Osoby prowadzące działalność gospodarczą na starość będą musiały żyć z emerytur minimalnych - obecnie to ok. 1030 zł brutto. O zmianach w systemie emerytalnym piszemy we wtorek, 11 grudnia, w "Moim Biznesie", dodatku "Wyborczej".

W Polsce mamy około 2 mln drobnych firm. W większości to samozatrudnieni. Mają oni najniższe emerytury ze wszystkich grup zawodowych, którym ZUS wypłaca świadczenia. Dziś przeciętna emerytura przedsiębiorcy to ok. 1820 zł brutto. Dla porównania: średnia emerytura z ZUS to ok. 2200 zł brutto.

Przedsiębiorcy mają tak niskie emerytury, bo większość z nich co miesiąc opłaca składki najniższe z możliwych. A prognozuje się, że w najbliższej przyszłości emerytury przedsiębiorców będą jeszcze niższe. W nowym systemie emerytalnym państwo nie dopłaca bowiem do świadczeń – chyba że do emerytur minimalnych. Jakie będą składki od nowego roku? Czytaj w informatorze "Wyborczej".

W informatorze piszemy również, na czym polegają ulga dla początkujących, działalność nierejestrowa, ulga na start i jak można z nich skorzystać.
Informator dla przedsiębiorców we wtorek 11 grudnia w "Wyborczej"

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem