trierem o nowym filmie "Dom, który zbudował Jack" rozmawia Krzysztof Kwiatkowski.
Czy Alan Kurdi umarł na darmo
Naukowcy wykazali, że słynne zdjęcie syryjskiego chłopca wyrzuconego przez morze zmieniło nasze podejście do uchodźców. Na kilka tygodni. Czy teraz zmieni je literatura? Pisze Milena Rachid Chehab.
To wszystko z nudów
Czy z nudy wynika coś pożytecznego? I czy sprzyja kreatywności? O twórczym nicnierobieniu romantycznych wieszczów pisze Natalia Waloch.
Lektury marzeń
Do jakich książek warto namawiać dziecko? Czego na pewno nie przeczyta w szkole, choć na pewno by się mu przydało? Z Anną Czernow, prezeską Polskiej Sekcji IBBY, rozmawia Karolina Oponowicz.
Nick Cave: porozmawiaj ze mną
Trochę poodpowiada na mądre i głupie pytania, trochę pogra na fortepianie, podpisze komuś stopy. Czy to, co robi Nick Cave, można jeszcze nazwać koncertem? Jeśli tak, to koncertem życzeń, talk-show i seansem zbiorowej psychoterapii w jednym. O "Conversations Tour" pisze Jarek Szubrycht.
Czy płynie w nas krew królów?
Przechadzając się po centrum Warszawy, można zadać sobie pytanie, czy w otaczającym nas tłumie znajdują się potomkowie polskich władców od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej pozytywna - pisze prof. Andrzej Hennel, kurator serwisu Geni.pl.
Struktura drzewa
Dzięki brytyjskiemu łagodnemu klimatowi w ogrodzie zawsze dzieje się coś, co nas do niego przyciąga. Także w styczniu. Publikujemy fragment książki Dana Pearsona „Rok w ogrodzie”.
Co tam, panie, w bibliotece?
A tam jest odpoczytelnia. To fajne miejsce, z widokiem na zieloną, żywą ścianę, wstawiliśmy tam fotele. Licealiści sobie je upodobali. Ustawiają je w kręgi, nazywają je swoimi imperiami. Z Agnieszką Joanną Strojek, wicedyrektorką Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, rozmawia Filip Springer.
Michał Głowiński i nosorożce
Dostosowywanie się do dyktatury, działanie zgodnie z jej regułami, często wbrew ideom i zasadom moralnym, które wyznawało się poprzednio - to jedna z podstawowych spraw w całej twórczości Eugène’a Ionesco.
W "Wyborczej na Sanki" znajdzie się również pierwszy z 10 wywiadów przeprowadzonych przez Filipa Springera. Rozmowy z architektami, aktywistami i inwestorami będą dotyczyły krajobrazu polskich miast i zmian, jakie w nich zachodzą dzięki funduszom unijnym. Cykl będzie realizowany w ramach think thanku dziennika - „Przyszłość jest teraz” i teksty będzie można śledzić przez 10 kolejnych tygodni w każdą sobotę w "Magazynie Świątecznym".
"Wyborcza na Sanki" w sobotę 19 stycznia razem z tygodnikiem "Wysokie Obcasy" oraz dodatkiem "The Wall Street Journal." w cenie 7,99 zł (w tym 8% VAT).
Wszystkie komentarze